Patarimai ruošiantis kelionei su vaikais - Kelionės su vaikais
Patarimai ruošiantis kelionei su vaikais
Patarimai ruošiantis kelionei su vaikais
2022-12-06

Patarimai ruošiantis kelionei su vaikais

Kaip tinkamai pasiruošti kelionei su vaikais. Ką svarbu žinoti ir kokius paruošiamuosius darbus atlikti prieš išvykstant atostogauti. Kuo svarbu pasirūpinti, kad kelionė netaptų alinančia savaitgalio ar atostogų pradžia? Ką būtina pasiimti kartu į lėktuvo saloną, tuo pačiu ir neapsikrauti daiktais?

Patarimai ruošiantis kelionei su vaikais – „Kelionės su vaikais ®“ dalinasi savo patirtimi ir rekomendacijomis.

Reikalavimai vaikų dokumentams

Jei keliaujate Europos Sąjungoje, vaikams užtenka ir tapatybės kortelės, pasas nėra būtinas. Tačiau⁣:

  1. ⁣Vaiko asmens dokumentai, tinkami vykti į užsienio valstybes, yra tik Lietuvos Respublikos pasas ir asmens tapatybės kortelė.⁣
  2. Vaiko gimimo liudijimas nėra tinkamas keliauti į užsienį.⁣
  3. Vaikų asmens dokumentai galioja trumpesnį laiką (2-5 metus), todėl reikia atkreipti dėmesį į dokumentų galiojimo laiką.⁣

SVARBU. Niekuomet nerizikuokite vykti į užsienio šalį (net ir netolimas Latviją ar Lenkiją) be kelionės dokumento. Nes atsitikus nelaimei galite turėti daug problemų. O taip pat ir nemalonumų su teisėsauga! ⁣

⁣Vaikui, laikinai vykstančiam į užsienio valstybę, priklausančią Šengeno erdvei, su bent vienu iš tėvų, kito iš tėvų rašytinio sutikimo nereikia. Tėvai turi susitarti tarpusavyje dėl vaiko vykimo į užsienio valstybę.⁣

Jei vaiko pavardė nesutampa su vieno iš tėvų, su kuriuo vaikas vyksta, pavarde, LR pasienio pareigūnai gali pareikalauti pateikti vaiko gimimo liudijimą.⁣

Vaikui į užsienio valstybę vykstant vienam ar su lydinčiu asmeniu, reikalingas bent vieno iš tėvų rašytinis notariškai patvirtintas sutikimas.⁣

Jei keliaujate ne Europos Sąjungoje, net ir vaikams būtinas pasas, asmens tapatybės kortelės neužteks.

Užduotys tėvams prieš kelionę

Dokumentų galiojimas

Patikrinkite tiek savo, tiek vaikų dokumentų galiojimus. Įsitikinkite, kad asmens dokumentai galioja visą kelionės periodą. Kai kuriose ne Šengeno zonos valstybėse reikalaujama, kad pasas galiotų bent 6 mėn. po išvykimo iš šalies. Ypač tai aktualu išvykstant žiemoti ar keliauti ilgesnį laiką. Jei dokumentas galios grįžimo metu trumpiau, turėsite nemalonių problemų su grįžimu namo. Vaikų dokumentai galioja žymiai trumpiau, tačiau jiems galioja tokie patys reikalavimai, kaip ir suaugusiųjų dokumentams.

Pasidarykite asmens dokumentų nuotraukas ir laikykite jas elektroniniame pašte. Taip pat galite pasidaryti ir popierines kopijas. Tuomet jas saugokite atskirai nuo dokumentų. Jos pravers atsitikus nelaimei, juos pametus ar vagystės atveju.

Kelionės ir sveikatos draudimas

Pasirūpinkite kelionės ir medicininiu draudimu. Tai itin svarbu. Ypač tai aktualu keliaujant ne Europos sąjungoje.

Jei keliaujate Europos Sąjungoje, Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šveicarijoje bei Jungtinėje Karalystėje – išsiimkite Ligonių kasų išduodamą Europos sveikatos kortelę ir sau, ir vaikams. Europos sveikatos kortelė Jums užtikrina galimybę kreiptis į kitos šalies valstybines sveikatos įstaigas dėl skubios ar ūmios situacijos bei traumų. Tai reiškia, jog patyrus traumą ar ūmiai susirgus gydymo įstaigoje pateiktas kortelė užtikrins, kad būtinoji medicinos pagalba būtų suteikta pagal toje šalyje nustatytas pagalbos apimtis ir už ją sumokėta tos šalies nustatyta tvarka ir įkainiais.

Svarbu! Nespėjusiems pasigaminti ar pamiršusiems į lagaminą įsimesti Europos sveikatos draudimo korteles, ligonių kasų specialistai primena greitą nemokamą išeitį – į savo mobilųjį telefoną akimirksniu galima atsisiųsti kortelę pakeičiantį sertifikatą. Sertifikatas, kaip ir Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK), patvirtina privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apsidraudusio asmens teisę gauti būtinąją medicinos pagalbą, kurios išlaidas visiškai arba iš dalies apmoka ligonių kasos.

Jei PSD apsidraudęs gyventojas išvyko iš Lietuvos nepasiėmęs ESDK arba kelionės metu ją prarado, o jam skubiai prireikė kreiptis į Europos šalies gydymo įstaigą dėl būtinosios medicinos pagalbos, savo mobiliuoju telefonu ar kompiuteriu galima prisijungti prie VLK informacinės sistemos ir savarankiškai susiformuoti sertifikatus, laikinai pakeičiančius kortelę. Ten pat sertifikatą galima suformuoti ir savo nepilnamečiams vaikams. Tam kad būtų galima žmogų identifikuoti, reikia prisijungti per Elektroninių valdžios vartų portalą. Informacinė sistema automatiškai sertifikatą suformuoja einamajam mėnesiui.

Svarbu žinoti, kad jei viešėdamas Europos šalyse apdraustasis neturėjo nei ESDK, nei ją pakeičiančio sertifikato, suteiktų būtinosios medicinos pagalbos paslaugų išlaidas jam teks apmokėti savo lėšomis. Tačiau net ir tokiu atveju, grįžus į Lietuvą, galima kreiptis į teritorinę ligonių kasą pagal savo gyvenamąją vietą dėl patirtų išlaidų kompensavimo.

Mokėjimo kortelės

Patikrinkite mokėjimo kortelių galiojimo datas. Jei vykstate į ne Europos sąjungos šalis – informuokite savo kortelės leidėją. Dažnai bankai yra linkę blokuoti mokėjimo korteles, jei pastebi neįprastą atsiskaitymą kitoje šalyje.

Pasirūpinkite (jei dar neturite) mokėjimo kortele, kuri leis nemokamai išsigryninti pinigų keliaujant. Įprastai bankų kortelės taiko tam tikrus mokesčius. myTU kortelė keliaujant suteikia galimybę bet kurioje šalyje nemokamai išsigryninti iki 2 kartų per mėnesį, neviršijant 200 eurų sumos.

Mes rekomenduojame turėti bent kelias skirtingų finansinių institucijų korteles, todėl prie jau turimų galite užsisakyti NEMOKAMĄ myTU kortelę ne tik sau, bet ir vaikams nuo 7 metų. Didesniems vaikams ypatingai svarbu turėti savo atostogų „biudžetą“, kurio per daug nekontroliuotų tėvai. O dažnu atveju jie gauna ir papildomų pinigėlių iš senelių, kurie gali saugiai pervesti juos į anūkų korteles. myTU kortelę labai lengva užsakyti, gausite ją irgi operatyviai. O kas svarbiausia, itin draugiška vartotojui ir saugi mobilioji programėlė Jums suteiks plačias galimybes valdyti savo atostogų (ir ne tik) atsiskaitymus.

Sužinokite ir būtinai išsisaugokite telefonų numerius, kuriais turite informuoti banką praradus kortelę ar įvykus vagystei. Turėkite omenyje, kad laikas, čia itin svarbus. Kol Jūs ieškosite telefono numerio, sukčiai gali spėti labai operatyviai pasinaudoti Jūsų kortele. Tiek savo, tiek vaiko myTU kortelę užblokuoti galite vienu mygtuko paspaudimu mobiliojoje programėlėje. Tai labai patogu ir saugu.

Paruoškite vaiką kelionei

Labai rekomenduojame nuo dvejų metų vaiką pradėti ruošti kelionei iš anksto.

Dar gerokai prieš skrydį su vaiku pradėkite kalbėtis apie kelionę. Papasakokite apie kelionę, parodykite lėktuvo nuotraukas.

Papasakokite, kur skrendate, rodykite viešbučio ar šalies nuotraukas – vaikas su nekantrumu lauks kelionės. Papasakokite, ką veiksite nuskridę, kaip leisite laiką.

Jei gyvenate Vilniuje – nuvažiuokite į oro uosto lėktuvų stebėjimo aikštelę – kylančius ir besileidžiančius lėktuvus galėsite parodyti vaikui gyvai.

Atvykite į oro uostą su vaiku anksčiau, neskubėdami leiskite susipažinti su aplinka.

Pasiruošimas kelionei lėktuvu

Pasiruošti pirmosioms kelionėms su mažuoju keliauninku – sunki užduotis. Ypač skrendant lėktuvu, kai daiktų kiekis ribotas. Per ilgą laiką pasidarėme tokį sąrašą, kuris mūsų nuomone optimaliai atitinka vaiko poreikius. Aišku juo remtis reikia atsižvelgiant būtent į savo vaiko poreikius, amžių, pomėgius bei kelionės trukmę.

SVARBU – skirtingos avialinijos taiko skirtingą bagažo vaikams politiką, tad labai aktualu prieš skrydį ja pasidomėti. Net ir pigios avialinijos vaikams iki dvejų metų leidžia pasiimti nemokamą bagažo vienetą, tačiau visuomet pasidomėkite jo išmatavimais ir leidžiamu svoriu.

Dažniausiai vaikams iki dvejų metų leidžiama nemokamai gabentis du reikmenis (vežimėlį, autokėdutę, sulankstomą lovelę). Tačiau visuomet pasiteiraukite avialinijų.

Mūsų didžiausias patarimas yra imti su savimi kuo mažiau daiktų ir tikrai pagalvoti, ko reikia ir ko ne, nes tampytis daug mantos tikrai nepatogu.

Ko gali reikėti kelionės metu ir ką pasiimti su savimi į lėktuvą:

  • Sauskelnės. Reikia taikyti paprastą taisyklę: trims valandoms kelionės – vienos sauskelnės. Skaičiuoti reikia ir laukimo oro uoste laiką ir persėdimus. Jeigu mažylis pratinasi būti be sauskelnių, rekomenduotume vienkartinius TRON naktipuodžius.
  • Gėrimai. Visuomet imame savo vandens kelis buteliukus. Palydovės visuomet galite paprašyti šilto vandens mišinukui ar arbatėlei. Drąsiai imkite sulčių, pienuko, tai ką vaikas mėgsta ir geria. Oro uosto apsauga dažnai palankiai žiūri į tėvus, keliaujančius su mažais vaikais, todėl skysčių kiekis leidžiamas ir didesnėse talpose, be to jų nereikia dėti į maišelius. Tik aišku, Jums reikia logiškai įvertinti kelionės trukmę ir atitinkamai pasiimti gėrimų. Niekaip neįtikinsite apsaugos, kad trijų valandų skrydžiui vaikui reikia trijų litrų vandens, litro sulčių ir kelių buteliukų paruošto pieno.
  • Užkandžiai ir maistas. Mūsų įsitikinimu, užkandžių kelionėje negali būti per daug. Nors daugelis avialinijų maitina, bet mūsų vaikams visada kyla apetitas tiek lėktuve, tiek laukiant lėktuvo, tiek persėdimų metu. Užkandžiavimas – puikus laiko praleidimo būdas.
  • Pagalvė ir pledukas. Prieš skrydį pasidomėkite, ar reikia turėti šiuos daiktus su savimi, nes nemažai avialinijų skrydžio metus juos duoda, tad pagalvokite ar verta imti, nes jie užima nemažai vietos.
  • Drėgnos ir sausos servėtėlės, dezinfekcinis skrydis. Tikrai jų niekada nebus per daug keliaujant su vaikais. Kol vaikas mažas – nepatingėkite tik įlipus į lėktuvą drėgna servėtėle nuvalyti sėdynes prieš Jus ir šalia Jūsų.
  • Vaistai. Ilgesniam nei trijų valandų skrydžiui visuomet su savimi imu žvakučių nuo temperatūros ir kitų Jums svarbių vaistų.
  • Meškiukas, čiulptukas, migdukas. Čia jau labai individualu ir priklauso tik nuo Jūsų vaiko.
  • Atsarginiai rūbai. Mūsų vaikai priklauso tai kategorijai, kurie mėgsta apsipilti, susipurvinti, todėl imame du rūbų komplektus. Rūbelius visuomet susidedame į užtraukiamus “zip bag” maišelius, labai patogu vėliau susidėti nešvarius ir drėgnus rūbus. Jei skrendame į šiltus kraštus, iškart susipakuojame ir plonus rūbelius, o kol laukiame bagažo, perrengiame vaiką. Taip susitaupo laikas, be to nereikia ieškoti ir kraustyti lagaminų oro uoste.
  • Mėgstami žaislai ir kitos laiko praleidimo priemonės. Mes turime specialią kosmetinę su rankenėlėmis, į kurią viską susidedame. Patogu, nepasimeta, viskas vienoje vietoje. Kaip ir keliaujant automobiliu, jei tik leidžia galimybės rekomenduojame įsigyti naują žaisliuką ar knygelę.

Ką daryti, kad vaikai gerai jaustųsi skrydžio metu?

Kad skrydžio metu kūdikiui neužgultų ausyčių, lėktuvui kylant ir leidžiantis reikėtų maitinti krūtimi. Jei vaikas nemaitinamas krūtimi – duokite gerti iš buteliuko arba čiulptuką (jei naudojate).

Vyresniems vaikams pasiūlykite atsigerti vandens mažais gurgšneliais, duokite čiulpiamų saldainių. Taip labai padeda žaidimas “išpūsk žandus”.

Prieš skrydį vaikams, kaip ir suaugusiems, rekomenduojame vengti saldaus ir riebaus maisto, nes skrydžio metu jis gali sukelti pykinimą.

Svarbiausia užduotis tėvams – pasistengti nestresuoti ir atsipalaiduoti. Ypač jei tai pirmoji Jūsų kelionė. Svarbiausia – nusiteikti gerai. Kaip jausitės Jūs – taip jausis ir Jūsų vaikai. Ruoškitės kelionei ir keliaukite su gera nuotaika ir nusiteikimu – tai jausdami vaikai bus ir patys ramesni. Vaikai jaučia ir perima tėvų emocijas.

Straipsnis publikuojamas ir myTU bloge.

myTU – „Kelionės su vaikais ®“ partneris.

Pasilengvinkite savo kasdienybę pirkdami dovanas kartu su visa šeima naudodami myTU Lietuva mobiliąją bankininkystę. Tėvai gali patogiai naudotis nemokamomis finansinėmis paslaugomis, o nuo 7 metų amžiaus, atidaryti sąskaitą mobiliuoju telefonu ir savo atžaloms.