Pirmoji kelionė su vaiku - Kelionės su vaikais
Pirmoji kelionė su vaiku
Pirmoji kelionė su vaiku
2023-04-27

Pirmoji kelionė su vaiku

Pirmoji kelionė su vaiku – iššūkis visai šeimai. Tačiau „Kelionės su vaikais“ yra tam, kad Jums be vargo ir streso padėtų pasiruošti pirmajai kelionei su vaiku ar kūdikiu. Mūsų tikslas – Jūsų keliones padaryti patogias, malonias, įdomias, be streso. Ir svarbiausia tokias – kokios paliks Jums tik teigiamas emocijas ir gražiausius prisiminimus.

Pirmoji kelionė su vaiku – nuo ko pradėti

Pirmoji kelionė su vaiku, nesvarbu kokio jis amžiaus, negali įvykti be jo asmens dokumento. Todėl pradėję galvoti apie kelionę su kūdikiu paskubėkite užsakyti jam pirmąjį asmens dokumentą.

Daugelis tėvelių galvoja, kad vaiko gimimo liudijimas yra tinkamas dokumentas keliauti. Tai tai klaidinga nuomonė. Vaiko gimimo liudijimas nėra tinkamas keliauti į užsienį! Pirmoji kūdikio kelionė ne Lietuvoje gali įvykti tik tuomet, kai vaikas turi pirmąjį asmens dokumentą.

Vaiko asmens dokumentai, tinkami vykti į užsienio valstybes, yra tik Lietuvos Respublikos pasas ir asmens tapatybės kortelė. Jei keliaujate Europos Sąjungoje, vaikams užtenka ir tapatybės kortelės, pasas nėra būtinas. Asmens dokumentus kūdikiui galima užsakyti skubos tvarka per vieną arba penkias darbo dienas arba įprasta tvarka per mėnesį.

Užsakyti asmens dokumentą vaikui gali vykti vienas iš tėvų. Tam būtina turėti vaiko gimimo liudijimą ir vieno iš tėvų asmens dokumentą.

Apie dokumento gamybą kūdikiui ir kaip palengvinti šį procesą skaitykite straipsnyje – Pirmoji kelionė su kūdikiu. Ši straipsnis paremtas mūsų asmenine patirtimi.

Pirmoji kelionė su vaiku – pasirūpinkite draudimu

Vienas iš svarbiausių patarimų prieš keliones – pasirūpinkite kelionių draudimu. Nors tai ir pirmoji kelionė su kūdikiu, draudimą jis privalo turėti. Tiek vaikams, tiek sau rekomenduojame turėti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK). Tai dokumentas, patvirtinantis privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdrausto asmens teisę gauti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) apmokamas būtinosios medicinos pagalbos paslaugas laikino buvimo Europos Sąjungos (ES), Europos ekonominės erdvės (EEE) šalyse, Šveicarijoje ir Jungtinėje Karalystėje metu.

SVARBU – jei išvykote iš Lietuvos nepasiėmę ESDK arba kelionės metu ją praradote ir Jums skubiai prireikia kreiptis dėl būtinosios medicinos pagalbos į ES šalies gydymo įstaigą, galite prisijungti prie VLK informacinės sistemos ir savarankiškai, saugiai bei greitai susiformuoti sau ir ar vaikams sertifikatus, laikinai pakeičiančius ESDK.

Mes taip pat turime auksinę kreditinę kortelę su draudimu, kuri galioja visiems šeimos nariams. Jei vykstate į labiau tolimas šalis atsispausdinkite iš savo banko elektroninės bankininkystės sertifikatą, kad visa šeima esate apdrausti.

Jei draudimo su kortele neturite – būtinai jį isigykite. Niekuomet nerizikuokite net ir į netolimą kelionę vykti be kelionės draudimo.

Patarimai ruošiantis kelionei su vaikais

Patarimai ruošiantis kelionei su vaikais

Paruoškite vaiką kelionei

Labai rekomenduojame nuo dvejų metų vaiką pradėti ruošti kelionei iš anksto. Dar gerokai prieš skrydį su vaiku pradėkite kalbėtis apie kelionę. Papasakokite apie kelionę, parodykite lėktuvo nuotraukas.

Papasakokite, kur skrendate, rodykite viešbučio ar šalies nuotraukas – vaikas su nekantrumu lauks kelionės. Papasakokite, ką veiksite nuskridę, kaip leisite laiką. Jei gyvenate Vilniuje – nuvažiuokite į oro uosto lėktuvų stebėjimo aikštelę – kylančius ir besileidžiančius lėktuvus galėsite parodyti vaikui gyvai.

Patarimai ruošiantis kelionei su vaikais

Patarimai ruošiantis kelionei su vaikais

Atvykite į oro uostą su vaiku anksčiau, neskubėdami leiskite susipažinti su aplinka. Jei ruošiatės pirmai kelionei su kūdikiu – Jums tikrai padės mūsų paruoštas straipsnis „Pirmoji kelionė su kūdikiu”. 

Pirmoji kelionė su kūdikiu

Pirmoji kelionė su kūdikiu

Pasiruošimas kelionei lėktuvu

Pasiruošti pirmosioms kelionėms su mažuoju keliauninku – sunki užduotis. Ypač skrendant lėktuvu, kai daiktų kiekis ribotas. Per ilgą laiką pasidarėme tokį sąrašą, kuris mūsų nuomone optimaliai atitinka vaiko poreikius. Aišku juo remtis reikia atsižvelgiant būtent į savo vaiko poreikius, amžių, pomėgius bei kelionės trukmę.

Saugumas keliaujant su vaikais

Saugumas keliaujant su vaikais

SVARBU – skirtingos avialinijos taiko skirtingą bagažo vaikams politiką, tad labai aktualu prieš skrydį ja pasidomėti. Net ir pigios avialinijos vaikams iki dvejų metų leidžia pasiimti nemokamą bagažo vienetą, tačiau visuomet pasidomėkite jo išmatavimais ir leidžiamu svoriu.

Dažniausiai vaikams iki dvejų metų leidžiama nemokamai gabentis du reikmenis (vežimėlį, autokėdutę, sulankstomą lovelę). Tačiau visuomet pasiteiraukite avialinijų.

Mūsų didžiausias patarimas yra imti su savimi kuo mažiau daiktų ir tikrai pagalvoti, ko reikia ir ko ne, nes tampytis daug mantos tikrai nepatogu.

Saugumas keliaujant su vaikais

Saugumas keliaujant su vaikais

Ką daryti, kad vaikai gerai jaustųsi skrydžio metu?

Ką daryti kad  pirmoji kelionė su vaiku lėktuvu jam paliktų tik gerus prisiminimus. Pasirūpinkite vaiko komfortu ir užimtumu skrydžio metu. Kad skrydžio metu kūdikiui ar vaikui neužgultų ausyčių, lėktuvui kylant ir leidžiantis reikėtų maitinti krūtimi. Jei vaikas nemaitinamas krūtimi – duokite gerti iš buteliuko arba čiulptuką (jei naudojate).

Vyresniems vaikams pasiūlykite atsigerti vandens mažais gurgšneliais, duokite čiulpiamų saldainių. Taip labai padeda žaidimas “išpūsk žandus”.

Prieš skrydį vaikams, kaip ir suaugusiems, rekomenduojame vengti saldaus ir riebaus maisto, nes skrydžio metu jis gali sukelti pykinimą.

Svarbiausia užduotis tėvams – pasistengti nestresuoti ir atsipalaiduoti. Ypač jei tai Jūsų pirmoji kelionė su vaiku. Svarbiausia – nusiteikti gerai. Kaip jausitės Jūs – taip jausis ir Jūsų vaikai. Ruoškitės kelionei ir keliaukite su gera nuotaika ir nusiteikimu – tai jausdami vaikai bus ir patys ramesni. Vaikai jaučia ir perima tėvų emocijas.

Saugumas keliaujant su vaikais

Saugumas keliaujant su vaikais

Ko gali reikėti kelionės metu ir ką pasiimti su savimi į lėktuvą:

Sauskelnės

Reikia taikyti paprastą taisyklę: trims valandoms kelionės – vienos sauskelnės. Skaičiuoti reikia ir laukimo oro uoste laiką ir persėdimus. Jeigu mažylis pratinasi būti be sauskelnių, rekomenduotume vienkartinius TRON naktipuodžius.

Gėrimai

Visuomet imame savo vandens kelis buteliukus. Palydovės visuomet galite paprašyti šilto vandens mišinukui ar arbatėlei. Drąsiai imkite sulčių, pienuko, tai ką vaikas mėgsta ir geria. Oro uosto apsauga dažnai palankiai žiūri į tėvus, keliaujančius su mažais vaikais, todėl skysčių kiekis leidžiamas ir didesnėse talpose, be to jų nereikia dėti į maišelius. Tik aišku, Jums reikia logiškai įvertinti kelionės trukmę ir atitinkamai pasiimti gėrimų. Niekaip neįtikinsite apsaugos, kad trijų valandų skrydžiui vaikui reikia trijų litrų vandens, litro sulčių ir kelių buteliukų paruošto pieno.

Užkandžiai ir maistas

Mūsų įsitikinimu, užkandžių kelionėje negali būti per daug. Nors daugelis avialinijų maitina, bet mūsų vaikams visada kyla apetitas tiek lėktuve, tiek laukiant lėktuvo, tiek persėdimų metu. Užkandžiavimas – puikus laiko praleidimo būdas.

Pagalvė ir pledukas

Prieš skrydį pasidomėkite, ar reikia turėti šiuos daiktus su savimi, nes nemažai avialinijų skrydžio metus juos duoda, tad pagalvokite ar verta imti, nes jie užima nemažai vietos.

Drėgnos ir sausos servėtėlės, dezinfekcinis skystis

Tikrai jų niekada nebus per daug keliaujant su vaikais. Kol vaikas mažas – nepatingėkite tik įlipus į lėktuvą drėgna servėtėle nuvalyti sėdynes prieš Jus ir šalia Jūsų.

Vaistai ir kremas nuo iššutimų

Ilgesniam nei trijų valandų skrydžiui visuomet su savimi imu žvakučių nuo temperatūros ir kitų Jums svarbių vaistų.

Kai vaikas ar kūdikis daug laiko praleidžia vienoje pozicijoje (šiuo atveju sėdimoje, nesvarbu ar lėktuve ar automobilyje) kyla rizika dėl užpakaliuko iššutimų, juolab jei vaikelis alergiškas, turi labai jautrią odą. Tai ypač aktualu, jei keliaujate vasarą, kai vaikutis dar papildomai prakaituoja, o užpakaliukas kėdutėja nuolat kaista.

Mums labiausiai šiuo atveju pasiteisino natūralus kremas nuo iššutimų Weleda.

Kremas vaikams nuo iššutimų

Kremas vaikams nuo iššutimų

Meškiukas, čiulptukas, migdukas

Čia jau labai individualu ir priklauso tik nuo Jūsų vaiko.

Atsarginiai rūbai

Mūsų vaikai priklauso tai kategorijai, kurie mėgsta apsipilti, susipurvinti, todėl imame du rūbų komplektus. Rūbelius visuomet susidedame į užtraukiamus “zip bag” maišelius, labai patogu vėliau susidėti nešvarius ir drėgnus rūbus. Jei skrendame į šiltus kraštus, iškart susipakuojame ir plonus rūbelius, o kol laukiame bagažo, perrengiame vaiką. Taip susitaupo laikas, be to nereikia ieškoti ir kraustyti lagaminų oro uoste.

Mėgstami žaislai ir kitos laiko praleidimo priemonės

Mes turime specialią kosmetinę su rankenėlėmis, į kurią viską susidedame. Patogu, nepasimeta, viskas vienoje vietoje. Kaip ir keliaujant automobiliu, jei tik leidžia galimybės rekomenduojame įsigyti naują žaisliuką ar knygelę.

Pirmoji kelionė su vaiku

Pirmoji kelionė su vaiku

Pirmoji kelionė su vaiku automobiliu – kaip pasiruošti

Kelionė automobiliu su kūdikiu ar vaiku yra puikus keliavimo būdas, tačiau būtina jam tinkamai pasiruošti. Šie patarimai padės susiplanuoti sėkmingą kelionę:

  1. Būtina susiplanuoti kelionės maršrutą ir sustojimų laiką, kurį turite derinti pagal vaiko amžių. Jei kūdikis žindomas – sustojimus planuokite pagal maitinimo grafiką. Darželį lankantys vaikai rytais ir po pietų užsiima aktyvia veikla, o apie 12.00 valandą yra guldomi pietų miego, tad panašią schemą reikėtų taikyti ir keliaujant – pietų miego metu reikėtų važiuoti ilgiausią maršruto dalį. Mokyklinio amžiaus vaikai yra pripratę prie pamokų režimo – pamokos trunka po 45 minutes, o tarp jų visada būna pertraukos. Jei reikia važiuoti ilgesnį atstumą, kelionė iki sustojimo turėtų trukti ,,dvi pamokas”. Mūsų ilgametė patirtis rodo, kad geriausia, jei vaikas nemiega, daryti trumpus sustojimus kas dvi valandas.
  2. Prieš keliaujant, skirkite šiek tiek laiko ir išanalizuokite kelionės maršrutą ir ką įdomaus galite pamatyti pakeliui. Rekomenduojama pasidomėti, kur yra žaidimų aikštelės ir jose sustoti bent dešimčiai minučių. Vaikai pasidžiaugs, pažais ir keliauti toliau bus lengviau. Pasidomėkite programėle Playground Buddy, ji padės rasti žaidimų aikšteles visur, kur keliaujate.
  3. Pasirūpinkite lango apsauga nuo saulės.
  4. Automobilinė kėdutė. Labai svarbu pasirinkti tinkamą vaikui pagal svorį, ūgį, amžių. Ji kelionės metu užtikrina ne tik saugumą, bet ir patogumą.
  5. Atsarginis kelias. Taip mes vadiname ekstra maršrutą, kurį renkamės, jei pagrindiniame kelyje susidaro spūstys. Tai labai aktualu jei ruošiatės keliauti ilgųjų savaitgalių metu ar penktadieniais.
Kelionė su vaiku ar kūdikiu automobiliu

Kelionė su vaiku ar kūdikiu automobiliu

Ką veikti kelionės metu ir kaip užimti mažesnius vaikus

Nesvarbu, ar ši kelionė automobiliu trunka tik keliolika minučių, ar kelias valandas – iš anksto reikia pasirūpinti, kuo užimsite vaiką. Užimtumą reikia planuoti atsižvelgiant į vaiko amžių, temperamentą, pomėgius. Rekomenduojame ilgesnei kelionei, jei tik yra tokia galimybė, pasiimti kokį nors naują žaisliuką ar žaidimą, kuris tikrai turėtų ilgesniam laikui sudominti vaiką.

KONTRASTINĖS KORTELĖS. Šios kortelės puikiai tiks užimti mažiausius keliauninkus. Mes turime ir nuo trijų savaičių Paulė kelionių metu naudoja „Aikiu“ kelionines korteles. Jos itin patogios, nedidelės, susegtos į knygelę, lengvai nusivalo drėgna servėtėle.

ANTROJI PINIGINĖ. Į nenaudojamą piniginę, geriausia su kuo daugiau skyrelių, sudėti įvairias senas korteles, sulankstykite žurnalų iškarpų. Tai būdavo įdomiausias užsiėmimas iki kokių dviejų metų vaikui. Užimdavo ir valandą, kol viską apžiūrėdavo.

ATSPĖK KAS MAIŠELYJE. Į nepermatomą maišelį įdėkite įvairių daiktų atsižvelgiant į vaiko amžių (šaukštas, mašinytė, šukos, kremo indelis, saga, drožtukas). Ir leiskite vaikui tik iš apčiuopimo atspėti kas tai.

VAIKO MĖGSTAMOS DAINELĖS. Prieš kelionę įrašykite į tinkamą laikmeną, kurią galėsite naudoti automobilyje, vaiko mėgstamas daineles.

KNYGELĖS IR KNYGELĖS SU LIPDUKAIS. Labai patogu, neužima daug vietos, o veikla labai įtraukianti ir smagi. Mums labai patinka knygelės iš leidyklos Flintas. Taip pat labai patogių ir įdomių knygelių kelionėms turi ir Banana Panda. Daugiau apie įvairias veiklas kelionių metu iš Banana Panda galite paskaityti straipsnyje „Kaip užimti vaikus kelionių metu“.

Su nuolaidos kodu KELIONESSUVAIKAIS gausite 20 % nuolaidą visam „Banana Panda“ asortimentui.

PATOGIAI TVIRTINAMI ŽAISLAI. Šiuo metu yra tikrai nemažas pasirinkimas žaislų vaikams, kurie patogiai tvirtinasi prie kėdučių, sėdynių atlošų. Jie labai patogūs, nes nenukris, automobiliui judant ar važiuojant.

ŽAISLŲ GRANDINĖLĖ. Mums labai pasiteisinęs visiškai mūsų išradimas. Paimti ilgesnę virvelę ir ja į grandinėlę surišti įvairius žaislus (nenaudojamą ranktą, minkštą žaislą, plastikinį kramtuką – tinka viskas, kas įdomu Jūsų vaikai). Mums pasiteisino, nes tokiu atveju žaislai nepasimeta, nenukrenta ant žemės.

Ką veikti kelionės metu ir kaip užimti vyresnius vaikus

BINGO. Pasiruoškite lentelę arba atsispausdinkite lapą su paveikslėliais (jei vaikas mažesnis) su objektais, kuriuose galite pamatyti kelionės metu (šviesaforas, žalia mašina, arklys, dviejų aukstų namas ir panašiai) per langą. Labai įtraukianti veikla.

SAKINYS IŠ AUTO NUMERIŲ. Labiau tinkamas vyresniems vaikams. Sugalvokite žodį iš Jūsų aplenkto automobilio numerio raidžių.

KĄ DARYTUM JEI…? Labiau tinkamas vyresniems vaikams. Sugalvokite įdomesnių klausimų prieš kelionę ir visi šeimos nariai atsakykite paeiliui. Ką darytum, jei laimėtum milijoną, ką darytum, jei atsidurtum negyvenamoje saloje, ką pirktum, jei galėtum pasirinkti bet ką iš žaislų parduotuvės, ką darytum, jei tamptum nematomas ir panašiai. Tikrai labai lavinantis vaizduotę žaidimas.

AŠ ŽINAU. Kiekvienas šeimos narys vardina kokį žino gyvūną, patiekalą, valgomą daiktą, nevalgomą daiktą.

AŠ RUOŠIUOSI Į… Sugalvokite, kur ruošiatės keliauti ir įvardinkite po vieną daiktą, kuris būtinas į šią kelionę. Kelionės gali būti įvairios. Keletas mūsų naudojamų (slidinėti, į kalnus, į paplūdimį, į mišką grybauti, į pikniką)

PASAKA PO VIENĄ ŽODĮ. Visi šeimos nariai sakydami po vieną žodį kuria pasaką. Atrodo nuobodu – pabandykite, gaunasi tikrai smagus pasakojimas ir daug juoko.

VEIKLOS KORTELĖS. „Banana Panda” veiklos rinkiniai  tai labai patogios kelionei kortelės, kurios neužima daug vietos, nes susiriša į nedidelę knygelę. Kiekviena kortelė su tam tikra užduotimi. Smagiausia – kad kortelės yra daugkartinės, nes atlikus užduoti ją švariai nuvalysite ir vėl vaikas galės ją atlikti.  Užduotėlės labai įvairios ir nemontoniškos – tai linijų sekimas, taškų jungimas, trūkstamų elementų piešimas, formų atkūrimas.

Su nuolaidos kodu KELIONESSUVAIKAIS gausite 20 % nuolaidą visam „Banana Panda“ asortimentui.

Banana Panda užduočių knygelė kelionėms

Banana Panda užduočių knygelė kelionėms

Visą informaciją apie pasiruošimą kelionei su vaikais bei ką veikti keliaujant rasite straipsniuose  „Patarimai ruošiantis kelionei su vaikais” ir „Kaip užimti vaikus kelionių metu”,„Kelionė automobiliu su kūdikiu ar vaiku“.

Šis straipsnis yra autorinis, jį paruošė „Kelionės su vaikais ®. Kopijuoti ir naudoti be leidimo yra griežtai draudžiama.
Daugiau informacijos apie lankytinus objektus visoje Lietuvoje rasite mūsų Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais“.
Nepamirškite sekti mūsų socialiniuose tinkluose.
Apie keliones po pasaulį – Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“.
Ieškote daugiau lankytinų vietų su vaikais, kelionių patarimų ir rekomendacijų?! – prisijunkite prie keliautojų su vaikais grupės. Čia taip pat kviečiame dalintis savo kelionių įspūdžiais.
Norite pasidalinti savo kelione ar keliavimo su vaikais patirtimi – parašykite mums el. paštu.