Kuo naudingas gebėjimas užsibrėžti ir siekti tikslų bei kaip tai įgyvendinti šeimoje?
Kuo naudingas gebėjimas užsibrėžti ir siekti tikslų bei kaip tai įgyvendinti šeimoje?
Kuo naudingas gebėjimas užsibrėžti ir siekti tikslų bei kaip tai įgyvendinti šeimoje?
2023-03-09

Kuo naudingas gebėjimas užsibrėžti ir siekti tikslų bei kaip tai įgyvendinti šeimoje?

Jau tapo įprasta, kad nauji metai mums siejasi su naujais tikslais. Tikriausiai nerastume nė vienos sėkmingai veikiančios verslo įmonės, kuri neplanuoja į ateitį. Versle, kuris veikia efektyviai, svarbu numatyti ne tik metų, bet ir penkmečio, dešimtmečio vizijas bei planus. Priešingu atveju sėkmingas ir ilgalaikis įmonės gyvavimas sunkiai įsivaizduojamas. Ne išimtis ir daugelis iš mūsų – su naujais metais dažnai užsibrėžiame naujus asmeninius  tikslus. Vieni tai daro nerimtai, vedini “bandos” jausmo, kiti atsakingai ir smulkmeniškai susiplanuoja kone kiekvieną gyvenimo sritį. Tačiau aišku viena – gebėjimas išsikelti tikslus ir nuosekliai jų siekti, disciplina ir atsakomybė šiame procese yra neatsiejama sėkmės dalis. Tikriausiai daugelis pritartų, kad tiksluose slypi didžiulė jėga, tai kodėl nepradėjus kuo anksčiau ugdyti šią nuostabią savybę?

Dažniausiai pirmoji vaiko  pažintis su tikslais įvyksta taupymo procese, vėliau tėvai nori užsakyti kortelę vaikui. Retas vaikas taupo tik dėl taupymo. Dažniausiai taupoma kažkokiam tikslui – žaislui, kompiuteriui, telefonui. Kai vaikas pasiekia užsibrėžtą tikslą matome, kiek džiaugsmo tai atneša. Ir atsakomybė už savo pirkinį yra kur kas didesnė. Vaikas jaučiasi esantis tikrasis daikto šeimininkas, nes pasiekė tikslą pats, o tai labai svarbu. Tačiau tikslai būna ne tik finansiniai, todėl rekomenduoju su vaikais apie tai padiskutuoti kuo anksčiau. Kalbant apie tikslus ir vaikus,  aišku viena – vaikai paprastai negalvoja apie ateitį bei savo dabartinių veiksmų pasekmes. Retas kuris pats sumanytų išsikelti tikslus ir jų siekti, todėl mūsų pagalba pradiniame etape yra labai reikalinga. Tačiau yra viena bėda – kaip neprimesti savo įtakos ir paskatinti vaiką ne tik PAČIAM išskelti tikslus, bet ir jaustis jų šeimininku. Priešingu atveju labai tikėtina, jog pastangos bus bevaisės – juk siekti SAVO sugalvotų tikslų yra daug smagiau ir tai daroma su didesne motyvacija. O mūsų įsikišimas vaiko akyse mus gali paversti reikalautojais, kurie duoda įsakymus ir primeta savo nuomonę. Tokiu atveju siekti tikslų, kuriuos tėvai  sugalvoja už vaikus, gali būti tiesiog neįdomu ir beprasmiška.

Kuo naudingas gebėjimas užsibrėžti ir siekti tikslų bei kaip tai įgyvendinti šeimoje?

Kuo naudingas gebėjimas užsibrėžti ir siekti tikslų bei kaip tai įgyvendinti šeimoje?

Vaikas jaučiasi esantis tikrasis daikto šeimininkas, nes pasiekė tikslą pats, o tai labai svarbu

Taigi, kaip elgtis praktikoje, kad tikslai teigiamai veiktų vaikų tobulėjimą? Kaip iš kritikų ir besibarančių moralų sakytojų tapti pagalbininkais, kurie eina šalia ir švelniai nukreipia vaikus teigiama linkme? Kaip ir daugelyje kitų sričių, taip ir čia, pagelbės jūsų pačių pavyzdys. Pasidalinkite su vaiku, kokius tikslus patys išsikeliate ir kaip jų siekiate. Jei to nedarote, galbūt atrasite teigiamų pavyzdžių iš savo darbo. Įkvepiančių istorijų galite paieškoti ir įžymių žmonių biografijose, ypatingai sporto srityje. Atraskite asmenybes, kuriomis žavisi jūsų vaikas ir parodykite, kaip jie atsidūrė ten, kur yra dabar dėka ambicingų tikslų ir disciplinos.

Dar vienas būdas, padėsiantis ugdyti šią naudingą savybę – vizualai. Tiek mažiausiems, tiek ir vyresniems vaikams šiame procese padės vizualus planas, pakabintas gerai matomoje vaiko kambario vietoje ir taip primenantis apie išsikeltus tikslus. Juos galima tiek užsirašyti, tiek nusipiešti (ypač tinka mažiesiems, kurie dar nemoka rašyti). Labai naudinga, jei prie kiekvieno tikslo pažymėsime tarpinius veiksmus, kuriuos atlikęs vaikas pasižymi, nuspalvina ar klijuoja lipdukus ir taip mato artėjimą link įvykdymo, kas dar labiau motyvuoja. Pavyzdžiui, vaikas išsikėlė tikslą išmokti groti tam tikrą kūrinį. Tikslui pasiekti nusprendžia kas vakarą skirti po 30 min. repeticijoms, tad galima plane pažymėti savaitės dienas, kurias vaikas nuspalvina ar pažymi, kai atlieka veiksmą. Kūrybiškumui čia erdvės labai daug. Žinoma, pradžioje jūsų pagalbos reikės “užvedant ant kelio”, bet vėliau vaikas, supratęs esmę, sugalvos pats.

Kad būtų paprasčiau, tikslus galima skaidyti į kategorijas. Pavyzdžiui, galima kelti tikslus, susijusius su mokslo, sporto, charakterio, kasdienės būsenos pasiekimais. Tik nereikėtų išsikelti per daug tikslų, ypač pradiniame etape, kitaip nebus motyvacijos. Kaip ir minėjau, labai svarbu, jog tikslai būtų sugalvoti paties vaiko, tad ir kategorijos turėtų padėti suvokti kryptį, o vėliau tegul reiškiasi vaiko kūrybiškumas.

Saugumas keliaujant su vaikais

Saugumas keliaujant su vaikais

Tik nereikėtų išsikelti per daug tikslų, ypač pradiniame etape, kitaip nebus motyvacijos

Nors iš pirmo žvilgsnio mokymasis išsikelti tikslus ir jų disciplinuotai siekti gali pasirodyti sudėtingas ir varginantis procesas, ilgalaikėje perspektyvoje tai atneš didžiulę naudą. Tai gali būti puikus būdas ugdant atsakomybę už save, savo kūną, pasiekimus, išsilavinimą, daiktus. Taip pat mąstymą į ateitį, kas nėra būdinga vaikams. Pradžioje reikės daugiau jūsų pastangų, bet vėliau iniciatyvą tegul perima vaikai. Net neabejoju, jog keldami tikslus, atrasite daug erdvės diskusijoms ir pamatysite, kas cirkuliuoja vaiko mintyse ir širdyje. Taip stiprinsite ne tik tarpusavio ryšį, bet ir padėsite tvirtus pamatus vaiko asmenybės formavimuisi.

Straipsnį Kuo naudingas gebėjimas užsibrėžti ir siekti tikslų bei kaip tai įgyvendinti šeimoje? paruošė myTU blogą vedanti Vaikų finansinio raštingumo edukatorė Eglė Laurišonienė.

myTU – „Kelionės su vaikais ®“ partneris.

Pasilengvinkite savo kasdienybę pirkdami dovanas kartu su visa šeima naudodami myTU Lietuva mobiliąją bankininkystę. Tėvai gali patogiai naudotis nemokamomis finansinėmis paslaugomis, o nuo 7 metų amžiaus, atidaryti sąskaitą mobiliuoju telefonu ir savo atžaloms.