Žygių takai su vaikais Zakopanėje - Kelionės su vaikais
Žygių takai su vaikais Zakopanėje
Žygių takai su vaikais Zakopanėje
2023-09-26

Žygių takai su vaikais Zakopanėje

Zakopanė – viena populiariausių krypčių Lenkijoje. Čia keliauja ir šeimos su kūdikiais, ir tikri kalnų entuziastai.  Todėl nenuostabu, kad dažnai sulaukiame klausimų, kokie žygių takai su vaikais Zakopanėje yra nesunkiai įveikiami, kokius maršrutus rinktis. Todėl dalinamės mamos Astos, kuri Zakopanėje su vaiku žygiavo net tris kartus, rekomendacijomis ir nuostabiu įkvepiančiu interviu.

Asta, ne tik kalnų ir kelionių mylėtoja, bet ir nuostabaus maisto tinklaraščio „Saulėtos virtuvės“ įkūrėja. Šiame interviu, Asta pasidalino labai naudinga informacija, kiekvienam, kuris ruošiasi keliauti į Zakopanę. Asta atskleidžia paslaptį, kaip muotyvuoti vaiką žygiams, kaip apsirengti ir tinkamai pasiruošti. Be to dėka jos, tikrai sužinosite, kokie žygių takai su vaikais Zakopanėje bus lengvai įveikiami.

Papasakokite trumpai apie save. Kokio amžiaus mažasis keliauninkas?

Esu Asta, maisto tinklaraštininkė ir fotografė, kulinarinio turinio kūrėja ir didelė kelionių entuziastė. Drauge su visa šeima labai mėgstame keliauti, mylime kalnus. Kelionių įspūdžiais bei patarimais, maršrutų rekomendacijomis aš mielai dalijuosi savo tinklaraštyje bei socialiniuose tinkluose – štai taip pamažu po „Saulėtos virtuvės“ vardu atsirado ir kelionių rubrika.

Keliones ir kalnus su vyru atradome prieš kiek daugiau nei dešimtį metų, kai keliavome po Jungtines Valstijas. Ten pirmąkart supratome, kad gali būti štai toks keliavimo būdas – gamtoje, žygiuojant per nacionalinius parkus, kopiant į kalnus. Iškart pajautėme, kad tokios kelionės yra mūsų kelionės, ir nuo tada, kad ir kuria kryptimi keliautume, toje šalyje ieškome kalnų, gamtos, žygių maršrutų.

Mūsų mažasis keliauninkas, Joris, dabar yra šešerių. Keliaujame su juo nuo mažų dienų, į pirmą didelę kelionę išsiruošėme, kai Joriui buvo devyni mėnesiai – tuomet iš Lietuvos automobiliu važiavome į Kroatiją ir ten praleidome beveik tris savaites, tyrinėdami visą pakrantę nuo Rovinj miestelio iki Dubrovniko. Jau tada, įsitaisęs nešioklėje, jis ėjo su mumis į ilgus pasivaikščiojimus, lipo į kalnus. Pirmą žygį kalnuose savo kojomis Joris įveikė ketverių – Ispanijos pietuose, Sierra Nevada kalnuose, kartu nužygiavome 8 kilometrų maršrutą. Nuo tada į kalnus vis sugrįžtame kartu, o Joris žygiuoja vis ilgesniais, sudėtingesniais maršrutais.

Kelionė su vaikais į Zakopanę

Kelionė su vaikais į Zakopanę

Kiek kartų esate buvę Zakopanėje? Kodėl renkatės būtent Zakopanę?

Zakopanėje buvome tris kartus. Pirmą kartą vykome žiemą, per Kalėdas. Su visa šeima apsistojome dideliame, labai jaukiame name, ir šventes praleidome tarp kalnų. Žiema tais metais buvo pasakiškai graži, didžiulės sniego pusnys buvo užkloję namų stogus, medžius. Pagrindinės pėsčiųjų pasivaikščiojimo trasos Zakopanėje yra prieinamos visus metus, kad ir koks oras bebūtų, veikia ir keltuvai. Turėjome progą patirti žiemą kalnuose – ir ji buvo nuostabi, labai graži!

Antrą kartą keliavome rudenį, spalio mėnesį. Gamta jau buvo nusidažiusi ryškiomis rudens spalvomis, o oras dar buvo šiltas, saulėtas. Man pasirodė, kad tai – pats gražiausias metų laikas žygiams. Ne per šalta, ne per karšta, šiek tiek mažiau žmonių nei sezono įkarštyje vasarą, oras – stabilesnis, be vasarai būdingų liūčių.

Trečią kartą vykome vasarą, pačioje liepos pradžioje. Tai – metas, kai turistų Zakopanėje (kaip turbūt ir bet kur kitur) yra daugiausiai, tad, natūralu, jų daugiau ir žygių maršrutuose. Gamta vasarą yra pati žaliausia ir dienos šilčiausios, bet tuo pačiu – vasarą kalnuose oras yra sunkiausiai nuspėjamas, didelė trumpų liūčių tikimybė.

Manau, kad sugrįšim į Zakopanę ir ateityje, nes tai labai patogi kelionės kryptis – Zakopanę lengva gana greitai pasiekti automobiliu, kelionės biudžetas nėra didelis, o Tatrų kalnai yra labai gražūs ir žygių maršrutų juose yra apstu!

Kalnai – Jūsų ar visos šeimos hobis?

Manau, galiu sakyti, kad kalnus mylime visi trys. Mes su vyru kalnų žygius atradome jau seniai, turime daugiau patirties, tad sudėtingesnius maršrutus – Dolomitinėse Alpėse, Tour du Mont Blanc, Ispanijoje – žygiuojame dviese. Bet Joris – tikrai šaunus mažasis žygeivis, jam sekasi puikiai! Žinoma, jei paklaustumėte jo paties, priklausomai nuo nuotaikos, galbūt ir pasakytų visai nemėgstantis kalnų. Bet kaip pats ne kartą yra prisipažinęs: sunku, bet patinka. Tą patvirtina ir spindinčios jo akys, kai įveikiam kalną, pasiekiam žygio tikslą ir galim iš aukštai pažiūrėti, iš kaip toli atėjom.

Dar vienas smagus pastebėjimas, kuris, tikiu, tinka daugeliui vaikų, – kuo sudėtingiau, tuo smagiau! Lygiais, tvarkingais keliukais vaikščioti Joriui nuobodu, todėl jis greitai praranda entuziazmą. Bet kai tik prasideda sudėtingesnis maršrutas, akmenys kelyje, statesnės įkalnės ar kokios kitos „kliūtys“, užplūsta naujos jėgos ir žygiuoti tampa kur kas smagiau.

Ar nesunku žygiuoti kalnuose su vaiku? Kaip motyvuojate vaiką žygiuoti. Kaip pasiruošti tokiai kelionei su vaiku?

Ilgai galvojau, kaip atsakyti į šitą klausimą.Žinoma, kad kalnuose žygiuoti su vaiku yra sudėtingiau nei be vaiko. Tam yra daug priežasčių: esi atsakingas už dar vieną mažą žmogų ir jo saugumą, turi prisitaikyti prie kitokio žygiavimo tempo, turi būti kantresnis ir lankstesnis nei žygiuodamas vienas. Žygiai kalnuose ir ne vieną suaugusį žmogų priverčia išlipti iš savo komforto zonos, tad ką jau kalbėti apie vaikus – būtų naivu tikėtis, kad jie visą maršrutą įveiks be nuovargio, klausimų ar „lūžio taškų“. Ne kartą, kopiant ilgomis, stačiomis įkalnėmis, esu pagalvojusi: jei man yra sunku, tai koks šaunuolis yra Joris, kad turi pakankamai kantrybės, jėgų ir ištvermės žygiuoti kartu!

Vaikus, priešingai nei suaugusius, sunku sumotyvuoti vien tuo, kad „žinok, po šešių valandų žygiavimo prieisim nuostabiai gražius ežerus!”. Juolab, kad juose net maudytis nebus galima, tik pažiūrėt ir pasigrožėt! Tad aš savo kuprinėje visada turiu guminukų, kuriuos praminiau „motyvaciniais guminukais“, ir kitų užkandžių. Maistas, energijos suteikiantys užkandžiai žygyje labai svarbūs tiek vaikams, tiek suaugusiems. Alkio jausmas net ir eilinėje kasdienybėje gali erzinti, o kalnų žygiuose – erzina bent kelis kartus labiau.

Kelionė su vaikais į Zakopanę

Kelionė su vaikais į Zakopanę

Svarbiausia nusiteikimas

Kitas dalykas, ne mažiau svarbus, yra padirbėti su savimi ir nusiteikti. Suprasti, kad žygis bus šiek tiek kitoks nei žygiuojant vien suaugusiems, kad prireiks papildomos kantrybės atsakyti į šimtus klausimų, kartais „užkalbėti dantį“, nukreipti dėmesį, sumotyvuoti įveikti dar keletą kilometrų. Man daug kartų pasiteisino ši taisyklė: vaikai iškart perima tėvų emocijas, tad jei tik leisim sau prarasti kantrybę, susierzinti, visa tai iškart atsispindės ir vaiko emocijose bei nusiteikime. Žygiuoti būtina su gera nuotaika. Pradėkim nuo savęs – tą džiaugsmą, žygiavimo lengvumą, atsipalaidavimą perims ir vaikai.

Tiesa, paskutiniuose žygiuose pastebėjom, kad Joris skirtingai jaučiasi prie manęs ir prie savo tėčio. Koja kojon žygiuodamas su tėčiu, yra stiprus ir energingas. Tuo tarpu žygiuodamas prie manęs, lengviau pasiduoda silpnumui, nuovargiui ir pasiguosti norisi labiau, dažniau. Manau, kad šitai yra natūralu – mamos iš prigimties dažniausiai yra švelnesnės, tad ir pasiguosti nuvargę vaikai ateina ieškoti pas jas.

Ar vaikui turite specialius žygių batus, rūbus?

Atvirai, į pirmuosius žygius Joris išsiruošė tiesiog su kasdieniais drabužiais ir avalyne. Tada dar nebuvom tikri, ar mūsų noras visiems kartu žygiuoti išsipildys, ar sužlugs pirmajame kilometre. Mūsų džiaugsmui paaiškėjo, kad Joris – puikus žygeivis, ir supratom, kad žygių dar tikrai bus. Tai buvo proga įsigyti žygiui skirtus batus, žygio kelnes, neperšlampamą žygių striukę.

Sakyčiau, kad pati svarbiausia yra patogi, žygiams pritaikyta avalynė. Ji svarbi ne tik komfortui, bet ir saugumui žygiuojant kalnuose. Žygio batų padai yra sukurti taip, kad jų kibimas su tako danga būtų geresnis; batų aulas paprastai yra kiek aukštesnis, kad čiurna liktų stabilesnė griuvimo ar nikstelėjimo atveju; kokybiški žygio batai yra geriau kvėpuojantys ir neperšlampantys.

Kokias trasas rekomenduotumėte keliaujantiems Zakopanėje su vaikais pirmą kartą, o kokias jau pažengusiems keliautojams? Kokie žygių takai su vaikais Zakopanėje yra tinkamiausi? Ar galite papasakoti daugiau informacijos apie šias trasas?

Zakopanės Tatruose žygių maršrutų yra labai daug – nuo visai paprastų, vedančių gražiais slėniais, iki kylančių aukštai į viršukalnes. Visus mūsų išbandytus maršrutus esu aprašiusi tinklaraštyje arba instagrame.

Keliaujantiems pirmą kartą ar žygiuojantiems su mažais vaikais, rekomenduočiau žygį link Morskie Oko, pasivaikščiojimą Dolina Kościeliska, pakilti keltuvu į Kasprowy Wierch ir Gubałówka. Visus juos galite įsirašyti į savo planus, kad ir kuriuo metų laiku keliautumėte. Šie žygių takai su vaikais Zakopanėje – puikus pasirinkimas.

Morskie Oko

Pats populiariausias žygis link Morskie Oko ežero veda plačiu asfaltuotu keliu, tad yra įveikiamas visiems, net su vaikišku vežimėliu. Tiesa, yra ir antra medalio pusė – kelias valandas eiti lygiu asfaltu yra kiek nuobodoka, bet viską atperka vaizdai. Morskie Oko – nuostabiai gražus ežeras, apsuptas kalnų. Jį pasiekus, galima apeiti aplink ežerą ar palypėti viršun link dar vieno ežero. Tik čia jau kelias jau yra akmenuotas ir įveikiamas tik pėsčiomis.

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska – daugelyje vietų paminėtas kaip lengviausias ir vienas gražiausių pasivaikščiojimo takų (beveik 12 km pirmyn-atgal). Jis išties lengvas – platus, be stačių įkalnių, įveikiamas ir su vaikiškais vežimėliais. Takas driekiasi slėniu, pradžioje apsuptas miškų, šalimais teka upelis, kiek tolėliau – taką iš abiejų pusių įrėmina aukštos uolos, o tolumoje matosi stūksantys kalnai. Įpusėjus maršrutą, prie įrengtos poilsio zonos su mediniais stalais ir suolais poilsio pertraukėlei.

Norintys pasižvalgyti nuo kalnų viršūnių, bet nenorintys ar neturintys galimybių į jas kopti patys, į Kasprowy Wierch viršukalnę gali užkilti keltuvu. Pasivaikščiojus kalnų viršūnėmis, tuo pačiu keltuvu galima nusileisti žemyn. Bilietus patogiausia įsigyti internetu – tuomet nereikės stovėti eilėje prie kasos. Vaizdai nuo Kaspeowy Wierch yra įspūdingi, kad ir kokiu metų laiku kiltumėte. Svarbiausia, kad diena būtų giedra! Apniukusią dieną visi vaizdai paskęsta pilkuose debesyse, nors pasivaikščioti po juos – taip pat magiškas jausmas!

Gubałówka

Taip pat keltuvu iš Zakopanės centro galima pasiekti Gubałówka. Čia kalno viršuje yra įsikūręs visas mažas miestelis, tad galite ir pasivaikščioti, ir papramogauti, ir pasigrožėti Zakopanės miestu iš aukštai.

Tuo tarpu su kalnais jau susipažinusiems žygeiviams rekomenduočiau šiek tiek sudėtingesnius, tačiau nuostabiai gražius žygius link Rusinowa Polana ir Gesia Szyja, link Wielki Kopieniec ir Nosal, link Dolina Pięciu Stawów Polskich (Five Polish Ponds Valley) ir, žinoma, link Kasprowy Wierch ir Kopa Kondracka. Visus šiuos maršrutus įveikė ir mūsų Joris, kai jam buvo penkeri.

Rusinowa Polana

Žygis link Rusinowa Polana – nesudėtingas, vedantis plačiu miško keliu. Vienintelė kiek statesnė įkalnė atveda į nuostabiai gražų slėnį su įspūdinga kalnų panorama. Čia galima rinktis, ar keliauti atgal (tuomet tai bus trumpas ir nesudėtingas žygis), ar mediniais laipteliais lipti link Gesia Szyja. Ši atkarpa kiek sudėtingesnė, nes laipteliai gana statūs ir ne visų jų būklė labai gera. Lietingomis dienomis gali būti labai slidu, todėl reiktų būti itin atidiems. Vis tik įveikus tą įkalnę, nuo Gesia Szyja pasitinka fantastiško grožio vaizdai. Jie – verti kiekvieno žingsnio!

Rusinowa Polan

Rusinowa Polan

Wielki Kopieniec ir Nosal

Žygis link Wielki Kopieniec ir Nosal pakankamai nesudėtingas, šiek tiek didesnį iššūkį gali kelti tik paskutinė atkarpa, link Nosal vedanti didžiuliais akmenimis. Abu taškai gali būti išskirti į du atskirus maršrutus, bet labai patogu juos apjungti, jei žygiui galite skirti bent pusdienį. Maršrutas veda ir per slėnius, apsuptus kalnų, ir per tankius miškus, ir prie upių, prie kurių smagu pasidaryti pikniką, ir kyla aukštyn į kalnus. Sakyčiau, kad jis yra įvairus, todėl visai nenuobodus. Ir, žinoma, be galo gražus.

Dolina Pięciu Stawów Polskich (Five Polish Ponds Valley)

Dolina Pięciu Stawów Polskich (Five Polish Ponds Valley) – mums pats gražiausias žygis iš visų, kuriuos ligi šiol esame nužygiavę Zakopanės Tatruose. Keliaujant šiuo maršrutu, lydi nuolat besikeičiantis kraštovaizdis – nuo sodriai žalio miško iki dangų remiančių kalnų, nuo ramiai šalikelėj čiurlenančio upelio iki galinga srove žemyn krentančio krioklio, nuo plikų uolų iki viršuje ramiai tyvuliuojančių ežerų. Ne kartą pasijutome taip, lyg būtume kažkur toliau nei kaimyninėje Lenkijoje. Nors techniškai žygis nėra sudėtingas, bet reikalauja kantrybės ir ištvermės dėl gana ilgo atstumo – mes per 8 valandas nužygiavome 24 kilometrus ir pakilome 823 metrus aukštyn.

Žygio tikslas – penkių tvenkinių slėnis, esantis aukštai kalnuose. Labai rekomenduoju neprabėgti jo paskubomis – įsidėkite į kuprinę užkandžių, galbūt net turistinę viryklę ir puodelius, išsivirkite arbatos, kavos ar sriubos. Tokie sustojimai leidžia dar labiau patirti kalnus, sugerti į save įspūdžius, pasimėgauti laiku. Be to, tokios pertraukėlės padeda atstatyti jėgas tiek mažiems, tiek dideliems žygeiviams, nes juk visada laukia ilgas kelias atgal. Jeigu galimybė gaminti maistą gamtoje patiems nevilioja, penkių tvenkinių slėnyje rasite ir kalnų trobelę, kurioje – restoraną.

Kopa Kondracka

Dar vienas žygis, kurį privalau paminėti, yra link Kopa Kondracka, o nuo ten – kalnų keteromis link Kasprowy Wierch. Tai turbūt sudėtingiausias žygis, kurį ligi šiol įveikė Joris. Trasos atstumas tik 13 km, bet pakilimas – beveik kilometras. Žygiuojant kalnuose gana greitai imi suprasti, kad ne atstumą reikia vertinti, bet pakilimą – jis nulemia, kokios stačios laukia įkalnės, o kuo jos statesnės – tuo daugiau reikia jėgų ir ištvermės. Pastarųjų šiame žygyje prireiks nemažai, bet pasiekus pirmąjį tikslą – Kopa Kondracka viršukalnę – nuo viršaus atsivers viską atperkanti 360 laipsnių panorama į Lenkijos ir Slovakijos kalnus.

Nuo šios vietos būtų galima grįžti atgal žemyn tuo pačiu keliu. Vis tik maršrutus ratu mes mėgstame daug labiau nei linijinius, tad sugalvojome žygiuoti link Kasprowy Wierch. Ši žygio dalis buvo absoliučiai įspūdinga nes vedė kalnų keteromis. Kad ir į kurią pusę bepažvelgtum – vaizdai atimantys žadą. Na, o pasiekus Kasprowy Wierch, galima rinktis: ar leistis žemyn keltuvu, ar žygiuoti pėsčiomis. Jei tik pakanka laiko ir jėgų, rekomenduoju leistis žemyn per Hala Gąsienicowa.

Jei ketinate žygiuoti link Dolina Pięciu Stawów Polskich (Five Polish Ponds Valley) ar Kopa Kondracka-Kasprowy Wierch, rekomenduočiau tą daryti šiltuoju metų sezonu ir būtinai pasitikrinti orų prognozes, kad išvengtumėte liūties, audros ar itin stiprių vėjų.

Ar yra tokių trasų, kurias rekomenduotumėte ir kurias galima įveikti su vežimėliu arba žmonėms, kurie norėtų žygiuoti pirmą kartą su vaikais?

Jau anksčiau minėti maršrutai link Morskie Oko, Dolina Kościeliska, Rusinowa Polana, Wielki Kopieniec tikrai tinkami tokiu atveju. Taip pat, nuoširdžiai raginu pakilti keltuvu į Kasprowy Wierch, kad patirtumėte, koks jausmas yra būti ir žvelgti nuo kalno viršaus. Tai – įspūdingas jausmas ir išskirtinė patirtis, ypač, jei anksčiau dar nesate kilę aukštai į kalnus.

Kaip keliaujate į Zakopanę? Su tarpine nakvyne ar tiesiai? Galbūt kažką aplankote pakeliui ar šalia?

Vieną kartą, žiemą, keliavome su tarpine nakvyne Varšuvoje ir ten aplankėme Kalėdų mugę bei „Koperniko mokslo centrą“. Kitus du kartus važiavome tiesiai be tarpinių nakvynių. Tiesa, vasarą viešnagės Zakopanėje metu vieną dieną skyrėme „Energylandia“ atrakcionų parkui. Mėgstantys atrakcionus ir adrenaliną, šią vietą tikrai turėtų įsirašyti į savo kelionės maršrutą. Tiesa, mažesnio ūgio vaikams yra skirta tik dalis atrakcionų, bet parkas toks didelis, kad pramogų sau ras tikrai visa šeima.

Kokiu metų laiku rekomenduojate vykti į Zakopanę?

Kaip ir minėjau, mes esame buvę žiemą, rudenį ir vasarą. Kraštovaizdis visais šiais trimis metų laikais buvo labai skirtingas ir visada – nuostabiai gražus. Vis tik aš pati mieliausiai rinkčiausi rudenį – rugsėjo pabaigą ar spalio mėnesį, kai gamta jau nusidažiusi sodriomis rudens spalvomis, bet oras dar gražus ir saulėtas. Didelis privalumas ir tai, kad rudenį žmonių kalnuose būna kiek mažiau nei vasaros įkarštyje.

Dėkojame Astai, kuri padėjo paruošti mini žygių takai su vaikais Zakopanėje gidą Jums.

Jei ieškote daugiau patarimų apie kelionę į Lenkijos Tatrus ir Zakopanę su vaikais, skaitykite mūsų paruoštą straipsnį Kelionė į Tatrus su vaikais ir kūdikiu .

Kokie žygių takai su vaikais Zakopanėje yra tinkami, bei ką veikti ir pamatyti šiame nuostabiame kalnų kurorte taip pat rasite straipsnyje Zakopanė su vaikais.

Apie keliones Lenkijoje skaitykite – Pramogų parkai Lenkijoje su vaikais, Poilsis Lenkijoje, Kelionės maršrutas automobiliu Lenkijoje su vaikais.

Šis straipsnis yra autorinis. Kopijuoti ir naudoti be autorių leidimo yra griežtai draudžiama.
Daugiau informacijos apie lankytinus objektus visoje Lietuvoje rasite mūsų Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais“.
Nepamirškite sekti mūsų socialiniuose tinkluose. Apie keliones po pasaulį – Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“.
Junkitės prie kelionės su vaikais po Lenkiją grupės. Dalinkimės įspūdžiais ir atradimais kaimyninėje šalyje.
Ieškote daugiau lankytinų vietų su vaikais, kelionių patarimų ir rekomendacijų?! – prisijunkite prie keliautojų su vaikais grupės. Čia taip pat kviečiame dalintis savo kelionių įspūdžiais.
Norite pasidalinti savo kelione ar keliavimo su vaikais patirtimi – parašykite mums el. paštu.