Kelionės dokumentai vaikams - Kelionės su vaikais
Kelionės dokumentai vaikams
Kelionės dokumentai vaikams
2024-07-28

Kelionės dokumentai vaikams

Vasara, daugeliui šeimų yra kelionių ir atradimų metas. Žinome, jog vis daugiau šeimų paneigia stereotipą, jog su vaikais keliauti per sunku ar itin nepatogu bei pasiima atžalas kartu – ar tai būtų kelionė Lietuvoje ar į kitą pasaulio kraštą. Tačiau tėveliams kyla svarbus klausimas – kokie kelionės dokumentai vaikams yra reikalingi, kaip ir kur juos gauti, kiek viskas užtrunka?

„Kelionės su vaikais” šeimos keliauja su vaikais ir tikrai labai daug, todėl kelionės dokumentai vaikams yra mums aktuali ir svarbi tema. Dalinamės savo patirtimi, kaip ir kur pasigaminti dokumentus, ką svarbu žinoti, kada yra reikalingas įgaliojimas ir ką daryti, kad Jūsų pirmoji kelionė su kūdikiu ar pirmoji kelionė su vaiku praeitų sklandžiai ir saugiai.

Kelionės dokumentai vaikams

Visų pirma, dažnai girdime sklandantį mitą, jog keliauti su naujagimiu kelionės dokumentai vaikams nėra reikalingi, mažyliui užtenka tik gimimo liudijimo. Pirmoji kelionė su kūdikiu NEGALI įvykti be jo asmens dokumento. Net važiuodami automobiliu, apsipirkti į taip lietuvių pamėgtas Lenkijos drabužių ir maisto parduotuves prie pat sienos turite turėti visų šeimos narių asmens dokumentus. Todėl vos pradėję planuoti kelionę su kūdikiu paskubėkite užsakyti jam pirmąjį asmens dokumentą. Tik turėdami savo bei vaikų (nesvarbu, net jei jiems dar net metukų nėra) dokumentus, galėsite sėkmingai pradėti kelionę į bet kurią užsienio šalį.

Vaiko asmens dokumentai, tinkami vykti į užsienio valstybes, yra tik Lietuvos Respublikos pasas ir asmens tapatybės kortelė. Jei keliaujate Europos Sąjungoje, vaikams užtenka ir tapatybės kortelės, pasas nėra būtinas. Asmens dokumentus kūdikiui galima užsakyti skubos tvarka per vieną arba penkias darbo dienas arba įprasta tvarka per mėnesį.

Pirmasis pasas kūdikiui ar vaikui būtinas prieš pirmą kelionę

Pirmasis pasas kūdikiui ar vaikui būtinas prieš pirmą kelionę

Kelionės dokumentai vaikams – kur ir kaip juos užsakyti?

Kai tik pradedate planuoti kelionę, reikėtų pateikti prašymą arčiausiam Migracijos departamento teritoriniam skyriui (nesvarbu ar esate gyvenamąją vietą užsiregistravę kitur). Internetu, kuomet vaikui iki dviejų metų, prašymo pateikti nėra galimybės. Svarbu paminėti, jog prieš tai vaikas jau turi būti įregistruotas Civilinės metrikacijos skyriuje.

Kelionės dokumentai vaikams

Kelionės dokumentai vaikams

Užsakyti asmens dokumentą vaikui gali vykti vienas iš tėvų. Tam būtina turėti vaiko gimimo liudijimą ir vieno iš tėvų asmens dokumentą.

Asmens dokumento nuotraukos

PATARIMAS IŠ ASMENINĖS PATIRTIES! Jei kūdikis nelaiko galvytės, bus sunku padaryti jo nuotrauką migracijos departamente. Todėl atspausdintą kūdikio nuotrauką galite atsinešti padarytą. Taip be streso ramiai nufotografuosite kūdikį ir nereikės jo žadinti ar blaškyti Migracijos departamente.

Jei nuspręsite fotografuotis namuose, nuotraukos privalo atitikti šiuos reikalavimus:

  • Fotografuojama iš tinkamo atstumo, jog nuotraukoje matytųsi pečiai, vaiko galva ir liktų laisvos erdvės. Tikslūs išmatavimai milimetrais pateikiami oficialioje asmens dokumentų išrašymo centro svetainėje.
  • Fotografuojama iš tiesaus kampo, kaip ir suaugusiųjų paso nuotraukoje.
  • Veido išraiška turi būti neautrali, vaikas atsimerkęs, neišsižiojęs, neverkiantis.
  • Drabužius taip pat geriau rinktis paprastus, be paveikslėlių
  • Jei vaikas nešioja akinius – fotografuojame su akiniais, tačiau svarbu, jog nebūtų atspindžio nuo blykstės
  • Nuotraukoje neturi matytis tėvelių, žaisliukų ar kitų pašalinių daiktų
  • Fonas – baltas
  • Pasirinkite tinkamą apšvietimą, jog nekristų šešėliai ar nebūtų per daug šviesos
  • Neredaguokite nuotraukų įvairiais filtrais, keičiančiais spalvą.

Kuomet darėme Motiejaus pasą jam buvo 2,5 mėn. Kad galima atsinešti jau padarytą nuotrauką, deja, nežinojome. Iki šiol pamenu, kaip sunkiai sekėsi ją padaryti. Tai užsimerkęs, tai prisimerkęs, tai verkia. O ir galvytės nelaikė, tad pirmojo paso nuotraukoje be Motiejaus veido matosi ir mano rankos.

Todėl daryti pirmąjį pasą Paulei, kuomet jai nebuvo dar nė mėnesio nuotrauką pasidarėme iš anksto. Kaip tai padaryti?

Pirmasis kūdikio pasas

Pirmasis kūdikio pasas

Paguldykite vaiką ant baltos paklodės ar lygaus balto paviršiaus. Vaiko galvytė turi būti tiesi, akys atmerktos. Ramiai neskubėdami pasidarykite vaiko nuotraukas. Tuomet keliaukite į artimiausią fotoateljė ir paprašykite, kad iš Jūsų turimos nuotraukos Jums padarytų ir atspausdintų dokumentinę nuotrauką. Paslauga kainuoja 10 eurų (kiek domėjomės kainos Vilniuje panašios įvairiuose salonuose). Po 10 minučių rankose laikėme sutvarkytą, reikalavimus atitinkančią spausdintą Paulės nuotraukų komplektą.

Pirmasis kūdikio pasas

Pirmasis kūdikio pasas

Ką pasirinkti – kortelę ar pasą?

Kai jau turite nuotraukas, atvykus į Migracijos departamentą, galėsite pasirinkti ar norite gaminti pasą ar asmens tapatybės kortelę. Kainos ir tvarka labai panaši kaip ir suaugusiems. Tapatybės kortelė yra šešis kartus pigesnė už pasą, todėl yra daugelio mėgstamiausias pasirinkimas.

Žinoma, keliaujant už Europos sąjungos bei Šengeno erdvės ribų, privalomas pasas, todėl jo prireiks lankantis tokiose šalyse kaip neseniai iš ES išstojusi Jungtinė Karalystė. Sąrašą valstybių, į kurias keliaujant nereikalingas pasas rasite Europos sąjungos internetinėje svetainėje.

Kaip ir suaugusiems, visi dokumentai už papildomą kainą gali būti pagaminti skubos tvarka, tačiau rekomenduojame nelaukti, jei netyčia nepriimtų nuotraukų ar kiltų kokių kitų nesklandumų.

Kiek laiko galioja vaiko asmens dokumentas?

  • Vaikui iki penkių metų – 2 metus
  • Vaikui nuo penkių iki šešiolikos – 5 metus
  • O nuo šešiolikos metų išduotas pasas ar kortelė galios net 10 metų

Keliaujant, asmens dokumentai turi galioti visą kelionės laiką, tačiau pravartu pasidomėti ir kiekvienos šalies specifiniais reikalavimais. Tarkime, keliaujant į tam tikras ne Šengeno zonoje esančias šalis asmens dokumentai nuo išvykimo turi galioti dar bent pusę metų ar daugiau.

Kelionės dokumentai vaikams

Kelionės dokumentai vaikams

Vaikų keliavimas Šengeno erdvėje

Į Šengeno erdvei priklausančias valstybes nepilnametis gali išvykti vienas, t.y. nelydimas tėvų arba vieno iš tėvų. Jam būtina turėti galiojantį pasą arba asmens tapatybės kortelę. Vaikų keliavimas be tėvų yra reguliuojamas ne tik teisės aktų, bet ir tarptautinių vežėjų vidinių nuostatų. Atkreipiame dėmesį, jog atskiri vežėjai (oro linijos ir kt.) gali nusistatyti ir kitokią, griežtesnę tvarką, siekdami užtikrinti nepilnamečių interesus. Jie gali leisti nepilnamečiams vieniems keliauti tik nuo tam tikro amžiaus (pvz. nuo 14 ar 16 metų), reikalauti lydinčio pilnamečio asmens buvimo ar pan. Kiekvienu atveju, jei nepilnametis vyksta vienas, patariame papildomai kreiptis į konkretų vežėją ir sužinoti jo taikomas taisykles.

Vaikų keliavimas valstybėse, nepriklausančiose Šengeno erdvei

Vaikui, laikinai vykstančiam į užsienio valstybę, nepriklausančią Šengeno erdvei, su bent vienu iš tėvų, kito iš tėvų rašytinio sutikimo nereikia. Tėvai turi susitarti tarpusavyje dėl vaiko laikino vykimo į užsienio valstybę.

Jei vaiko pavardė nesutampa su vieno iš tėvų, su kuriuo vaikas vyksta, pavarde, Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai gali pareikalauti pateikti vaiko gimimo liudijimą.

„Kelionės su vaikais” Agnės ir jos vaikų pavardės yra skirtingos, todėl vaikų gimimo liudijimus Agnė yra išsivertusi į anglų kalbą ir vertimą patvirtinusi pas notarą. Gimimo liudijimo vertimą, patvirtintą notaro, visuomet vežasi su savimi, keliaudama be vyro. Gimimo liudijimo prireikia Lietuvos oro uostuose skrendant ne į Šengeno erdvę. Taip pat vieną kartą šio dokumento Agnės paprašė Londono oro uoste, nes norėjo įsitikinti, kad tai jos vaikai. Gimimo liudijimo vertimas ir tvirtinimas pas notarą kainavo apie 25 eurus. Tačiau visuomet keliaudama Agnė turi visus dokumentus ir jaučiasi rami.

Kelionės dokumentai - ką reikia žinoti

Kelionės dokumentai – ką reikia žinoti

Vaikui į užsienio valstybę vykstant vienam be lydinčio asmens, reikalingas bent vieno iš tėvų rašytinis notariškai patvirtintas sutikimas. Atkreipiame dėmesį, jog atskiri vežėjai (oro linijos ar kt.) gali nusistatyti ir kitokią, griežtesnę tvarką, siekdami užtikrinti nepilnamečių interesus. Jie gali leisti nepilnamečiams vieniems keliauti tik nuo tam tikro amžiaus (pvz. nuo 14 ar 16 metų), reikalauti lydinčio pilnamečio asmens buvimo ar pan. Kiekvienu atveju, jei nepilnametis vyksta vienas, patariame papildomai kreiptis į konkretų vežėją.

Vaikui į užsienio valstybę vykstant su lydinčiu asmeniu, reikalingas bent vieno iš tėvų rašytinis notariškai patvirtintas sutikimas.

Vykstant vaikų grupėms į organizuotas keliones ar su sporto, meno, mokslo kolektyvais, kelionės organizatorius sudaro išvykstančių vaikų ir lydinčių asmenų sąrašą, kurį pateikia Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams. Vaiko duomenys į sąrašą įtraukiami gavus bent vieno iš vaiko tėvų ar globėjo (rūpintojo) rašytinį notariškai patvirtintą sutikimą.

Kiti dokumentai

Taip pat, jei ruošiatės keliauti į tokią šalį kaip Egiptas, jums ir jūsų vaikams reikės ne tik pasų, bet ir vizų. Vizos gali būti dviejų tipų – Šengeno ir Nacionalinė. Vizų tvarką apsprendžia kiekviena valstybė atskirai, į kai kurias šalis prieš keliaujant o kitose – vizą galima gauti pačiame oro uoste, jau atvykus.

Taip pat asmeninių dokumentų tvarka gali keistis dėl karo ar kitų grėsmių, todėl visuomet patikrinkite naujausią informaciją tokiuose oficialiuose šaltiniuose kaip URM Konsulinė informacija.

Jei su vaiku keliauja tik vienas iš tėvelių arba giminaitis, gali prireikti ir tėvų leidimo, todėl taip pat pasidomėkite apie tos šalies į kurią vyksite tvarką.

Saugumą kelionių metu užtikrinti padės Europos sveikatos draudimo kortelė – be jos niekur nekeliaujame. ESDK – tai kortelė, kurią turint, užsienyje (tam tikrose šalyse), nutikus nelaimei, jums nemokamai bus suteikiamos būtinosios medicinos paslaugos. Pavyzdžiui – vaikščiojant po kalnus lūžo koja ir su šia kortele, galite drąsiai važiuoti į vietinę ligoninę, kur jums bus suteikiama pagalba. Ši kortelė yra nemokama, o vaikams iki 16 metų ją užsakyti gali tėvai.

Jei jau taip atsitiko, jog PSD apsidraudęs gyventojas išvyko iš Lietuvos nepasiėmęs ESDK arba kelionės metu ją prarado, o jam skubiai prireikė kreiptis į Europos šalies gydymo įstaigą dėl būtinosios medicinos pagalbos, savo mobiliuoju telefonu ar kompiuteriu galima prisijungti prie VLK informacinės sistemos ir savarankiškai susiformuoti sertifikatus, laikinai pakeičiančius kortelę. Ten pat sertifikatą galima suformuoti ir savo nepilnamečiams vaikams. Tam kad būtų galima žmogų identifikuoti, reikia prisijungti per Elektroninių valdžios vartų portalą. Informacinė sistema automatiškai sertifikatą suformuoja einamajam mėnesiui.

CITYSHEEP paso dėklas

CITYSHEEP paso dėklas

Straipsnis „Kelionės dokumentai vaikams” yra autorinis, kopijuoti ir naudoti be „Kelionės su vaikais ®“ leidimo yra griežtai draudžiama.
Nepamirškite sekti mūsų socialiniuose tinkluose. Daugiau apie keliones Lietuvoje rasite mūsų Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais“.
Apie keliones po pasaulį – Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“.
Ieškote daugiau lankytinų vietų su vaikais, kelionių patarimų ir rekomendacijų?! – prisijunkite prie keliautojų su vaikais grupės. Čia taip pat kviečiame dalintis savo kelionių įspūdžiais.
Norite pasidalinti savo kelione ar keliavimo su vaikais patirtimi – parašykite mums el. paštu.