Šeimos ir finansų ekspertai pataria: kelionės būdas mokyti vaikus
Šeimos ir finansų ekspertai pataria: kelionės su vaikais – vienas geriausių būdų mokyti juos vertinti pinigus
Saugumas keliaujant su vaikais
2023-02-09

Šeimos ir finansų ekspertai pataria: kelionės su vaikais – vienas geriausių būdų mokyti juos vertinti pinigus

Mokyklinių atostogų savaitei, o kartu ir naujoms kelionėms su vaikais artėjant, dažnai keliaujančios šeimos primena: kelionės yra vienas geriausių būdų vaikų finansiniam raštingumui ugdyti. Tam pritaria ir finansų ekspertai, kurie pažymi, kad šeimos atostogų metu šalia pramogų galima nesunkiai integruoti ir finansinį švietimą.

Pašnekovai pasidalino savo pačių išbandytais ir labiausiai pasiteisinusiais būdais, kuriuos pasitelkę iš kelionės su vaikais sugrįšite gerokai pralaužę ledus finansinio raštingumo srityje.

Leiskite vaikams patiems valdyti savo atostogų biudžetą: rezultatai bus stulbinami

Pasak „Kelionės su vaikais“ vienos iš įkūrėjų, patyrusios keliautojos Jolitos Krickės, šeimos atostogos yra puikus būdas mokyti vaikus finansinio raštingumo – 9-erių dukrą ir 7-erių sūnų auginanti ir keliauti itin mėgstanti moteris tuo ne kartą įsitikino pati savo šeimos kelionių metu. Be to, pasak Jolitos, pradėti tai daryti niekada nėra per anksti.

Kaip pasakoja Jolita, dar būdama mažesnė jos dukra keliaujant niekaip negalėjo suprasti, kad negalima išleisti visų pinigų tik pramogoms ir žaislams. Tad Jolitai kartu su vyru teko ieškoti veiksmingų būdų, kaip tokią situaciją pakeisti.

„Dukra sakydavo – juk pasiimsite iš banko, nes jai atrodė, kad kortelėje esantys pinigai yra nesibaigiantys ir atsiranda savaime.

Asmeninės mokėjimo kortelės vaikams

Vaikams kiek paaugus, nusprendėme užsakyti jiems asmenines mokėjimo korteles, į kurias jie dabar gauna dienpinigius, dovanas gimimo dienos proga ir pan. Atsiradus kortelėms pradėjome taikyti ir kitą būdą – keliaujant skatiname vaikus pačius priimti sprendimus, kur ir kam pinigus išleisti, o kiek jų kortelėje pasilikti. Žinoma, ne visada priimami tinkamiausi sprendimai, tačiau pastebime ir gerąją pusę – keliaudami vaikai pradėjo skaičiuoti, vis dažniau domisi kainomis, lygina jas, galvoja, ką galėtų įsigyti už tam tikrą pinigų sumą bei vis dažniau atsisako nereikalingo arba emocinio pirkinio. Kelionės dabar tampa vaikams savotiška finansine edukacija“, – pasakoja „Kelionės su vaikais“ viena iš įkūrėjų Jolita.

Licencijuotos finansų įstaigos „myTU“ technologijų vadovas Tomas Navickas patvirtina, kad vaikams skirtas mokėjimų korteles kaip veiksmingą įrankį savo atžalų finansiniam švietimui pasitelkia vis daugiau tėvų – vaikams atidaromų sąskaitų sparčiai daugėja, be to, sąskaitos atidaromos vis jaunesniems vaikams: net ir pirmaklasiams. Vaikams išimtos mokėjimų kortelės labai aktyviai naudojamos ir kelionėse.

„Mūsų turimi duomenys rodo, kad pernai, palyginti su 2021 m., vaikams atidarytų sąskaitų skaičius išaugo tris kartus“, – pažymi T. Navickas.

Jis priduria, kad vienas paprasčiausių, bet labai veiksmingų būdų mokyti vaikus labiau vertinti pinigus ir nešvaistyti jų kur papuola – keliaujant skirti tam tikrą pinigų sumą dienai ir leisti vaikams už įvairius dalykus (ledus, pramogas, suvenyrus ir pan.) susimokėti patiems. Na, o vyresni vaikai gali susimokėti net ir už pietus.

„Turėdami savo dienos biudžetą vaikai labai greitai supranta, kad keliauti nėra pigu, o neapgalvotai leidžiami pinigai pranyksta akimirksniu. Kitaip tariant, jei visą dieną valgysi ledus, vakarienei pinigų jau gali ir nebeužtekti“, – pastebi „myTU“ technologijų vadovas T. Navickas.

Įtraukdami vaikus mokote juos suprasti, kad pinigai nebyra iš dangaus

Aktyviai keliaujanti mama Jolita taip pat pataria, kad labai veiksminga vaikus įtraukti ir į visos kelionės biudžeto planavimą – dalintis su vaikais, kiek kainuoja skrydžio bilietai, viešbutis, planuojamos pramogos.

Jolita keliaudama su vaikais taip pat paskiria jiems konkretų biudžetą ir leidžia vaikams patiems spręsti, kur turimus pinigus išleisti.

„Vaikai skaičiuoja ir sprendžia, ką ir už kiek pirks, kiek monetų sumes į žaidimų aparatus ir t.t. Jei išleidžia visus pinigus, stengiamės nekritikuoti, bet pabrėžiame, kad biudžetas baigėsi ir rytoj papildymo nebebus. Tad kartais vaikas ateina tuščiomis ir sako nusprendęs nieko nepirkti, kad pataupyti kitam pirkiniui“, – pasakoja ji.

Pašnekovė įsitikinusi, kad būtina skatinti vaikus kuo anksčiau pradėti valdyti savo išlaidas pačius, nes tai padeda suprasti pinigų vertę ir kad jie tėvams anaiptol nebyra iš dangaus.

Dalindamasi savo asmenine patirtimi moteris prisiminė ir pastarąjį dukros gimtadienį, kurį ji iš pradžių norėjo švęsti dideliame pramogų komplekse, o tai būtų atsiėję kelis šimtus eurų.

„Kaip tik tuo metu, kai dukra planavo gimtadienį, buvau gavusi pasiūlymą artimiausiu metu apsilankyti Barselonoje, tad finansinį švietimą ir vėl susiejome su kelionėmis. Dukrai leidau rinktis – arba švęsti gimtadienį pramogų erdvėje ir išleisti į Barseloną mane vieną, arba gimtadienį paminėti namuose tik su keliais draugais ir šeima, o gimtadienio proga su visa šeima keliauti į Barseloną. Tada dukra nesunkiai priėmė sprendimą keliauti drauge į Barseloną ir gimtadienį paminėti kukliau, išleidžiant kur kas mažiau pinigų“, – prisimena Jolita.

Nekeiskite savo šeimos įpročių staiga: siekite pokyčio žingsnis po žingsnio

Finansinio raštingumo ekspertė Eglė Laurišonienė duoda ir dar vieną patarimą: jei norite pasiekti geriausių rezultatų, nepulkite mokyti finansinio raštingumo savo vaikų stačia galva, o geriau tai darykite pamažu, žingsnis po žingsnio.

„Jeigu anksčiau tėvai nesuteikdavo vaikui atsakomybės už pinigų valdymą, tai geriau nepulti staiga visko keisti, o pradėti pamažu. Pavyzdžiui, vaikas gali iš anksto susitaupyti tam tikrą sumą pinigų kelionei, bet jie nebūtinai iš karto privalo būti skirti visoms jo išlaidoms. Tėvai vaiko poreikiams vis tiek galėtų paskirti dalį kelionės biudžeto. Na, o tik vėliau tėvų skiriama dalis gali reguliariai mažėti, kad vaikas apsiprastų ir nepatirtų staigaus ir nemalonaus šoko“, – patiria E. Laurišonienė.

Pasak finansinio raštingumo ekspertės, yra ir dar vienas paprastas, tačiau labai įtraukiantis būdas vaikų finansiniam raštingumui kelionėse ugdyti – tai bendras taupymas atostogoms.

„Taupykite kelionei ne pavieniui, o kartu su visa šeima. Kad ir koks nedidelis bus jų indėlis, į procesą įtraukite net ir mažiausius šeimos narius. Taip padėsite vaikams suprasti, kad į dalykus, kurie kainuoja, visada reikia įdėti pastangų“, – sako specialistė.

myTU – „Kelionės su vaikais ®“ partneris.

Pasilengvinkite savo kasdienybę pirkdami dovanas kartu su visa šeima naudodami myTU Lietuva mobiliąją bankininkystę. Tėvai gali patogiai naudotis nemokamomis finansinėmis paslaugomis, o nuo 7 metų amžiaus, atidaryti sąskaitą mobiliuoju telefonu ir savo atžaloms.