Briuselyje gyvenančių lietuvių vaikų internetinis žurnaliukas Maklinėtojai dalijasi savo kelionių įspūdžiais po Europos Venecijas.
Europos Venecijos. Maklinėtojai aplankė 6 miestus – Venecijas, apie kuriuos ir papasakos. „Tikroji“ Venecija – tai vienas žymiausių pasaulio miestų, Italijoje, Veneto regione, įsikūręs ant 118 salų ir salelių, kurias jungia daugiau nei 400 tiltų. Miestas buvo toks įspūdingas, kad savo vardą „davė“ ne tik dar dešimčiai Venecijų visame pasaulyje (devynios Venecijos yra JAV, viena – Kanadoje), bet netgi ir valstybei – Venesuelai (italas keliautojas Amergas Vespučis kraštą pavadino „Veneziola”, t.y. „Mažąja Venecija”).
Briugė
Briugė – Šiaurės Venecija. Nors šis Belgijos Flandrijos regionas jau bemaž tūkstantį metų nebeturi priėjimo prie jūros (nuo apytikriai 1050 m., kai sąnašos atskyrė Briugę nuo jūros), likę senieji ir įrengti naujesni kanalai, grakštūs tilteliai, maži laiveliai ir didžiuliai lankytojų srautai išties primena Veneciją.
Amsterdamas
Šiaurės Venecija vadinamas ir Amsterdamas. Nyderlandų sostinė (pagal konstituciją) Amsterdamas konkuruoja su Briuge ir Hamburgu dėl šiaurės Venecijos vardo. Jeigu spręsti tektų mums, atsiprašydami kitų miestų, šį titulą tvirtai suteiktume visgi Amsterdamui. 1500 tiltų, 90 salų ir net 100 km vandens kelių tinklo ilgis. Gausybė įvairiausių laivelių, vienas už kitą gražesnių tiltų ir krantinių bei dieną–naktį nenurimstantis šurmulys.
Anesi
Alpių Venecija Anesi (pranc. Annecy). Šis Prancūzijos Ronos-Alpių regiono Alpių pašonėje šalia įstabaus grožio Ansi ežero įsikūręs miestas išties primena Veneciją. Miestą kertantys kanalai ir Tiju upė sukūrė ypatingą senosios miesto dalies vaizdą. Daugybė mažų krautuvėlių, sendaikčių turgūs, gatvės muzikantai, rodos, nesibaigiantys lankytojų srautai, žavūs pastatai – visa tai pateisina Alpių Venecijos vardą.
Mingė
Minija (Mingė) – Lietuvos Venecija. Šis nedidelis kaimas dažnai vadinamas lietuviškąja Venecija. Ne, čia nėra kanalų, tiesą pasakius, netgi nėra nė vieno tilto. Tačiau pro kaimą tekanti Minija kaimo gyventojams atstoja gatvę, kuria zuja, tai yra, plaukioja valtelės ir laiveliai, o senovėje, matyt skroste skrodė upę luotai ir luoteliai.
Kolmaras
Kolmaras (pranc. Colmar) – šis žavingas Elzaso miestelis Prancūzijoje ne veltui užsitarnavo Mažosios Venecijos vardą. Kanalų ir Laucho upės išraižytas senamiestis traukte traukia lankytojus – daugybė mažų užeigėlių, kavinių, gėlių vazonai ant tiltų, ant medinių sijų, pasakų nameliai tarsi patys prašo Kolmarą vadinti Venecija.
Strasbūras
Strasbūras – dar viena Šiaurės Venecija. Tai Prancūzijos miestas prie Reino, istoriniame Elzase. Žinoma, Strasbūrui tapus vienu iš svarbiausių Europos Sąjungos miestų, kuriame įsikūrusios ES institucijos, vargu ar reikalingi papildomi palyginimai su Venecija. Nepaisant to, Strasbūre tikrai jautiesi vandens apsupty – kanalai, šliuzai, turistiniai laiveliai, tvenkiniai, ežeriukai, didingasis Reinas.
Visgi, jeigu nepavyktų aplankyti šių miestų, mes Jums pasakysime, kad Venecijų yra ir daugiau: Šiaurines Venecijas galite rasti Norvegijoje (beje, čia yra net šešios): Olesiundas (norv.Ålesund), Arendalis, Bulandetas, Verlandetas (norv. Værlandet), Heningsveras (norv.Henningsvær), Svolveras (norv. Svolvær); Prancūzijoje (Amjenas (pr.Amiens)), Vokietijoje (Bambergas, Emdenas, Frydrikštatas (vok. Friedrichstadt), Liubekas, Šverinas (vok. Schwerin); Nyderlanduose (Gythornas (ol. Giethoorn), Jungtinėje Karalystėje (Birmingemas, Burtonas (angl. Bourton-on-the-Water), Merihilas (angl.Glasgow-Maryhill), Lydsas (angl.Leeds), Mančesteris, Skiptonas), Danijoje (Bornholmas, Kopenhaga), Lenkijoje (Gdanskas, Kališas (lenk.Kalisz), Vroclavas), Ukrainoje (Vylkovė (ukr. Вилкове) ir net Rusijoje (žinoma, taip Sankt Peterburgas).
Tikimės, kad Jums pavyks aplankyti šias Venecijas. O gal jau kai kurias ar net visas aplankėte?