Dantų priežiūra kelionių metu - Kelionės su vaikais
Dantų priežiūra kelionių metu
Dantų priežiūra kelionių metu
2023-06-14

Dantų priežiūra kelionių metu

Vasarą dažniausiai jaučiamės stipresni, žvalesni, šviečiant saulei turime daugiau energijos. Vis dėlto vienas dalykas šlubuoja – būtent vasarą odontologai sulaukia daugiausiai mažų ir didelių klientų, kurie skundžiasi dantų skausmais. Kodėl būtent vasarą? Į šį klausimą atsako VRM Medicinos centro Odontologijos poskyrio vedėja Audronė Chšanauskienė. Ji pataria, kaip rūpintis tiek suaugusiųjų, tiek vaikų dantų priežiūra kelionių metu.

Kodėl vasarą ypatingai reikia rūpintis dantų priežiūra

Tai ne mitas, kad būtent vasarą odontologai sulaukia daugiausiai pacientų nusiskundimų dėl dantų skausmo. Gydytoja-odontologė Audronė pasakoja, kad dažniausia to priežastis – pakitusi dienotvarkė, kitokia mityba ir neretai tiesiog ,,atostogų režimas“. Kitaip tariant, atostoginė tinginystė, kai po dienos pilnos įspūdžių, veiklų ir saulės užmiegam neišsivalę dantų. Be to, vasarą atostogaujant dantų priežiūra kelionių metu dažnai būna ne tokia gera ir tvarkinga, kaip įprastai.

Odontologė pažymi, jog vaikų dantų gydymas jau atsiradus skausmams dažnai yra labai sunkus. Vaikas gali atsisakyti net išsižioti, todėl susitarti būna nelengva, o visos privestinės priemonės gali vaikui palikti traumą, tad ateityje vizitas pas odontologą taps jam baisiausiu košmaru. Kad to išvengti, tėveliams rekomenduojama apžiūrėti vaikų dantis dar prieš prasidedant vasaros atostogoms. Taip pat priminti savo atžaloms, kaip svarbu rūpintis dantų higiena. Ir kokia yra svarbi dantų priežiūra kelionių metu. Be to, kuo anksčiau pradėsite reguliarius patikrinimus pas odontologą, tuo įprastesne rutina jam tai taps ir vaikas lengviau priims gydymą esant reikalui ateityje. O ir dantų priežiūra kelionių metu bei atostogaujant nesiskirs nuo įprastos.

Prieš planuodami atostogas, pirmiausiai nusimatykite vizitą visai šeimai pas gydytoją odontologą, nes kartais nutinka taip, kad dantis suskausta būtent per atostogas. 

Kodėl per atostogas kankina dantų skausmas

Dantų priežiūra kelionių metu – ypatingai svarbu, dėl daugybės priežasčių: 

  • Vaisiai – vasarą vartojame daugiau vaisių, uogų, sulčių, kurių rūgštys aktyviai veikia dantis, graužia dantų emalį;
  • Saldumynai – ledai, pieno kokteiliai, braškių tortai ir daug daug kitų saldžių nuodėmių pasitaiko per atostogas, o jei keliaujame tai norime paragauti ir daugybės vietinių saldumynų. Tuo pačiu dažnai ir vaikams leidžiama dažniau pasilepinti saldumynais;
  • Temperatūrų skirtumai – kai karšta skubame gaivintis šaltais gėrimais ir ledais. Ir nors atvėsęs gomurys atneša palaimą, dantims tai šalčio šokas, tad dantų emalis gali dėl to skilinėti;
  • Gaivieji gėrimai – dažniausiai jų sudėtyje būna nemažai cukraus ar saldiklių, kurie susijungę su burbuliukais ir su taip mėgstamais vasarą ledukais tampa tikru kirviu dantų emaliui ir prisideda prie ėduonies atsiradimo. Taip pat veikia ir alkoholiniai gėrimai. 
  • Dantų higienos rutinos nesilaikymas – didžiausia vasaros nuodėmė, nuo kurios baisiausiai kenčia dantys. Tvarkingai nesivalant dantų bent 2 kartus į dieną ėduonis gali juos pasiekti jau per 3 savaites! O jeigu dantys jau iki atostogų nebuvo idealios būklės – problema plečiasi ir gilėja, pradeda skaudėti.

Kaip išvengti dantų skausmo per atostogas

  • Vengti temperatūrų skirtumų vartojant maistą ir gėrimus;
  • Riboti saldumynus ir gaiviuosius gėrimus, alkoholį, o po jų vartojimo kiekvienąkart praskalauti burną vandeniu, kad sumažinti rūgštingumą burnoje. O po kiekvieno valgymo praskalaukite burną dantų skalavimo skysčiu. Mes renkamės ORALFLUX priemones. Turėkite mažą buteliuką (50 ml. ar 100 ml.) savo rankinėje ir po valgio tiesiog prasiskalaukite juo burną. Taip pat gaiviuosius gėrimus, sultis, kokteilius gerkite per šiaudelį.
  • Dantis reguliariai valytis ne tik ryte ir vakare, bet ir po pietų, o jei nepavyksta tai bent jau pakramtyti gumos;
  • Prieš išvykstant atostogų, ypač į užsienio šalį, reiktų pasitikrinti dantų būklę pas odontologą – minimum 2 savaites iki išvykimo, kad esant reikalui gydytojas spėtų pagydyti kritines problemas. Jei jus netikėtai užklups dantų bėdos užsienyje, gali tekti pakloti nemažą sumą už gydymą, nes draudimas dažniausiai galioja tik skubiosios pagalbos atveju;
  • Reguliariai tikrintis dantis pas specialistus, bent kartą metuose atlikti burnos higienos procedūrą (suaugusiems).

Kaip išvengti vaikučių dantų skaumo per atostogas

  • Po saldumynų ir vaisių būtinai duoti vaikui vandens ir pamokyti praskalauti burną.
  • Dienos metu kramtant obuolį ar valgant kietesnes daržoves maisto likučiai šiek tiek savaime nusivalys, tačiau tokios priemonės, žinoma, neatstoja dantų valymo.
  • Svarbiausia – būtinai laikytis dantų valymo režimo, tad ryte ir juolab vakare kruopščiai išvalyti visus dantukus, o jei vaikas mažesnis (iki 6 metų) būtinai valyti su suaugusiojo pagalba, kad pasiekti kiekvieną dantuką. 
  • Svarbus ir taisyklingas valymas. Kartais vaikai suspaudžia lūpas, įtempia skruostus, neatsipalaiduoja ir daug judina galvą, tad kruopščiai išvalyti dantis jiems tampa tikrai sunku. Todėl odontologai su tėvų pagalba rekomenduoja dantukus valyti net iki 12 metų, bent jau kad tėvai padėtų ugdyti lengvai įsimenamą valymo kryptį iš eilės, o ne peršokant keletą paviršių per trumpą laiką. Rekomenduojama neskubėti ir vaikų dantų valymui skirti ne mažiau nei 5 minutes.
  • Jei vaikai dažnai leidžia laiką pas senelius, ten pasilieka nakvoti ar atostogauja, rekomenduojame ir seneliams savo namus paruošti vaikų burnos higienos priemonėmis, kai jų aplankyti atvyksta vaikai ir anūkai. Tai gali būti arba vaikų šepetukai, arba bent jau kažkokie vienkartiniai svečių šepetukai su vaikų dantų pasta.
  • Vaikai visada seka tėvų ir vyresnių brolių/seserų pavyzdžiu, tad kaip patys prižiūrėsite savo dantis, taip stengsis daryti ir vaikai. Sėkmingiausias rezultatas, kai dantis valosi visa šeima vienu metu! Galima iš netgi pasidaryti žaismingą pramogą ir konkuruoti, kas ilgiausiai ir kruopščiausiai sugeba valyti dantis. 
  • Jei vaikui suskausta dantį, o esate svetur arba arti nėra dantų gydytojo, odontologė Audronė pataria išmėginti natūralias priemones – vaistinėlėje turėkite gvazdikėlių aliejaus, kuriuo galėsite suvilgyti vatos tamponėlį ir uždėti ant skaudamo danties. Taip pat puikia išeitimi gali būti svogūno griežinėlis arba česnako skiltelė: šias prieskonines daržoves dėkite ant skaudančios vietos. Tai padės numalšinti nemalonius pojūčius, o grįžę namo skubiai veskite vaiką vizitui pas vaikų odontologą.

Patikrintos dantų priemonės, draugiškos mamoms

Mums po daugybės išbandytų populiarių ir nepopuliarių skysčių labiausiai pasiteisino produktų linija ORALFLUX, kurią rekomendavo būtent odontologė. Mes dažniausiai naudojame paprastą ORALFLUX ORIGINAL. Tačiau po rimtesnių dantų procedūrų kurį laiką naudojom ir specializuotą ORALFLUX CHLORHEXIDINE.

Patiko tai, jog sudėtis yra gausiai praturtinta fluoridu 0,2% NaF (kas atitinka 910 ppm F). Šis skystis papildomai labai stiprina dantis po valymo. Jį naudodami fluoridą gaunate ne tik iš pastos, bet dar ir iš skysčio. Šio skalavimo skysčio veiksmingumas stiprinant dantų emalį yra įrodytas kliniškai!

Dar mums kaip mamoms svarbu ir tai, jog jame nėra alkoholio, tad net ir nėštumo ar žindymo metu yra visiškai saugus naudoti kasdien. Be to, jis yra gaivaus kvapo, švelnaus mėtų skonio, nedegina burnos kaip kai kurie populiarūs skysčiai. Nėštumo metu, jei esate ypatingai jautri kvapams ir jaučiate, kad ir dantys tapo daug jautresni, išbandykite švelnesį variantą ORALFLUX SENSITIVE, kuris yra taip pat be alkoholio ir parabenų, o papildomai turi alijošiaus (Aloe Vera), žinomo dėl jautrumą mažinančių savybių.

Na ir paskutinis fainas dalykas – ORALFLUX turi labai patogų dozatorių esantį butelio viršuje, kuris leidžia tiksliai dozuoti fluoridą kasdien, be to yra patogus naudoti.

Kaina taip pat yra labai draugiška, tad tai tik įrodo, jog tikrai gerą priemonę galima rasti ir už prieinamą sumą.

Dantų priežiūra kelionių metu

Dantų priežiūra kelionių metu

5 patarimai kaip teisingai valytis dantis

  1. Bent 2 kartus į dieną kruopščiai išsivalykite dantis, o jei turite galimybę – taip pat ir po pietų. Dienos metu kelias minutes galite pakratyti ir gumą.
  2. Valydamiesi dantis naudokite šiltą vandenį, kambario temperatūros.
  3. Naudokite kiekvieną dieną (ypač prieš miegą) tarpdančių siūlą, nes užstrigęs tarp dantų maistas gali su laiku sukelti kariesą.
  4. Po valgio ir po saldžių, rūgščių gėrimų ar vaisių, po saldumynų skalaukite burną vandeniu – taip sumažinsite rūgštingumą ir dantų pažeidimo riziką.
  5. Kovoti su rūgštingumu ir kariesu puikiai padeda burnos skalavimo skysčiai, kuriuos geriausia naudoti ryte ir vakare. 

Mums po daugybės išbandytų populiarių ir nepopuliarių skysčių labiausiai pasiteisino produktų linija ORALFLUX (mes dažniausiai naudojame paprastą ORALFLUX ORIGINAL).

Dantų priežiūra kelionių metu

Dantų priežiūra kelionių metu

Kada ieškoti skubios odontologo pagalbos?

Dantų skausmas, žinoma, pasitaiko visiems, ypač gurkšnojant pakaitom karštą kavą ir ledų kokteilį (taip tikrai nedarykite!). Tačiau tokie jautrumo skausmai yra trumpalaikiai, dažniausiai būdingi tik toms kelioms minutėms arba iki kito saldaus ar šalto/karšto šoko dantims. Kartais paskausta ir jau esanti karieso paveikta vieta, kurią turėsite būtinai pagydyti po atsotogų. 

Vis dėlto būna situacijų, kai skausmas nepraeina ir tampa jau ne tik įkyrus, bet ir stiprus, veriantis, pulsuojantis, verčiantis griebti vaistus nuo skausmo.

  • Jei skausmas gana stiprus, tvinčiojantis, stiprėjantis vakarop – toks skausmas gali indikuoti uždegimą.
  • Jei atsiranda patinimas – gali indikuoti infekciją, galinčią plisti toliau, tad delsti negalima.

Tokiais atvejais tiesiog būtina kuo greičiau kreiptis pas artimiausią odontologą, nes situacija gali greitai pablogėti, o infekcija gali plisti po visą organizmą. 

  • Vaikams po nelaimingų atsitikimų (pvz. nukritus nuo dviračio, čiuožyklos) neretai prireikia ir odontologų pagalbos, nes tenka atkurti nuskeltus ar išmuštus dantis. Tokiose situacijose vaikų dantų gydymas turi būti pradedamas kiek įmanoma greičiau, nes uždelsus gali prireikti dantų protezo. Jei po patirtos traumos nuskeltą dantį išsaugosite ir į kliniką vyksite kiek įmanoma skubiau, gali būti, kad jį pavyks prilipdyti, ir tai padės išvengti sudėtingesnių procedūrų bei didelių išlaidų. Kuo greičiau bus atstatomas pažeistas dantis, tuo didesnė bus tikimybė jam prigyti.

Būtinai pasitikrinkite savo kelionės draudimą ar paklauskite dėl ESDK taikomų sąlygų (EU šalyse), jei keliaujate svetur. 

Turėkite omeny, kad su ESDK daugelyje šalių būtinoji odontologijos pagalba teikiama TIK dėl ūmaus dantų skausmo.

Apie vaikų pirmuosius dantukus ir jų priežiūrą skaitykite straipsnyje „Pirmieji kūdikio dantukai“.

Šis straipsnis yra autorinis, jį paruošė „Kelionės su vaikais ®. Kopijuoti ir naudoti be leidimo yra griežtai draudžiama.
Daugiau informacijos apie lankytinus objektus visoje Lietuvoje rasite mūsų Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais“.
Nepamirškite sekti mūsų socialiniuose tinkluose.
Apie keliones po pasaulį – Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“.
Ieškote daugiau lankytinų vietų su vaikais, kelionių patarimų ir rekomendacijų?! – prisijunkite prie keliautojų su vaikais grupės. Čia taip pat kviečiame dalintis savo kelionių įspūdžiais.
Norite pasidalinti savo kelione ar keliavimo su vaikais patirtimi – parašykite mums el. paštu.