Mokslo centrai Lenkijoje
Mokslo centrai Lenkijoje
2025-04-08

Mokslo centrai Lenkijoje

Kelionės su vaikais visuomet yra ypatingos – jose telpa smalsumas, džiaugsmas ir noras patirti kuo daugiau nuotykių. O kas gali būti geriau už vietas, kur mažieji (ir ne tik jie!) gali ne tik žaisti, bet ir patirti tikrą mokslo magiją savo pačių rankomis? Tam puikiai tinka mokslo centrai Lenkijoje, kurių durys atveria naujus pažinimo horizontus. Čia net sudėtingiausios temos virsta smagia pramoga, kurią norisi patirti vėl ir vėl!

Jeigu ieškote įkvepiančių ir interaktyvių vietų, kuriose Jūsų šeimos kelionė įgautų dar daugiau spalvų ir prasmingų įspūdžių, mokslo centrai Lenkijoje bus būtent tai, ko reikia. Juose mokslas tampa ne tik suprantamas, bet ir itin smagus – nuo žaibo šou ir paslaptingų eksperimentų iki planetariumų ir optinių iliuzijų pasaulio. Šiame straipsnyje atrinkome įdomiausius mokslo centrus, kurie pavers Jūsų šeimos kelionę į Lenkiją nepamirštamu nuotykiu. Tad pasiruoškite – jūsų laukia atradimų kupina kelionė!

Be mokslo centrų Lenkijoje, rasite ir kitų įdomių vietų – apie jas skaitykite straipsnyje „Geriausi muziejai Lenkijoje“.

Mokslo centrai Lenkijoje sąrašas:

  1. Lodzės mokslo centras
  2. Paroda „Elementų gatvė“
  3. Koperniko muziejus
  4. Epi mokslo centras
  5. Hevelianum centras
  6. Jūrų mokslo centras
  7. Hydropolis muziejus
  8. Funzeum – interaktyvus edukacinis pramogų muziejus
  9. Illuzeum interaktyvi paroda
  10. Pakarpatės mokslo centras „Lukasiewicz“
  11. Paroda „Carboneum“
  12. WOMAI – mokslo ir pojūčių centras
  13. Keplerio mokslo centras
  14. Atradimų pasažas
  15. Geoedukacijos centras
  16. Leonardo da Vinci mokslo centras
  17. SOWA – vaizduotės ir veiklos atradimo zona
  18. Kortosfera – mokslo ir inovacijų populiarinimo centras
  19. Fizikos parkas
  20. Vaizduotės mokslo centras
  21. Senosios kasyklos mokslo ir meno centras
  22. Šviesos muziejus
  23. PGE Giganty Mocy – interaktyvus energijos muziejus
  24. Mokslo ir žmogaus evoliucijos parkas
  25. Mokslo centras „Modernumo centro žinių malūnas“
  26. Experymento mokslo centras

Mokslo centrai su vaikais

Lodzės mokslo centras

Lodzės mokslo centras – tai EC1 komplekso viduje esantis objektas, skirtas mokslo populiarinimui ir technologijų pažinimui. Jis užima dalį EC1 komplekso teritorijos ir veikia kaip muziejus, kuriame interaktyviai pristatomi fizikos, chemijos, biologijos, istorijos bei energetikos eksponatai.

Vienas iš įdomiausių ir unikaliausių, kokius tik su šeima esame lankę visoje Europoje. Ne tik pats mokslo centras yra įspūdingas, tačiau ir patys pastatai ir visas mokslo centro kompleksas atima žada. Pats mokslo centras yra beveik pačiame miesto centre. Nuo pagrindinės miesto gatvės pėstute apie 15 minučių. Mokslo centras įsikūręs XX a. pradžioje pastatytoje komercinėje šiluminėje elektrinėje, kuri veikė net iki 2000-ųjų. Visa teritorija labai urbanistiška, moderniai sutvarkyta.

Daugiau apie Lodzės mokslo centrą apžvalgoje – Lodzės mokslo centras.

Paroda „Elementų gatvė“

EC1 paroda vaikams „Elementų gatvė“ Lodzėje – tai specializuota Lodzės mokslo centro dalis, kuri yra sukurta pažinti mokslą būtent vaikams. Tokios specializuotos ir svarbiausiai įdomios parodos vaikams neteko niekur kitur lankyti.

Pardoda „Elementų gatvė“ – tai unikali mokslo ir eksperimentų erdvė, kuri yra skirta vaikams nuo 3/4 metų. Tačiau iš karto norime pasakyti, kad ši erdvė patiko tiek mums suaugusiems, tiek ir mūsų 1,5 metų Paulei.

Mūsų šios parodos apžvalga straipsnyje – EC1 paroda vaikams „Elementų gatvė“ Lodzėje.

Koperniko mokslo centras

Koperniko muziejus – tai milžiniškas mokslo centras. Be galo įdomi ir prasminga vieta – įvairiausi pasaulio išradimai, eksperimentai ir dėsniai po vienu stogu. Koperniko mokslo centre galite apsilankyti parodose, kuriose daugelį „eksponatų“ galima paliesti ir, tikrąja šio žodžio prasme, išbandyti patiems. Centre taip pat galite apsilankyti Robotų teatro bei Aukštos įtampos teatro spektakliuose arba sudalyvauti moksliniuose eksperimentuose. Jūsų taip pat laukia mini dirbtuvės centro laboratorijose, bei kvapą gniaužiantys pojūčiai viename moderniausių planetariumų Lenkijoje.

Muziejui skirkite mažiausiai pusę dienos, o geriausia – visą dieną. Kadangi muziejus yra labai populiarus, labai rekomenduojame bilietus įsigyti gerokai iš anksto interneto svetainėje – gyvai bilietų galite ir negauti.

SOWA vaizduotės ir veiklos atradimo zona

SOWA iniciatyva – tai visos Lenkijos mastu veikiantis mini mokslo centrų tinklas, sukurtas remiantis geriausia Koperniko mokslo centro Varšuvoje patirtimi. Šie centrai įrengti įvairiuose šalies miestuose ir miesteliuose, kad kiekvienas – nesvarbu, kur gyvena – turėtų galimybę patirti mokslo pažinimo džiaugsmą.

SOWA erdvė susideda iš trijų pagrindinių dalių. Pirmiausia – interaktyvi paroda, kurioje lankytojai gali tyrinėti fizikos, biologijos ir kitų mokslų dėsnius per paprastus, bet įtraukiančius eksperimentus. Šios tyrimų stotys sukurtos taip, kad kiekvienas galėtų savarankiškai atrasti, stebėti ir suprasti pasaulio reiškinius.

Kita dalis – kūrybinė statybų zona, kurioje vaikai ir suaugusieji skatinami konstruoti, modeliuoti ir spręsti įvairias logines užduotis. Trečioji – tai meistrų kambarys, suteikiantis erdvę kūrybiškai praktikai, išbandymams ir smalsumą skatinančiai veiklai.

Mokslo centrai Lenkijoje. Koperniko mokslo centras

Mokslo centrai Lenkijoje. Koperniko mokslo centras

Epi mokslo centras

Epi mokslo centras (Epi-Centrum Nauki) – modernus ir interaktyvus mokslo centras, esantis Balstogėje (Białystok), Lenkijoje. Šis centras sukurtas skatinti domėjimąsi mokslu, technologijomis ir inovacijomis per aktyvų dalyvavimą, o ne tik stebėjimą iš šalies.

Centre veikia pažangios interaktyvios ekspozicijos, kuriose lankytojai gali eksperimentuoti, liesti eksponatus ir praktiškai pažinti įvairius gamtos mokslų reiškinius. Ekspozicijos suskirstytos į temines zonas, tokias kaip transportas, optika, robotika, ekologija, žmogaus kūnas, biologija ir atsinaujinanti energija.

Be pagrindinės ekspozicijos, čia taip pat yra atskira Mažųjų tyrinėtojų zona, skirta vaikams nuo 3 iki 10 metų. Joje mažieji gali saugiai liesti, žaisti, konstruoti, susipažinti su žmogaus kūnu, mokytis fizikos pagrindų ir programavimo. Centre taip pat vyksta įvairūs laboratoriniai užsiėmimai, kūrybinės pamokos, paskaitos ir moksliniai šou, todėl lankytojai kviečiami mokslą atrasti savo pojūčiais, praktiškai ir linksmai.

Epi mokslo centras tinkamas įvairaus amžiaus lankytojams – tiek šeimoms su vaikais, tiek moksleivių grupėms ir suaugusiems.

Hevelianum mokslo centras

Hevelianum centras (Centrum Hevelianum) – tai interaktyvus mokslo, edukacijos ir kultūros kompleksas, įsikūręs istorinėje Gradowa kalvoje Gdanske, Lenkijoje. Unikalus tuo, kad gamtos mokslai ir technologijos čia pristatomi derinant istoriją ir šiuolaikiškumą – ekspozicijos įrengtos XIX a. fortifikacijos pastatuose.

Centre veikia interaktyvios parodos, suskirstytos į temines zonas: astronomija, fizika, ekologija, geografija, istorija ir energetika. Vyresniems vaikams ir suaugusiems siūloma dviejų aukštų ekspozicija „Aplink pasaulį“ (Dookoła Świata), kurioje keliaujama per skirtingas zonas – nuo kosmoso iki gamtos reiškinių ir gyvūnų pasaulio.

Papildomai centre galima aplankyti dar dvi parodas: „Dėlionė“ (Łamigłówka), skirtą mėgstantiems galvosūkius ir užduotis, bei „Su energija!“ (Z Energią!), kurioje lankytojai susipažįsta su energijos šaltiniais, elektra, fizikos reiškiniais, oru, rūšiavimu ir atsinaujinančia energija.

Mažiausiems lankytojams skirta kūrybinė žaidimų aikštelė (Kreatywny Plac Zabaw), kur vaikai gali tyrinėti, žaisti ir eksperimentuoti. Hevelianum taip pat garsėja edukacinėmis dirbtuvėmis, laboratorijomis, paskaitomis ir moksliniais šou, o šiltuoju metų laiku veiklos persikelia ir į lauko erdves.

Svarbu paminėti, kad parodų erdvėse lankymasis su vaikiškais vežimėliais ribojamas.

Jūrų mokslo centras

Jūrų mokslo centras (Morskie Centrum Nauki) – tai modernus edukacinis centras skirta visiems – tiek vaikams, tiek suaugusiems. Pagrindinė centro tema yra jūra, kurios pagalba pristatomos įvairios mokslo šakos: fizika, matematika, astronomija, ekologija ir istorija. Šis centras unikalus ne tik Europoje, bet ir pasaulyje, nes naudoja jūrų tematiką mokydamas apie žvejybą, laivybą, vėjus ir kitus gamtos reiškinius. Taip pat siekia skatinti mokslo ir technologijų pažangą bei aplinkosaugą.

Hydropolis muziejus

Tai vandens muziejuje „Hydropolis“ Vroclave. Muziejus simboliškai įsikūrė istoriniame XIX a. požeminiame švaraus vandens rezervuare, kurio plotas 4000 m². Tai interaktyvi ekspozicija „Žemė – vandens planeta“, kurioje pasakojama apie vandens kilmę ir jo reikšmę mūsų planetai. Visa vandens įvairovė pristatoma pasitelkiant multimediją, modelius, interaktyvias instaliacijas, jutiklinius ekranus.

Muziejuje ypatinga aplinka, tamsu, čia galima išsitiesti ant gultų ir stebėti, kaip kažkurioje fantastinėje planetoje kyla mėnulis. Vaikams labai patiks, nes viskas interaktyvu, galima visą spaudyti, daug šviesų.

Mokslo centrai Lenkijoje. Hydropolis muziejus

Mokslo centrai Lenkijoje. Hydropolis muziejus

Funzeum – interaktyvus edukacinis pramogų muziejus

Funzeum – tai interaktyvus edukacinis pramogų muziejus Glivicuose (Gliwice), Lenkijoje. Jo pavadinimas jungia žodžius „fun“ (linksmybės) ir „museum“ (muziejus), todėl pagrindinė idėja – mokytis žaidžiant ir linksmai praleisti laiką.

4000 m² plote lankytojų laukia daugiau nei 90 multisensorinių ir vaizduotę skatinančių instaliacijų, suskirstytų į dvi pagrindines zonas: Spalvų ir Šviesos. Čia galima išbandyti optines iliuzijas, spalvų žaidimus, sensorinius kambarius, o FunZone erdvėje – unikalų pintą pakabinamą labirintą (Funbirynt), didžiulį grojantį fortepijoną, baseiną su skaidriais kamuoliukais bei interaktyvias zonas, kur vaikų piešiniai atgyja ekranuose.

FunLab zonoje jaunieji tyrinėtojai gali atlikti saugius chemijos, fizikos ir biologijos eksperimentus, o muziejuje kuriamos originalios nuotraukos ir nepamirštami įspūdžiai

„Illuzeum“ interaktyvi paroda

Illuzeum Leboje – tai sezoninė interaktyvi paroda, įsikūrusi populiariame pajūrio kurorte Leboje, šiaurinėje Lenkijos dalyje. Ši paroda išsiskiria tuo, kad lankytojus kviečia ne tik stebėti, bet ir patiems išbandyti įvairias optines iliuzijas, fizinius reiškinius bei smagius interaktyvius eksperimentus.

Pagrindinė Illuzeum idėja – žaismingai derinti mokymąsi ir pramogas. Čia įrengti eksponatai leidžia aktyviai dalyvauti veiklose, tyrinėti regėjimo ir suvokimo ribas, pažinti optikos paslaptis bei eksperimentuoti įvairiose teminėse zonose. Paroda pritaikyta tiek vaikams, tiek suaugusiems, todėl ypač mėgstama šeimų, norinčių turiningai praleisti laiką.

Illuzeum Leboje yra sezoninė paroda. Ji veikia daugiausiai vasaros sezonu – nuo pavasario pabaigos iki ankstyvo rudens (paprastai gegužės-rugsėjo mėnesiais), kai Leboje lankosi daug turistų. Planuojant apsilankymą Illuzeum Leboje rekomenduojame pasitikrinti oficialų darbo laiką prieš vykstant.

Mokslo centrai Lenkijoje. Interaktyvi paroda „Illuzeum“

Mokslo centrai Lenkijoje. Interaktyvi paroda „Illuzeum“

Pakarpatės mokslo centras

Pakarpatės mokslo centras „Lukasiewicz“ (Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz) – modernus edukacinis centras, 2023 m. kovą atidarytaskovą atidarytas Jasionkoje, Lenkijoje. Centras pavadintas garsaus lenkų išradėjo Ignacy Łukasiewicz garbei ir skirtas populiarinti gamtos mokslus, technologijas bei regionines specializacijas, tokias kaip aviacija, IT ir telekomunikacijos.

Čia veikia interaktyvios ekspozicijos ir penkios modernios laboratorijos: biologijos ir ekologijos, chemijos, fizikos, robotikos bei „Fablab“, kuriose lankytojai gali savarankiškai eksperimentuoti ir pažinti mokslo reiškinius žaismingai bei praktiškai. Taip pat vyksta specializuotos edukacinės programos, paskaitos ir moksliniai šou įvairaus amžiaus lankytojams.

Mokslo centrai Lenkijoje „Lukasiewicz“

Mokslo centrai Lenkijoje „Lukasiewicz“

Paroda „Carboneum“

„Carboneum“ – tai interaktyvi paroda, skirta anglies elementui, įsikūrusi buvusiame vandens bokšte Zabrzėje, Lenkijoje. Ši ekspozicija suteikia lankytojams galimybę giliau susipažinti su anglies kilme, savybėmis, panaudojimu ir svarba mūsų planetoje.

Parodoje lankytojai sužino, iš kur Žemėje atsirado anglis, tyrinėja jos formavimosi procesus, įvairias panaudojimo sritis bei dalyvauja įdomiuose eksperimentuose, atskleidžiančiuose šio elemento unikalumą. Ekspozicija įrengta erdvioje bokšto viršutinėje dalyje.

Ši paroda yra puikus žinių papildymas po apsilankymo netoliese esančioje Guido kasykloje, suteikiant platesnį supratimą apie anglies pramonę ir jos istoriją. Dėl savo turinio pobūdžio „Carboneum“ paroda labiau tinka vyresniems vaikams ir suaugusiesiems, nes mažesniems vaikams kai kurios temos gali būti sudėtingos.

Mokslo centrai Lenkijoje paroda „Carboneum“

Mokslo centrai Lenkijoje paroda „Carboneum“

WOMAI mokslo ir pojūčių centras

WOMAI – tai unikalus mokslo ir pojūčių centras, įsikūręs Krokuvoje, Lenkijoje. Šis centras siūlo dvi pagrindines interaktyvias parodas, kurios leidžia lankytojams patirti pasaulį per skirtingus pojūčius ir perspektyvas.​

„Šviesos link“: Ši paroda supažindina su mokslo pasauliu, ypač fizikos ir chemijos reiškiniais, per interaktyvius eksponatus ir eksperimentus. Ji pritaikyta įvairaus amžiaus lankytojams, įskaitant specialias grupes vaikams iki 6 metų.​

„Tamsos link“: Šioje parodoje lankytojai praleidžia valandą visiškoje tamsoje, bandydami atlikti kasdienes užduotis be regėjimo. Kiekvieną grupę lydi gidas – mokslininkas arba neregys, kuris dalijasi savo patirtimi. Ši paroda rekomenduojama vyresniems vaikams ir suaugusiesiems. Minimalus rekomenduojamas amžius yra apie 9 metai.​

Šias parodas kuria aistringi specialistai, siekiantys suteikti lankytojams ne tik žinių, bet ir unikalių pojūčių bei patirčių.

Mokslo centrai Lenkijoje WOMAI

Mokslo centrai Lenkijoje WOMAI

​Keplerio mokslo centras

​Keplerio mokslo centras (Centrum Nauki Keplera) – tai modernus edukacinis kompleksas, esantis Žaliojoje Gūroje, Lenkijoje. Pavadintas garsaus vokiečių astronomo ir matematiko Johaneso Keplerio vardu, centras siekia skatinti susidomėjimą mokslu ir technologijomis, suteikiant lankytojams galimybę mokytis per interaktyvias patirtis ir pramogas.​

Kompleksą sudaro dvi pagrindinės dalys: Planetariumas „Wenus“ ir Gamtos centras (Centrum Przyrodnicze).​

Planetariumas „Wenus“ siūlo lankytojams unikalią galimybę tyrinėti kosmoso platybes ir astronomijos paslaptis. Moderni projekcijų sistema atkuria žvaigždėtą dangų, planetų judėjimą ir kitus dangaus reiškinius. Planetariume reguliariai rengiami įvairūs seansai, skirti tiek vaikams, tiek suaugusiesiems, siekiant supažindinti su visatos struktūra, astronomijos istorija ir naujausiais kosmoso tyrinėjimais.​

Gamtos centras (Centrum Przyrodnicze), esantis Keplerio mokslo centro dalis, yra interaktyvi erdvė, skirta gamtos mokslų pažinimui. Čia lankytojai gali susipažinti su įvairiomis ekspozicijomis, apimančiomis temas nuo biologijos iki geologijos. Interaktyvūs eksponatai leidžia praktiškai išbandyti mokslinius principus, atlikti eksperimentus ir gilinti supratimą apie mus supantį pasaulį. Centras taip pat organizuoja edukacines programas, seminarus ir dirbtuves, skirtas įvairaus amžiaus grupėms.

Mokslo centrai Lenkijoje

Mokslo centrai Lenkijoje

Atradimų pasažas

Atradimų pasažas (Pasaż Odkryć) – tai modernus mokslo ir technologijų centras, įsikūręs Tarnuvo turgaus aikštėje, Lenkijoje. Tai vieta, kur lankytojai kviečiami patirti, atrasti ir mokytis, įsitraukiant į mokslo pasaulį per interaktyvias ekspozicijas ir edukacines programas. Centras skirtas ne tik vaikams ar moksleiviams, bet ir suaugusiesiems bei visai šeimai.

Ekspozicijos pristato svarbiausius istorinius ir šiuolaikinius atradimus, išradimus bei jų kūrėjus, ypatingą dėmesį skiriant iškiliems mokslininkams, susijusiems su Tarnuvu, tokiems kaip kun. prof. Michałas Helleris, Karol Olszewski ar Jan Szczepanik. Kiekvienas ekspozicijos kampas kviečia pažvelgti į pasaulį naujai – per pojūčius, diskusijas, tyrinėjimus ir asmeninius atradimus.

Centre veikia moderniai įrengtos laboratorijos, kuriose rengiami praktiniai užsiėmimai įvairiomis mokslo temomis. Lankytojai čia mokosi ne tik faktų, bet ir kritinio mąstymo, bendradarbiavimo bei atvirumo naujoms idėjoms.

Geoedukacijos centras

Geoedukacijos centras (Geonatura Kielce) – tai modernus ir įdomus mokslo centras, esantis Kielcuose, gamtos apsuptyje. Čia lankytojai gali leistis į kelionę laiku ir sužinoti apie Świętokrzyskie kalnų geologinę istoriją bei gyvūnus, gyvenusius dar prieš dinozaurus.

Lankymasis centre NEMOKAMAS, bet būtinai reikalinga išankstinė registracija dėl riboto vietų skaičiaus.

Pradžioje gidas trumpai supažindina su ekspozicija, o vėliau prasideda pažintis su senoviniu povandeniniu pasauliu – „Chronos“ stotyje lankytojai tarsi pasineria į jūros dugną. Tikroviški eksponatai, fosilijos ir animuoti ekranai padeda lengvai suprasti geologinius procesus.

Geo-laboratorijoje laukia interaktyvios stotys apie ugnikalnius, žemės drebėjimus ir kitus gamtos reiškinius. Specialiame kapsulės kino seanse rodomas filmas su efektais, leidžiantis patirti kelionę per milijardus metų.

Taip pat galima apsilankyti urve ir grotoje, kur pasitinka priešistoriniai gyvūnai, o lauke – žaidimų aikštelė vaikams ir Geologinis patirčių sodas.

Geoedukacijos centras Lenkijoje

Geoedukacijos centras Lenkijoje

Leonardo da Vinci mokslo centras

Leonardo da Vinci mokslo centras yra interaktyvus edukacinis centras, įsikūręs Kielcėje, Lenkijoje. Šis centras skirtas supažindinti lankytojus su žmogaus kūno sandara, sveikatos priežiūra bei garsiojo renesanso genijaus Leonardo da Vinčio išradimais.

Dviejuose pastato aukštuose įrengtos interaktyvios parodos leidžia sužinoti, kaip veikia plaučiai, širdis, smegenys, iš ko susideda skeletas bei kaip rūpintis savo sveikata. Vyresni lankytojai gali išbandyti save simuliacijose – važiuoti virtualiu dviračių maršrutu apsvaigus nuo alkoholio ar pabandyti judėti neįgaliojo vežimėlyje.

Centrinė erdvė skirta ir pažinčiai su Leonardo da Vinčio genijumi – jo išradimai pristatomi per praktinius modelius, kuriuos lankytojai gali kurti patys. Prieš pastatą įrengtas eksperimentų parkas, kuriame galima išbandyti fizikos dėsnius, mechanizmus, stebėti optines iliuzijas ir pasijusti tikru tyrinėtoju.

Mažiausiems lankytojams skirta saugi žaidimų zona su žaislais, kaladėlėmis ir pripučiamais elementais, o poilsiui – stogo sodas su vaizdu į apylinkes. Apsilankymas centre trunka apie 2 valandas ir palieka įspūdį tiek mažiems, tiek suaugusiems. Tai puiki vieta smagiai ir turiningai praleisti laiką mokantis ir tyrinėjant.

Leonardo da Vinci mokslo centras Lenkijoje

Leonardo da Vinci mokslo centras Lenkijoje

Kortosfera mokslo ir inovacijų populiarinimo centras 

Kortosfera – tai modernus mokslo ir inovacijų centras Olštyne. Čia jūsų laukia net 140 interaktyvių eksponatų, išdėstytų penkiose teminėse salėse, kurios kviečia pažinti pasaulį per žaidimą, atradimus ir eksperimentus. Ši erdvė atvira visiems – tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.

Vienas iš ryškiausių centro bruožų – laboratorijos, kuriose lankytojai gali patys tapti tyrėjais ir padedami specialistų, atlikti įtraukiančius mokslinius bandymus. Visa veikla čia pateikiama šiuolaikiškai, aiškiai ir įdomiai, todėl net sudėtingiausi procesai tampa lengvai suprantami.

Ypatingo dėmesio verta aukštosios energijos laboratorija, kurioje vyksta įspūdingi elektromagnetizmo šou. Lankytojai gali iš arti pamatyti garsiosios Tesla ritės galimybes ir savo akimis išvysti, kaip veikia Van de Graaff generatorius – efektas garantuotas, nes plaukai tiesiog pakyla nuo galvos!

Mokslo centrai Lenkijoje

Mokslo centrai Lenkijoje

Fizikos parkas 

Fizikos parkas – tai smagi ir edukatyvi vieta, kurioje fizika tampa suprantama per judėjimą, žaidimą ir tiesioginę patirtį. 4 ha atviros erdvės išsidėstę beveik 50 interaktyvių įrenginių, suskirstytų į 6 temas: mechaniką, akustiką, haptiką, hidrostatiką, olfaktologiją ir optiką. Visa tai sukurta tam, kad vaikai mokytųsi natūraliai – per tyrinėjimą ir pramogą.

Parkas ne tik skatina domėtis fizikos dėsniais, bet ir siūlo įvairias papildomas veiklas. Tarp jų – LEGO robotikos užsiėmimai tiek grupėms, tiek pavieniams lankytojams savaitgaliais. Čia galima išbandyti programavimo pagrindus ir pačiam sukonstruoti veikiantį robotą.

Mažiesiems smalsuoliams dar daugiau linksmybių siūlo žaismingi užsiėmimai su animatoriais, pavyzdžiui, „Pašėlęs profesorius“.

Fizikos parkas atviras sezono metu – nuo balandžio iki spalio.

Vaizduotės mokslo centras

Vaizduotės mokslo centras (Centrum Nauki Wyobraźnia) – tai interaktyvus mokslo pažinimo centras, įsikūręs Poznanėje, Lenkijoje. Jis yra Poznanės mokslo centro Hala Widowiskowo-Sportowa ARENA dalis ir veikia kaip viena iš Poznanės mokslo ir technologijų parko edukacinių erdvių.

Šis centras skirtas tiek vaikams, tiek suaugusiesiems – visiems, norintiems pažinti mokslą per vaizduotę ir patirtį. Čia vyksta edukaciniai užsiėmimai, eksperimentai, mokslo šou ir interaktyvios parodos, kurios padeda suprasti fizikos, biologijos, chemijos ar technologijų pagrindus. Ypatingas dėmesys skiriamas tam, kad lankytojas ne tik stebėtų, bet ir dalyvautų – liestų, išbandytų ir išmėgintų.

Vaizduotės mokslo centras

Vaizduotės mokslo centras

Senosios kasyklos mokslo ir meno centras 

Senosios kasyklos mokslo ir meno centras (Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia) Valbžyche – tai vienas įspūdingiausių postindustrinio turizmo objektų Lenkijoje, įkurtas buvusioje Julijos anglies kasykloje. Po kruopščios rekonstrukcijos šis daugiau nei 4 hektarų kompleksas virto išskirtine erdve, kuri apima istoriją, mokslą ir meną.

Lankytojai čia gali pasinerti į tikrą kalnakasybos pasaulį – nuo autentiškos įrangos iki išlikusių techninių pastatų. Ekskursijas veda buvę kalnakasiai, kurie pasakoja apie sudėtingą ir pavojingą darbą šachtose, leidžia pažvelgti į kasdienybę, kuri ilgus metus buvo paslėpta po žeme.

Be techninės ir istorinės ekspozicijos, centras siūlo ir edukacines veiklas bei meno parodas, todėl čia puikiai jaučiasi ne tik pramonės istorijos gerbėjai, bet ir meno, mokslo bei kultūros mylėtojai.

Senosios kasyklos mokslo ir meno centras 

Senosios kasyklos mokslo ir meno centras

Šviesos muziejus

Šviesos muziejus (Muzeum Światła) – tai pirmasis tokio pobūdžio interaktyvus muziejus Lenkijoje, įsikūręs Lodzės miesto širdyje, Piotrkowska gatvėje. Ši unikali erdvė kviečia lankytojus į nepakartojamą nuotykį, kuriame susilieja mokslas, menas ir pramogos.

Muziejuje tiek vaikai, tiek suaugusieji gali eksperimentuoti su šviesa, lazeriais ir įvairiais apšvietimo efektais, atrandant šviesos reiškinių paslaptis. Interaktyvios instaliacijos suteikia galimybę ne tik sužinoti apie šviesos savybes, bet ir sukurti įspūdingus vaizdus bei nuotraukas, kurios nustebins draugus ir artimuosius.

Šviesos muziejus Lenkijoje

Šviesos muziejus Lenkijoje

Interaktyvus energijos muziejus (PGE Giganty Mocy)

PGE Giganty Mocy – tai modernus, teminis muziejus Belchatuve, Lenkijoje, skirtas supažindinti lankytojus su energijos pasauliu – nuo anglies išgavimo iki elektros gamybos. Tai vienintelis tokio pobūdžio interaktyvus muziejus šalyje, siūlantis pažintinę kelionę per gamtos mokslus, technologijas ir tvarumo temas.

Ekspozicija pasakoja ne tik apie Bełchatów elektrinę – vieną didžiausių anglimi kūrenamų jėgainių Europoje – bet ir paaiškina, kaip iškasama ir apdorojama anglis, kaip veikia geologiniai procesai, kokią įtaką visa tai turi aplinkai, ir kokios yra teritorijų plėtros vizijos ateityje. Lankytojai gali tyrinėti stendus, žaisti edukacinius žaidimus, naudotis multimedijos priemonėmis bei klausytis garso gido. Specialiai vaikams pritaikytas pažintinis takas leidžia net ir patiems mažiausiems (nuo ~4 metų) suprasti pagrindinius procesus per žaismingas patirtis.

Muziejus skirtas tikrai ne tik vaikams. Suaugusieji taip pat atras daugybę įdomių faktų, technologinių sprendimų ir gilins savo supratimą apie energijos šaltinius bei aplinkosaugą. Čia rasite ir šeimoms su mažais vaikais skirtą Woltus klubą. Jame yra žaidimų zona, vieta pamaitinti kūdikį, pervystymo stalas, kėdutės, vandens šildytuvas ir kita būtina įranga.

Interaktyvus energijos muziejus (PGE Giganty Mocy)

Interaktyvus energijos muziejus (PGE Giganty Mocy)

Mokslo ir žmogaus evoliucijos parkas

Parkas „Mokslo ir žmogaus evoliucijos centras“ (Park Nauki i Ewolucji Człowieka) – tai unikali edukacinė erdvė Krasiejówe, Lenkijoje, įsikūrusi šalia populiariojo JuraParko. Čia lankytojai kviečiami leistis į įspūdingą kelionę laiku ir iš arti pažinti žmogaus evoliuciją – nuo pirmųjų mūsų protėvių iki šiuolaikinio žmogaus.

Šis centras išsiskiria futuristine aplinka – į jį patekę lankytojai tampa tarsi laiko keliautojais, kurie specialiu „kosminiu laivu“ leidžiasi į praeitį net 66 milijonus metų atgal. Ekspozicijose naudojami modernūs multimedijos įrankiai, virtualūs gidai ir interaktyvios projekcijos.

Vienas ryškiausių objektų – paroda „Preistorijos langai“, kurioje galima sekti pagrindinius žmogaus raidos etapus: pirmuosius žingsnius dviem kojom, įrankių naudojimą, kalbos ir meno pradžią. Taip pat galima susipažinti su žymiausiais archeologiniais radiniais, tarp jų – seniausia žinoma žmogaus mumija Otzi.

Mokslo centras „Modernumo centro žinių malūnas“

Mokslo centras Modernumo centro žinių malūnas (Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy) – tai pirmasis mokslo pažinimo centras Kujavijos-Pamario regione, įsikūręs Torunėje, istoriniame XIX a. gariniame malūne. Šis įspūdingas šešių aukštų pastatas, užimantis 5000 m² plotą, šiandien kviečia lankytojus atrasti mokslą per interaktyvias patirtis, tyrinėjimą ir kūrybiškumą.

Centras siūlo tiek nuolatines, tiek laikinas parodas, kurios skatina susipažinti su gamtos mokslais, technologijomis, žmogaus kūnu, kultūra ir supančia aplinka. Vienas iš pagrindinių objektų – net 33 metrų ilgio Fuko švytuoklė, leidžianti tiesiogiai stebėti žemės sukimosi reiškinį. Kitos ekspozicijos, tokios kaip „Apie sukimąsi“ (įkvėpta Koperniko veikalo) ar „Upė“, pasakojanti Vyslos kelionę nuo ištakų iki žiočių, kviečia pažinti pasaulį iš įvairių kampų.

Be ekspozicijų, centre vyksta edukacinės dirbtuvės, veiklos laboratorijose ir specialūs renginiai tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.

Experimento mokslo centras

Experimento mokslo centras (Centrum Nauki EXPERYMENT) – tai interaktyvus mokslo centras Gdynėje, kviečiantis lankytojus pažinti pasaulį per patirtį, žaidimą ir eksperimentus. Čia galima ne tik sužinoti apie įvairius fizikos, biologijos ar sveikatos reiškinius, bet ir išbandyti juos praktiškai – nuo kasinėjimų iki eksperimentų su vandeniu ar optinių iliuzijų.

Teminėse zonose lankytojai tyrinėja žmogaus kūną, gamtą, jėgas ir judėjimą. Vienas iš įspūdingiausių eksponatų – pakabinamas Mini Cooper automobilis, kurį galima pabandyti pakelti pačiam. Taip pat galima atsigulti ant fakyro lovos, stebėti savo refleksus ar pasinerti į vandens pasaulio paslaptis.

Centras siūlo ne tik nuolatines parodas, bet ir organizuoja edukacinius užsiėmimus, renginius bei laikinas ekspozicijas. Tai vieta, kur mokslas tampa gyvas, suprantamas ir smagus tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.

Experimento mokslo centras

Experimento mokslo centras

Šis straipsnis „Mokslo centrai Lenkijoje“ yra autorinis, jį paruošė „Kelionės su vaikais ®“. Kopijuoti ir naudoti be leidimo yra griežtai draudžiama.
Nepamirškite sekti mūsų socialiniuose tinkluose. Daugiau apie keliones Lietuvoje rasite mūsų Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais“.
Apie keliones po pasaulį – Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“.
Ieškote daugiau lankytinų vietų su vaikais, kelionių patarimų ir rekomendacijų?! – prisijunkite prie keliautojų su vaikais grupės. Čia taip pat kviečiame dalintis savo kelionių įspūdžiais.
Norite pasidalinti savo kelione ar keliavimo su vaikais patirtimi – parašykite mums el. paštu.