Smėlio audros Kanarų salose - Kelionės su vaikais
Smėlio audros Kanarų salose
Smėlio audros Kanarų salose
2024-02-19

Smėlio audros Kanarų salose

„Kelionės su vaikais ®“ dalijasi su Jumis naudingais patarimais ir informacija apie lankytinas vietas su vaikais Kanarų salose. Jei keliaujate Tenerifėje – lankytinus objektus galite rasti „Kelionės su vaikais ®“ Tenerifės lankytinų vietų žemėlapyje.

Smėlio audros Kanarų salose, žinomos kaip Kalima (isp. calima), yra meteorologinis reiškinys, kurio metu stiprūs vėjai iš Saharos dykumos perneša smėlio ir dulkių daleles per Atlanto vandenyną į Kanarų salas, o kartais pasiekia ir žemyną.

Smėlio audros Kanarų salose – kas tai ir kaip atpažinti?

Vienas iš aiškiausių kalimos požymių yra staigus matomumo sumažėjimas. Dulkės ore gali sukelti miglą arba rūką, dėl kurios dangus atrodo miglotas arba geltonai rausvas.

Dangus gali įgauti geltonos, oranžinės ar rausvos spalvos atspalvį, kuris yra neįprastas įprastoms meteorologinėms sąlygoms.

Kartais calima gali sukelti ir temperatūros padidėjimą, nes dulkių sluoksnis veikia kaip šiltnamio efekto katalizatorius.

Pastebėsite, kad ant automobilių, langų, baldų lauke ir kitų paviršių kaupiasi smulkios dulkių dalelės. Galite jausti ir dulkių buvimą ore, ypač kvėpuojant.

Kalima (calima) – koks poveikis sveikatai?

 • Kvėpavimo takų problemos: žmonės, sergantys astma, lėtinėmis obstrukcinėmis plaučių ligomis ar kitomis kvėpavimo takų ligomis, yra labiau pažeidžiami calimos metu. Didelis dulkių kiekis ore gali sukelti simptomų paūmėjimą, įskaitant dusulį, kosulį ir pasunkėjusį kvėpavimą.
 • Alerginės reakcijos: dulkės gali nešti su savimi alergenus, kurie sukelia arba sustiprina alergines reakcijas, pavyzdžiui, rinitą, akių paraudimą, niežėjimą ar odos bėrimus.
 • Galvos skausmas ir bendras silpnumas.
 • Kartais gali pykinti. Kalimos metu kartais jaučiamas ir žarnyno (roto, noro ir kt.) virusų paūmėjimas.
 • Bendras poveikis sveikatai: didelės temperatūros ir sausas oras, kurį atneša calima, gali sukelti papildomą stresą organizmui, padidinti dehidratacijos riziką ir sukelti bendrą nuovargį.

Nors calimos poveikis sveikatai dažniausiai yra laikinas ir išnyksta po to, kai dulkių kiekis ore sumažėja, svarbu imtis atsargumo priemonių, kad būtų išvengta rimtesnių sveikatos problemų. Asmenims su esamomis sveikatos būklėmis patartina pasikonsultuoti su gydytoju dėl papildomų saugumo priemonių. O jei susidūrėte su nepageidaujamu poveikiu – medicinos pagalba ir sveikatos paslaugos Tenerifėje.

Smėlio audros Kanarų salose – rekomendacijos

Nors calima gali sukelti nepatogumų ir laikinai pabloginti gyvenimo sąlygas, ji paprastai nėra tiesiogiai pavojinga daugumai žmonių. Tačiau asmenys su kvėpavimo takų ligomis ar alergijomis turėtų imtis papildomų atsargumo priemonių. Sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja dėvėti apsaugines kaukes ir vengti ilgesnio buvimo lauke per calimos periodus.

Norint sumažinti calimos poveikį, svarbu stebėti vietos oro kokybės ataskaitas ir laikytis sveikatos priežiūros specialistų rekomendacijų.

Rekomenduojama:

 • Vengti ilgo buvimo lauke ir neužsiimti aktyvia sportine veikla – ypač asmenims su kvėpavimo sutrikimais ar alergijomis.
 • Dėvėti apsaugines kaukes – tai gali padėti apsaugoti kvėpavimo sistemą nuo dulkių.
 • Uždaryti langus ir duris – kad sumažintumėte dulkių kiekį patalpose.
 • Naudoti oro valytuvus.
 • Gerti daugiau vandens, vengti fizinio krūvio karščio metu ir laikytis sveikos gyvensenos principų.
 • Sekti oro kokybės ataskaitas. Tai padės geriau suplanuoti dienos veiklas ir sumažinti galimą poveikį sveikatai.
 • Keliaukite ne prie vandens, o į miškus ir nacionalinius parkus (Tenerifėje: Anaga, Masca, Teide) bei reakreacines aikšteles – taip gausite mažiau dulkių ir pakvėpuosite grynu oru.
 • Nuvykite į muziejus – daugiau laiko praleiskite uždarose patalpose.

Smėlio audros Kanarų salose – kada dažnesnės?

Calima Kanarų salose yra dažnesnė žiemos ir pavasario mėnesiais, daugiausia nuo gruodžio iki kovo mėnesio. Šiuo metu periodiškai pasikeičiantys oro srautai iš Saharos dykumos link Kanarų salų neša smėlio ir dulkių daleles per Atlanto vandenyną.

Nepaisant to, kalima gali atsirasti bet kuriuo metu, atsižvelgiant į specifines atmosferos sąlygas ir vėjų kryptis, tačiau žiemos ir ankstyvo pavasario mėnesiais dažniau kartojasi.

Nors smėlio audros yra įprastas reiškinys Kanarų salose, jos paprastai trunka tik kelias dienas. jei atostogaujate Kanarų salose ir Jus užklupo calima, jokiu būdu neišsigąskite. Dažniausiai jos nebūna itin intensyvios ir nekenkia sveikiems žmonėms. Tikrai nereikia atšaukti kelionių, juolab, kad iš anksto ir nežinosite, kada kalima „ateis”, o pasikeitus vėjo krypčiai gali išvis jos ir nebūti arba pasiekti tik nedidelę dalį Kanarų salų ir susilpnėjusi.

Calima

Calima

Šis straipsnis yra autorinis, jį paruošė „Kelionės su vaikais ®“. Kopijuoti ir naudoti be leidimo yra griežtai draudžiama.
Nepamirškite sekti mūsų socialiniuose tinkluose. Daugiau apie keliones Lietuvoje rasite mūsų Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais“.
Apie keliones po Tenerifę – Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais po Tenerifę”.
Ieškote daugiau lankytinų vietų su vaikais Tenerifėje, kelionių patarimų ir rekomendacijų?! – prisijunkite prie grupės Kelionės su vaikais. TENERIFĖ. Čia taip pat kviečiame dalintis savo kelionių Tenerifėje įspūdžiais.
Norite pasidalinti savo kelione ar keliavimo su vaikais patirtimi – parašykite mums el. paštu.