Pirmoji kelionė su kūdikiu - Kelionės su vaikais
Pirmoji kelionė su kūdikiu
Pirmoji kelionė su kūdikiu
2023-04-15

Pirmoji kelionė su kūdikiu

Pirmoji kelionė su kūdikiu yra tikras iššūkis tėvams! Dažnai tėvams, ypač turint pirmagimį, prireikia nemažai laiko pasiryžti kelionei.  O pasiryžus keliauti pasiruošimas pačiai kelionei kelia nemažai streso.

Todėl mes norime su Jumis pasidalinti savo rekomendacijomis ir patarimais! Straipsnyje dalinamės informacija, remdamiesi savo asmenine patirtimi. Su naujagimiu keliavome prieš mėnesį, tad visos patirtys naujos. Skaitydami straipsnį rasite visus atsakymus, kaip pasiruošti, kaip keliauti ir ką pasiimti, kad pirmoji kelionė su kūdikiu taptų smagia patirtimi visai šeimai!

Susipažinkite – mažoji keliauninkė Paulė

2022 m. Kalėdos ir Naujieji metai mums buvo ypatingi – gruodžio 29 ąją dieną gimė Paulė. Būtent dėl Paulės gimimo tai buvo pirmoji žiema, kurią praleidome Lietuvoje ir nekeliavome šiltuose kraštuose. 2019 m. , 2020 m. , 2021 m. ir 2022 m. metais žiemas leidome Tailande, o šiemet Lietuvoje laukėme naujosios šeimos narės. Kadangi keliavome iki 30 nėštumo savaitės užsienyje, o vėliau tik Lietuvoje, todėl dar Paulei negimus jau planavome pirmąją kelionę keturiese. O planuodami svajojome, kokia nepamirštama ir smagi bus mūsų pirmoji kelionė su kūdikiu.

Ir nors pirmąją savaitę tiek man, tiek Paulei, dėl sveikatos būklės teko praleisti ligoninėje – būtent suplanuota (nors ir preliminariai) pirmoji kelionė su kūdikiu buvo didelė motyvacija greičiau pasveikti.

Į kelionį su kūdikiu

Į kelionį su kūdikiu

Pirmas kūdikio asmens dokumentas kelionėms

Pirmoji kelionė su kūdikiu negali įvykti be jo asmens dokumento. Todėl pradėję galvoti apie kelionę su kūdikiu paskubėkite užsakyti jam pirmąjį asmens dokumentą.

Daugelis tėvelių galvoja, kad kūdikio gimimo liudijimas yra tinkamas dokumentas keliauti. Tai tai klaidinga nuomonė. Vaiko gimimo liudijimas nėra tinkamas keliauti į užsienį! Pirmoji kūdikio kelionė ne Lietuvoje gali įvykti tik tuomet, kai kūdikis turi pirmąjį asmens dokumentą.

Pirmoji kelionė su kūdikiu

Pirmoji kelionė su kūdikiu

Vaiko asmens dokumentai, tinkami vykti į užsienio valstybes, yra tik Lietuvos Respublikos pasas ir asmens tapatybės kortelė. Jei keliaujate Europos Sąjungoje, vaikams užtenka ir tapatybės kortelės, pasas nėra būtinas. Asmens dokumentus kūdikiui galima užsakyti skubos tvarka per vieną arba penkias darbo dienas arba įprasta tvarka per mėnesį.

Asmens dokumento užsakymas kūdikiui. Ką svarbu žinoti

Užsakyti asmens dokumentą vaikui gali vykti vienas iš tėvų. Tam būtina turėti vaiko gimimo liudijimą ir vieno iš tėvų asmens dokumentą.

PATARIMAS IŠ ASMENINĖS PATIRTIES! Jei kūdikis nelaiko galvytės, bus sunku padaryti jo nuotrauką migracijos departamente. Todėl atspausdintą kūdikio nuotrauką galite atsinešti padarytą. Taip be streso ramiai nufotografuosite kūdikį ir nereikės jo žadinti ar blaškyti Migracijos departamente. Kuomet darėme Motiejaus pasą jam buvo 2,5 mėn. Kad galima atsinešti jau padarytą nuotrauką, deja, nežinojome. Iki šiol pamenu, kaip sunkiai sekėsi ją padaryti. Tai užsimerkęs, tai prisimerkęs, tai verkia. O ir galvutės nelaikė, tad pirmojo paso nuotraukoje be Motiejaus veido matosi ir mano rankos.

Pirmasis kūdikio pasas

Pirmasis kūdikio pasas

Paguldykite vaiką ant baltos paklodės ar lygaus balto paviršiaus. Vaiko galvytė turi būti tiesi, akys atmerktos. Ramiai neskubėdami pasidarykite vaiko nuotraukas. Tuomet keliaukite į artimiausią fotoateljė ir paprašykite, kad iš Jūsų turimos nuotraukos Jums padarytų ir atspausdintų dokumentinę nuotrauką. Paslauga kainuoja 10 eurų (kiek domėjomės kainos Vilniuje panašios įvairiuose salonuose). Po 10 minučių rankose laikėme sutvarkytą, reikalavimus atitinkančią spausdintą Paulės nuotraukų komplektą.

Pirmasis kūdikio pasas

Pirmasis kūdikio pasas

Pirmoji kelionė su kūdikiu – kelionės planavimas ir pasiruošimas

Kai jau turite ar esate užsisakę asmens dokumentą galite pradėti rimtai planuoti, kur bus Jūsų pirmoji kelionė su kūdikiu.

Mūsų PATARIMAS – rinkitės pirmąją kelionę automobiliu.

Su pirmagimiu Motiejumi, jam tuomet buvo lygiai mėnuo, taip pat leidomės į trumpą pirmąją kelionę automobiliu į Lenkiją. O po trijų mėnesių į kelionę automobiliu po Čekiją, Lenkiją ir Vokietiją.

Kodėl pirmoji kelionė su kūdikiu automobiliu yra geriausias sprendimas? Visų pirma – patogumas. Galite išvykti, kada norite, nereikia derintis prie lėktuvo grafiko. Antra – lankstumas. Galite sustoti, kada Jums patogu, kur Jums patogu. Kelionę galite reguliuoti pagal kūdikio dienotvarkę arba poreikį. Trečia ir dažnai aktualu pirmą kartą keliaujantiems – galite pasiimti kiek norite daiktų. Nereikia sukti galvos, kaip sutilpti į rankinį bagažą ir ką pasiimti. Be to, jei jau atsitiktų taip, kad kelionė visai nepasisektų ir Jums ar kūdikiui būtų sunku – sėsite ir grįšite namo. Nereikės keisti ar ieškoti naujų lėktuvo bilietų.

Svarbiausia pirmajai kelionei su kūdikiu turėti patogią automobilinę kėdutę. Taip pat būtinai pasirūpinkite lango apsauga nuo saulės.

Kelionės planavimas su vaikais

Kelionės planavimas su vaikais

Kelionę su kūdikiu ar vaikais lengvai susiplanuosite pasinaudoję mūsų lankytinų vietų su vaikais žemėlapiu.

Kelionės metu

Pirmoji kelionė su kūdikiu tai išbandymas ir Jums ir vaikui, tad būkite lankstūs. Susiplanuokite maršrutą, atlikite namų darbus, tačiau nesistenkite laikytis jo aklai, būkite lankstūs. Jei tarkime atstumą Vilnius-Lietuvos pasienis esate įpratę pasiekti per dvi valandas, įvertinkite, kad keliaujant su kūdikiu jis gali užtrukti ir tris. Rekomenduojame stoti kas dvi-tris valandas kūdikį pamaitinti ir pakeisti sauskelnes. Kūdikį maitinti stenkitės tik automobiliui sustojus, visų pirma dėl saugumo, nes važiuojant kūdikio negalima paimti iš automobilinės kėdutės.

Patarimas Nr. 1 – labai svarbu tinkamai pasirinkti automobilio temperatūrą, kad pirmoji kelionė su kūdikiu preitų sėkmingai. Dauguma žmonių, automobilyje įjungia kondicionierių taip, kad spėtų net sušalti – tai didžiulė klaida, ypač keliaujant su vaikais ar tuo labiau kūdikiu. Temperatūra automobilyje vasaros metu nuo lauko temperatūros gali skirtis tik 5 laipsniais – ne daugiau. Žiemą ar keliaujant vėsiu oru jokiu būdu nenaudokite šildymo maksimaliu pajėgumu. Kūdikis ar vaikas perkais, išlipsite į lauką, o ten – šaltis. Pasekmės gali būti tikrai skaudžios. Dažniausias negalavimas tiek vaikams, tiek suaugusiems kelionės pradžioje būna perštinti gerklė. O kartais ir rimtesnis peršalimas ar perkaitimas.

Patarimas Nr. 2 – labai svarbu kūdikio apranga. Ją rinkitės tokią, kad ji būtų patogi, nevaržanti judesių. Nerenkite per šiltai. Mes kelionėms naudojame ne įprastą šiltą žieminį kombinezoną, su kuriuo įprastai einame į lauką, o flisinį plonesnį. Jį lengva nurengti, pilnai atsisega, nesunku aprengti kaip reikia išlipti pakeisti kūdikio sauskelnių.

Į kelionį su kūdikiu

Į kelionį su kūdikiu

Patarimas Nr. 3 – svarbiausius daiktus susidėkite į rankinį bagažą. Kad prireikus netektų iškrauti viso automobilio bagažinės. Patartina po ranka visada turėti: kūdikio žaislą ar kontrastines korteles, lengvą antklodę, sauskelnių, drėgnų servetėlių ir drabužėlių persirengti. Taip pat priklausomai nuo amžiaus – gertuvę, užkandžių.

Jei kūdikį žindote – dėl maitinimo problemų nekils, jei maitinate iš buteliuko nutrauktu pienu arba mišiniu – BŪTINAI pasirūpinkite tinkamu pientraukio dalių ir buteliukų sterilizavimu. Rekomenduojame turėti kelis buteliukus ir kelionėms metu naudoti naują, o atvykus į viešbutį saugiai ir tinkamai juos sterilizuoti.

Kūdikio būdravimo laikotarpiui kelionės metu labai rekomenduojame Aikiu keliones korteles. Taip pat su mumis visuomet keliauja leidyklos Flintas Bzz kortelės kūdikiams.

Pirmoji kelionė su kūdikiu – pasirūpinkite kūdikio draudimu

Vienas iš svarbiausių patarimų prieš keliones – pasirūpinkite kelionių draudimu. Nors tai ir pirmoji kelionė su kūdikiu, draudimą jis privalo turėti. Tiek vaikams, tiek sau rekomenduojame turėti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK). Tai dokumentas, patvirtinantis privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdrausto asmens teisę gauti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) apmokamas būtinosios medicinos pagalbos paslaugas laikino buvimo Europos Sąjungos (ES), Europos ekonominės erdvės (EEE) šalyse, Šveicarijoje ir Jungtinėje Karalystėje metu.

SVARBU – jei išvykote iš Lietuvos nepasiėmę ESDK arba kelionės metu ją praradote ir Jums skubiai prireikia kreiptis dėl būtinosios medicinos pagalbos į ES šalies gydymo įstaigą, galite prisijungti prie VLK informacinės sistemos ir savarankiškai, saugiai bei greitai susiformuoti sau ir ar vaikams sertifikatus, laikinai pakeičiančius ESDK.

Mes taip pat turime auksinę kreditinę kortelę su draudimu, kuri galioja visiems šeimos nariams. Jei vykstate į labiau tolimas šalis atsispausdinkite iš savo banko elektroninės bankininkystės sertifikatą, kad visa šeima esate apdrausti.

Jei draudimo su kortele neturite – būtinai jį isigykite. Niekuomet nerizikuokite net ir į netolimą kelionę vykti be kelionės draudimo.

Geriausias pientraukis kelionėms

Jei žindote kūdikį, tačiau kartais jam duodate buteliuką, ar maitinate nutrauktu pienu ir nerimaujate kaip reikės tą daryti kelionės metu – nebijokite. MOMCOZY – tai belaidis elektrinis pientraukis, kuris tiesiog sukurtas aktyviai gyvenančioms ir keliaujančioms mamoms.

MOMCOZY pientraukis, kaip ir rankiniai pientraukiai, neturi jokių varžančių judėjimą laidų, o tuo pačiu jo veikimas yra pilnai elektrinis, tad nereikalauja papildomų pastangų! Be to, turite abi laisvas rankas, kurios gali tuo metu vairuoti automobilį, laikyti mažylį, stumti vežimėlį, skaityti knygą ar gulėti paplūdimyje. Jis yra beveik nepastebimas, tad niekas net nesupras ką Jūs veikiate.

Apie mūsų patirtį naudojant šį pientraukį, sitaucijas, kada jis tikrai praverčia bei kodėl jis tas daiktas, kurį visiškai rekomenduojame net ir žindančioms mamoms skaitykite straipsnyje Geriausias pientraukis kelionėms.

Kūdikio negalavimai kelionėje – pilvo diegliai

Pilvo diegliai visuomet buvo tas kūdikių negalavimas, kurio aš bijojau. Buvau girdėjusi labai skausmingų mamų patirčių. Su pirmuoju sūnumi Motiejumi šio negalavimo pavyko išvengti ir labai tikėjausi, kad ir su Paule jis mus aplenks. Tačiau atsitiko būtent taip, kad pilvo diegliai mums prasidėjo kelionėje. Labai džiaugiuosi, kad turime nuostabią šeimos gydytoją, kuri visuomet mus konsultuoja telefonu. Ji pasiūlė mums išbandyti lašiukus nuo pilvo diegliukų Colief. Ir būtent Colief mums padėjo. Nežinojau, kad pilvo dieglius gali sukelti nesuvirškintas pienas. Colief yra laktazės fermentas, kuris padeda virškinti mamos pieną arba mišinuką.

Pilvo diegliukai kūdikiams

Pilvo diegliukai kūdikiams

Pilvo diegliai, kuriuos sukelia laikinas laktozės netoleravimas

Ar žinojote, kad piene, pieno produktuose, pradiniuose mišiniuose kūdikiams ir tolesnio maitinimo mišiniuose yra kompleksinis cukrus, vadinamas laktoze. Laktazė yra fermentas, kuris paprastai gaminamas žmogaus organizme ir skaido laktozę į gliukozę ir galaktozę, kad organizmas galėtų ją absorbuoti. Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kai kuriems kūdikiams gali būti sunku visiškai suvirškinti piene esančią laktozę. Dėl to Paulei ir prasidėjo pilvo diegliai.

Colief lašai padeda suskaidyti įprastame piene (motinos piene ar pieno mišinyje) esančią laktozę ir pienas tampa lengviau virškinamas. Šiuos lašus galima naudoti tiek motinos pienu, tiek mišiniu maitinamus mažylius.

Vartojimas yra labai paprastas – tereikia į pieno mišinį įlašinti Colief dozę.

Labai džiaugiuosi, kad yra priemonių, kurios gali padėti mūsų mylimiausiems kūdikiams ir vaikams išvengti negalavimų ir diskomforto. Todėl Colief lašiukai dabar su mumis visada tiek kelionėje, tiek namuose.  Colief yra maisto papildas. Colief galite įsigyti internetinėje vaistinėje.

Patarimai ruošiantis į kelionę su kūdikiu

Patarimai ruošiantis į kelionę su kūdikiu

Kaip padėti pilvo dieglių kamuojamam kūdikiui ne tik kelionėje

Turbūt jau žinojote, bet norime priminti, kad yra įvairiausių būdų, kaip galite padėti kūdikiui išvengti pilvo diegliukų arba sumažinti mažylio jaučiamą diskomfortą. Tai yra patys bendrieji patarimai:

  1. Kūdikį maitinkite krūtimi;
  2. Nesvarbu ar maitinate krūtimi ar su buteliuku, kūdikį stenkitės laikyti vertikaliau;
  3. Jei maitinate kūdikį su buteliuku rinkitės lėtos tėkmės kaklelį;
  4. Maitinimo metu darykite pertraukas ir leiskite kūdikiui atsirūgti;
  5. Venkite didelio kofeino kiekio, aštraus maisto ir tokio kuris sukelia net ir suaugusiam žmogui vidurių pūtimą (kopūstai, pupelės, žirneliai);
  6. Po maitinimo 15–20 min. palaikykite kūdikį stačiai;
  7. Masažuokite pilvuką laikrodžio rodyklės kryptimi;
  8. Ant pilvuko uždėkite šildomąjį kompresą;
  9. Maudykite kūdikį šiltoje vonioje;
  10. Išbandykite baltąjį triukšmą. Baltasis triukšmas yra toks triukšmas, kurio garsas yra pastovus, vienodas, nekintantis. Manoma, kad baltas triukšmas taip puikiai veikia kūdikius (ypač naujagimius), nes jis sukuria panašią garsinę atmosferą į buvusią mamos įsčiose.

Visą informaciją apie pasiruošimą kelionei su vaikais bei ką veikti keliaujant rasite straipsniuose „Patarimai ruošiantis kelionei su vaikais” ir „Kaip užimti vaikus kelionių metu”.

Pasilengvinkite savo kasdienybę keliaudami kartu su visa šeima ir naudodami myTU Lietuva mobiliąją bankininkystę. Tėvai gali patogiai naudotis nemokamomis finansinėmis paslaugomis. Aktualu apsiperkant ir pramogaujant Lenkijoje – visada mokėkite vietine valiuta ir myTU jums pritaikys geriausią konvertavimo kursą. Nuo 7 metų amžiaus vaikams galite atidaryti sąskaitą tiesiog mobiliuoju telefonu.

Šis straipsnis yra autorinis, jį paruošė „Kelionės su vaikais ®“. Kopijuoti ir naudoti be leidimo yra griežtai draudžiama.
Daugiau informacijos apie lankytinus objektus visoje Lietuvoje rasite mūsų Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais“.
Nepamirškite sekti mūsų socialiniuose tinkluose.
Apie keliones po pasaulį – Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“.
Ieškote daugiau lankytinų vietų su vaikais, kelionių patarimų ir rekomendacijų?! – prisijunkite prie keliautojų su vaikais grupės. Čia taip pat kviečiame dalintis savo kelionių įspūdžiais.
Norite pasidalinti savo kelione ar keliavimo su vaikais patirtimi – parašykite mums el. paštu.