Kūdikio pleiskanų luobelė - Kelionės su vaikais
Kūdikio pleiskanų luobelė
Kūdikio pleiskanų luobelė
2023-07-26

Kūdikio pleiskanų luobelė

Mamos, pamačiusios ant kūdikėlio galvos luobelę, dažnai sunerimsta – ar tai normalus reiškinys, o gal kūdikio pleiskanų luobelė byloja apie sutrikimą? Ar reikia ją šalinti, ar palikti? Norime Jus nuraminti – luobelė yra įprastas pirmųjų metų dalykas ir jos atsikratyti nesunku.

Savo patarimais ir surinkta informacija apie kūdikio pleiskanų luobelę dalinasi viena iš „Kelionės su vaikais” įkūrėjų Agnė. Kūdikio pleiskanų luobelė visiškai normalus reiškinys. Paulei jis atsirado maždaug antrą mėnesį ir be problemų dėka tam tikrų priemonių ją išnaikinome.

Kūdikio pleiskanų luobelė – faktai apie ją

Pleiskanų luobelė (kūdikių seborėjinis dermatitas) apibūdinama kaip geltonų ar rusvų pleiskanų atsiradimas daugiausiai ant viršugalvio. Plotas, padengtas luobele, gali būti labai įvairus, tai priklauso nuo individualių kūdikio organizmo sąlygų. Taigi mažyliui luobele gali būti pasidengęs vos vienas kvadratinis centimetras, o gali būti, jog lyg kepure padengtas bus beveik visas galvytės viršus.

Luobelė vis gi gali atsirasti ne tik ant viršugalvio, bet taip pat ant antakių, akių vokų, už ausų, nosies raukšlėje, ant sprando, sauskelnių srityje, kelių, pažastų ar alkūnių linkiuose.

Manoma, kad pleiskanų luobelę sukelia perteklinis riebalų išsiskyrimas (riebalinėse liaukose). SVARBU! Pleiskanų luobelė NESUSIDARO (kaip dažnai yra manoma) dėl prastos higienos ar alergijų! Iš esmės pleiskanų luobelė yra vertinama kaip labai dažna būklė, pasitaikanti apytiksliai 50 procentų visų kūdikių. Tad, be abejo, yra ir tokių kūdikių, kuriems luobelė niekada ir neatsiranda.

„KidsClin®“ priemonė pleiskanų luobelės šalinimui

„KidsClin®“ priemonė pleiskanų luobelės šalinimui

Kūdikio pleiskanų luobelė – kaip elgtis su ja?

  • Neskubėti jos iškart kaip nors krapštyti, nes tokiu būdu galite pakenkti galvos odelei – gali atsirasti žaizdelė.
  • Jokiu būdu nekrapštyti nagais, nes gali patekti užkratas.
  • Daugumai mažų vaikų pleiskanų luobas išnyksta savaime, kasdien paprastai juos šukuojant minkštais kūdikių plaukų šepečiais.
  • Jei luobelė gan didelio ploto ar matote, kad per keletą mėnesių neišnyksta natūraliai, o gal net storėja – išbandykite žemiau pateiktus 3 švelnius būdus jai pašalinti.

3 veiksmingi būdai pašalinti luobelę:

  1. Įprastas kasdienis šukavimas. Nors ir atrodo banalu, bet tikrai retai pagalvojame apie dar plikos kūdikio galvytės šukavimą, nes atrodo – nėra plaukų, nereikia ir šukavimo. Tačiau būtent toks švelnus šukavimas kūdikio šepečiu (būtinais minkštais šeriais) turi gerą įtaką ne tik luobelės mažinimui, bet ir švelniai masažuoja galvytę.
  2. Tepimas aliejumi/riebiu kremu – galvos plovimas – švelnus šukavimas. Jei paprastai šukuojant luobelė nemažėja, galima išbandyti šį populiariausią ir paprasčiausią naminį būdą luobelei pašalinti. Vieno karto dažniausiai nepakanka, tad tiesiog apsišarvuokite kantrybe ir kartokite apie mėnesį-du, kol išsišukuos paskutiniai luobelės pėdsakai.
  3. Specialios kosmetinės priemonės luobelei šalinti. Jei įprasti naminiai būdai nepadeda arba tiesiog labiau pasitikite specializuotomis priemonėmis, tai tikrai galite rasti saugią, švelnią kosmetinę alternatyvą, kuri padės lengviau ir dažnu atveju net greičiau pašalinti luobelę. Veikimo principas dažniausiai panašus kaip aliejuko – prieš maudynes užtepti, o po to švelniai iššukuoti. Yra ir tokių, kurias reikia tiesiog kasdien tepti/purkšti. Specializuotos priemonės greitai ir efektyviai suminkština luobelę ir ją lengviau pašalinti švelniai šukuojant.

Naminis būdas kūdikio pleiskanų luobelei pašalinti

  • Likus maždaug valandai iki maudynių, ištepkite pleiskanotą kūdikio galvos vietą aliejumi. Jei turite specialaus aliejuko kūdikiams – gerai, jei ne – irgi ne bėda. Tinka bet koks natūralus aliejus (būtinai nerafinuotas, neparfumuotas), pavyzdžiui, grynas alyvuogių aliejus. Ištepkite galvytės luobelę gana riebiai. Galima tepti ir riebiu kremu-emolientu, jei turite namuose.
  • Po maudynių kūdikio šukomis pašukuokite švelniai galvytę, BET jokiu būdu nekrapštykite, nesistenkite „nulupti“ lipnių pleiskanų.
  • Po išmaudymo kaskart šukuojant luobelė pamažu išsišukuoja. Deja, vieno ar kelių kartų gali neužtekti. Dažniausiai luobelė išnyksta po kelių savaičių reguliaraus tepimo-maudymo-šukavimo procedūros naudojimo.
  • Jei po kurio laiko pleiskanų luobelė atsinaujins, pakartokite procedūrą. Ji tikrai neskausminga ir nekenksminga vaikučiui, jei atliekate ją švelniai ir kantriai.

Šauniausia mūsų išbandyta specializuota priemonė luobelei pašalinti

Nors su pirmagimiais abi naudojome paprasčiausią naminę priemonę – tepimą prieš maudynes kūdikių aliejuku – tačiau su antraisiais vaikais norėjosi išbandyti ir kosmetines priemones, kurios mūsų abiejų šeimų atveju pasirodė efektyvesnės nei aliejukai. Bet tai, žinoma, subjektyvu, nes kiekvienam vaikui, be abejo, tinka skirtingos priemonės.

Kūdikio pleiskanų luobelė

Kūdikio pleiskanų luobelė

Mūsų naujausias atradimas, kurį išbandėme su jauniausiąja Paule – „KidsClin® Cradle Cap“ serumas kūdikių pleiskanų luobelės šalinimo rinkinys 3IN1. Tai ne tik natūrali kosmetinė priemonė (beje, labai veiksminga), bet ir naudojimą palengvinantys dalykėliai. Šį rinkinį sudaro:

  • 30 ml „KidsClin®“ giliai veikiančio serumo buteliukas su purkštuku
  • Šepetėlis su minkšta kempinėle
  • Šukos
  • Informacinis lapelis su instrukcija.

„KidsClin®“ serumas įsigeria į odą ir tiesiog švelniai tirpdo lipnų sausų riebalų sluoksnį. Ši priemonė papildomai sumažina drėgmės netekimą per odą ir atkuria odos apsauginio barjero funkciją, taip užkirsdama kelią pakartotinam luobelės atsiradimui. Pridedamas šepetėlis ir šukos naudojami pašalinti pleiskanoms, kurios susidaro su pleiskanų luobele.

Mums ši priemonė labai patiko dėl naudojimo paprastumo – nors ir reikia ją purkšti/tepti kasdien, bet efektas matomas – luobelė pasidaro žymiai minkštesnė ir galima ją kasdien po truputį iššukuoti.

Kaip reikia naudoti KIDSCLIN® CRADLE CAP?

  1. Nuimkite apsauginį dangtelį nuo „KidsClin®“ buteliuko su purkštuku.
  2. Užpurkškite 2 kartus ant savo delno ir „KidsClin®“ serumu ištepkite (įmasažuokite) sritį, kurioje yra pleiskanų luobelė.
  3. Jeigu pleiskanų luobelės sritis didelė, pvz., galvos oda, pakartokite. Svarbu ant odos užtepti pakankamai „KidsClin®“.
  4. Norėdami pašalinti lipnias odos pleiskanas naudokite šepetėlio pusę su kempinėle, LABAI ATSARGIAI masažuokite galvos odą ir pašalinkite pleiskanas šiurkščia šepetėlio puse. Šukos naudojamos ATSARGIAI pleiskanoms pašalinti vaikui iš plaukų. Atminkite, kad vaiko viršugalvis ir oda yra labai minkšta.
  5. Tepkite „KidsClin®“ serumo kiekvieną rytą ir vakarą kol pleiskanų luobelė išnyks. Paprastai tai užtrunka 1–4 savaites.
Kūdikio pleiskanų luobelė

Kūdikio pleiskanų luobelė

Jeigu pleiskanų luobelė susidariusi kūdikiui aplink akis, „KidsClin®“ galima užpurkšti ant vatos diskelio, kad būtų lengviau patepti reikiamą sritį ir išvengti priemonės patekimo kūdikiui į akis. „KidsClin®“ likučiu ant delnų galima įmasažuoti kitas kūdikio odos sritis, kadangi jis apsaugo odą nuo išsausėjimo.

Svarbiausia – šia priemone galite pilnai pasitikėti, nes sudėtyje yra tik natūralūs aliejukai ir ingredientai, švelnūs kūdikio odelei.

Kada sunerimti dėl luobelės ir kreiptis pas gydytoją?

  • Iš tikrųjų, prieš imantis bet kokių savigydos veiksmų, visuomet geriau pasitarti su savo vaikučio gydytoju. Tiesiog lankydamiesi artimiausią kartą pas vaikų gydytoją paprašykite, kad apžiūrėtų galvytę ir įvertintų luobelę.
  • Jei kyla nors menkiausių įtarimų dėl luobelės būklės – kreipkitės pas specialistą dermatologą, geriausiai – turintį patirtį su kūdikiais.
  • Sunerimti reikia tuomet, kai mažylio galva ir pakaušis yra apaugęs storu baltu luobu, o pakėlus žvynelius – net matyti kraujas. Tai sunki seborėjinio dermatito forma. Tuomet būtina skubiai kreiptis į gydytojus.
  • Jeigu odą niežti, ji smarkiai pleiskanoja, o po luobu vystosi uždegimas – jį reikia gydyti.
  • Jeigu oda paraudusi, pleiskanų atsiranda ant veido, kaklo, už ausyčių, taip pat būtina kreiptis į gydytoją.
  • Kartais seborėjinis dermatitas būna kartu su atopiniu dermatitu. Jeigu bėrimas labai stiprus, taip pat reikia kreiptis į gydytoją.
  • Paprastai seborėjinis dermatitas nepriklauso nuo sezono, bet gali paūmėti dėl šildomų patalpų oro. Jeigu paūmėja tik pavasarį, galima įtarti, kad tai atopinė egzema.
  • Jei pleiskanų luobelių atsiranda vyresniam nei trejų metų vaikui, reikia kreiptis į odos gydytoją. Šios pleiskanų luobelės gali būti ne tik seborėjinio dermatito, bet ir žvynelinės požymis. Deja, vis dažniau žvynelinė nustatoma mažiems vaikams.
  • Jeigu pleiskanų luobas nuolat atsinaujina, atsiranda paraudimas, niežulys ir t. t., būtina kreiptis į gydytoją. Gydymas yra gana efektyvus, o vaistai – receptiniai.

Daugiau apie kūdikiams ir vaikams tinkančias kūno priežiūros priemones skaitykite straipsniuose Geriausia saulės kosmetika vaikams ir Lūpų priežiūra kelionių metu.

Šis straipsnis yra autorinis, jį paruošė „Kelionės su vaikais ®“. Kopijuoti ir naudoti be leidimo yra griežtai draudžiama.
Nepamirškite sekti mūsų socialiniuose tinkluose. Daugiau apie keliones Lietuvoje rasite mūsų Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais“.
Apie keliones po pasaulį – Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“.
Ieškote daugiau lankytinų vietų su vaikais, kelionių patarimų ir rekomendacijų?! – prisijunkite prie keliautojų su vaikais grupės. Čia taip pat kviečiame dalintis savo kelionių įspūdžiais.
Norite pasidalinti savo kelione ar keliavimo su vaikais patirtimi – parašykite mums el. paštu.