Pirmieji kūdikio dantukai - Kelionės su vaikais
Pirmieji kūdikio dantukai
Pirmieji kūdikio dantukai
2023-05-22

Pirmieji kūdikio dantukai

Kiekvienos šeimos, susilaukusios mažylio, laukia daug išbandymų, vienas jų – pirmieji kūdikio dantukai. Dažnai tėvai ieško patarimų, kaip padėti mažyliui kuo lengviau išgyventi tą laikotarpį? Todėl dalinamės mūsų šeimų patirtimi, patarimais ir atradimais. „Kelionės su vaikais“ vienos iš įkūrėjų Agnės dukrytei Paulei pirmieji dantukai pradėjo dygti 5,5 mėn., todėl mūsų patirtis yra labai nauja, o patarimai ir rekomendacijos išbandyti.

Pirmieji kūdikio dantukai

Artėja 6 mėnesiai, o vaikas atrodo graužtų viską, kas papuola į mažas rankytes? Sveikiname, pirmieji kūdikio dantukai jau pakeliui! Nors kai kuriems vaikams dygimo procesas praeina nepastebimai, tačiau didžiąjai daliai, deja, tenka ištverti nemažai skausmo, niežėjimo, o tėveliams bemiegių naktų ir dieninių zyzimų. 

Paprastai pirmieji kūdikio dantukai vaikams išdygsta apie 5-7 gyvenimo mėnesį, tačiau gali atsitikti ir taip, kad vaikutis jų sulauks gerokai anksčiau (pvz. 3 mėn.) arba atvirkščiai – pirmi dantys (gal net keli iškart) išdygs sulig pirmuoju gimtadieniu, kaip tai atsitiko kitos „Kelionės su vaikais“ įkūrėjos Jolitos vyresnėlei Gretai. Todėl būkite atidūs ir kantrūs, jie tikrai pasirodys! Pasitaiko ir naujagimių su pradygusiais dantukais, tačiau tai itin retas atvejis. Tad kūdikio pirmieji dantukai – tema, kuri gali būti tėveliams auginantiems nuo trijų ir dvylikos mėnesių kūdikius. 

Dažnai dantukų dygimą sunku atskirti nuo augimo šuolio, kuris pasitaiko panašiu arba net ir tuo pačiu metu. Vis dėlto pagal kai kuriuos požymius galima suprasti, jog pirmieji dantukai jau pakeliui. 

Vaikų dantukai

Vaikų dantukai

Kaip atpažinti kad mažyliui dygsta dantukai? 

Kokie simptomai išduoda, kad kūdikio pirmieji kūdikio daktukai jau pakeliui ir netrukus pasirodys? Dalinamės dažniausiais simptomais:

  1. Paraudusios, patinusios dantenos dantukų dygimo vietoje;
  2. Pagausėjęs seilėtekis – tačiau verta žinoti, jog apie 4 mėnesį seilėtekis natūraliai padidėja visiems kūdikiams, nes formuojasi seilės liaukos, dažnai, beje, klaidingai suprantamas kaip noras valgyti kietą maistą;
  3. Didelis kūdikio noras kandžiotis ir kišti pirštus į burnytę, kai mažylis bando kąsti ir kramtyti viską kas yra pasiekiama – savo paties ir mamos pirštus, žaisliukus ir pan.  
  4. Padidėjęs irzlumas;
  5. Dažnesni prabudimai naktį bei miego sutrikimai;
  6. Gali būti neaukšta temperatūra;
  7. Pablogėjęs apetitas, vaikutis gali atsisakyti maisto, norėti tik krūties ar buteliuko, taip yra dėl skausmo, seilių pertekliaus;
  8. Pasikeitusios išmatos, mažylis gali tuštinis skysčiau ir dažniau, tačiau tai nėra tikrasis viduriavimas – taip atsitinka dėl seilių pertekliaus ir pasikeitusios sudėties bei lengvos uždegiminės reakcijos organizme bei nuolatos į burną kišamų daiktų, pirštų;
  9. Skausmingiausias etapas, kai dantukas kalasi, gali trukti apie savaitę. Kaip reaguos vaikučio organizmas, priklauso nuo galybės veiksnių – paveldėjimo, sveikatos būklės, skausmo slenksčio.
Pirmieji kūdikio dantukai

Pirmieji kūdikio dantukai

10 patarimų kaip padėti mažyliui dygstant dantukams

  1. Išbandykite priemones, kurios šalčio pagalba slopina skausmą bei uždegimo simptomus. Tai gali būti įvairūs kramtukai pripildomi šaltu vandeniu arba šaldymo kameroje kelias minutes vėsintas merliukas. Svarbu! NIEKADA negalima duoti vaikui labai užšalusio daikto, ypač gelinių kramtukų, nes gali nudeginti odą ar sukelti gerklės skausmą;
  2. Pamasažuokite kūdikio dantenas silikoniniu antgaliu, švelniu audeklu, vėsiu šaukštu ar paprasčiausiai švariu pirštu;
  3. Jeigu vaikui akivaizdžiai skauda, duokite vienkartinę ibuprofeno dozę arba profilaktiškai homeopatinį Viburcol;
  4. Jei vaikas jau primaitinamas, duokite vėsesnio maisto, pavyzdžiui, vėsesnių (bet ne šaltų!) uogų, vaisių tyrelių, jogurto;
  5. Smakrą ir vietą aplink lūpas patepkite odą regeneruojančiu tepaliuku, kad neatsirastų bėrimų;
  6. Naudokite specialius gelius, kurie sumažina skausmą, – jų sudėtyje yra vietinių anestetikų, kurie sumažina karštį ir tinimą, mažina skausmą ir uždegiminę reakciją. Nors dantų geliai veikia trumpai, nes seilės natūraliai greitai juos nuplauna nuo dantenų, jie žymiai palengvina vaikučio savijautą, todėl rekomenduojami prieš miegą, valgį;
  7. Šiuo sunkiu kūdikiui laikotarpiu negailėkite jam apkabinimų, glaudimo glėbyje, nešiojimo ir švelnumo – mažyliui kaip ir suaugusiąjam skausmo atveju labiausiai padeda artumas, dėmėsys, kantrybė, poreikių atliepimas ir besąlygiškas meilė; 
  8. Šiais nelengvais laikotarpiais mums nepaprastai gelbėjo nešioklės, vaikjuostės ir gimnastiniai kamuoliai švelniam liūliavimui. Neramaus mažylio migdymas kartais užtrunka tikrai ilgokai, tad liūliuodamos galite klausytis muzikos, audioknygos, žiūrėti mėgstamą serialą arba eiti į ilgesnį žygį su mažyliu nešioklėje ar vežime;
  9. Iš mūsų patirties žinome, kad mažyliams labai padeda pasivaikščiojimai gryname ore ir bet kokia smagi veikla, nukreipianti jo dėmesį nuo skausmo; 
  10. Jei dantukai dygsta kelionės ar atostogų metu – puiku! Yra tikimybė, kad mažylis bus taip susidomėjęs aplinka, kad pamirš apie savo skauduliukus. Tad kuo daugiau judėkite, leiskite laiką lauke, bet ir skirkite laiko kokybiškam ir ramiam mažylio poilsiui. Jolitos vyresnėlei Gretai pirmasis dantukas išdygo būtent keliaujant po Kiprą – tikrai nepastebėjome jokio neramumo ar neįprasto elgesio – tik maitinant su metaliniu šaukšteliu išgirdome neįprastą skambų garsą…
Pirmieji kūdikio dantukai

Pirmieji kūdikio dantukai

Natūralios priemonės nuo dantukų dygimo skausmo

Kiekviena mama ieško kuo natūralesnių, nekenksmingų mažyliui kosmetikos priemonių. Mums tai ne išimtis – tiek Agnė su savo pirmagimiu Motiejumi, tiek Jolita su dviem neišnešiotukais – išbandė nemažai produktų, ieškodami geriausio ir patikimiausio. Todėl ir Paulei pirmiausiai Agnė išbandė nemedicinines priemones ir labai džiaugiasi atradusi ,,Multi-Mam Babydent“, kuris padėjo. 

Nors dantukų gelių šiuo metu yra didžiulis pasirinkimas, mūsų lūkesčius geriausiai atitiko ,,Multi-Mam“ gelis dystantiems dantukams. Pasitikėjimo šiuo gamintoju abi įgavome po savo gimdymų – visada puikiai padėjo tiek kompresiukai speneliams, tiek balzamas speneliams (jo nereikia nuplauti prieš žindymą, nes visiškai natūralus). 

Apskritai, ,,Multi-Mam“ produktais natūralumo ir kokybiškumo atžvilgiu galima drąsiai pasitikėti – jie sukurti iš aukščiausios kokybės ingredientų, kurie dažniausiai gaunami iš natūralių žaliavų ir yra saugūs tiek mamai, tiek kūdikiui. 

Tad „Multi-Mam Babydent“ gelio ir pvz. „Multi-Mam“ kompresų speneliams pagrindą sudaro unikalus patentuotas 2QR kompleksas (angl. To cure; liet. išgydyti). Tai natūralus augalinis ingredientas, gaunamas iš tikrojo alavijo (lot. Aloe Barbandenis) augalo. Šis ypatingas ingredientas puikiai drėkina ir skatina natūralų gijimo procesą. „Multi-Mam“ priemones Agnė naudojo po gimdymo ir naudoja iki šiol. Jolita naudojo šiuos produktus ir maitindama anksčiau laiko gimusius abu savo vaikučius, kuriems mamos pienelis buvo ypatingai reikalingas. Apie šias priemones daugiau galite paskaityti straipsnyje Mamos krepšelis į gimdymo namus ir Gimdymas Santariškėse.

Pirmieji kūdikio dantukai. Kaip padėti mažyliui

Pirmieji kūdikio dantukai. Kaip padėti mažyliui

Kaip veikia „Multi-Mam BabyDent“

„Multi-Mam BabyDent“ sumažina ir nuramina nemalonius pojūčius dygstant dantukams. Šis gelis padengia pažeistas bei paburkusias dantenas švelnia, raminančia plėvele. Pagrindinė medžiaga gaunama iš augalų ir turi unikalią savybę blokuoti žalingų bakterijų prisitvirtinimą prie dantenų, tad kartu šis gelis padeda rūpintis ir burnos higiena.

Naudojimas gan paprastas: tepti „Multi-Mam BabyDent“ gelį ant jautrių dantenų, kai reikia nuraminti vaiką dėl nemalonių pojūčių dygstant dantukams. Švelniai prilieskite prie savo vaiko dantenų švarų, sausą, sugeriantį audinį, kad būtų pašalintas drėgmės perteklius prieš užtepant gelio. Švelniais masažuojamaisiais judesiais užtepkite gelio ant jautrių vietų su švariu pirštu arba mažu minkštu šepetėliu. 

Kad apsauginis poveikis truktų ilgiau: 30 minučių po gelio užtepimo, stenkitės neduoti vaikui gerti. Geresniam raminančiam efektui užtikrinti „Multi-Mam BabyDent“ gali būti laikomas šaldytuve (2–8 laipsnių temperatūroje), tad kartu turės ir šaldančio kompreso poveikį. „Multi-Mam BabyDent“ geriausia ieškoti vaistinėse arba kūdikių prekių parduotuvėse. O norėdami rasti, kur pirkti pigiau, visuomet lyginkite kainas.

Kitas priimtinas naudojimo būdas: užtepti nedidelį kiekį tiesiai ant žinduko ar kramtuko, kur jis kontaktuos su jautriomis dantenomis. Didžiausias leidžiamas naudoti kiekis per parą yra 15 ml (1 tūbelė). 

Naudojimas esant padidintam seilėtekiui: patepti nedidelį kiekį gelio ant sudirgusios odos aplink burnytę. Kadangi tai malonus minkštas gelis, jis gali būti naudojamas odai raminti ir apsaugoti esant padidintam seilėtekiui aplink burną.

„Multi-Mam BabyDent“ yra sukurtas taip, kad pirmieji kūdikio dantukai išdygtų kuo lengviau. 

Bendri patarimai dėl dantų higienos

Dantukų priežiūros priemonės:

  • Jau išdygus pirmajam dantukui, jį būtina valyti. Iki apytiksliai 3-4 metų daugumai vaikų dantukus turi valyti tėvai: nors vaikas gali bandyti valytis juos pats, jo motoriniai įgūdžiai, dantų valymo technika dar nėra pakankamai geri, kad tai padarytų kokybiškai.
  • 5-7 metų vaikai paprastai jau geba dantukus išsivalyti patys – jums tereikia stebėti, ar jie tai padarė gerai, ir, prireikus, užbaigti vaiko pradėtą valymą. Ypač naudinga padėti pabaigti valymą vieno danties šepetėliu. 
  • Jolitos vaikai jau didesni 7-9 metų, tačiau kartais patys paprašo pagalbos geriau ir kokybiškiau išsivalyti dantukus. Taip pat reikėtų vaikus išmokyti naudotis ir dantų siūlu ir žinoma jau ir vieno danties šepetėliu.
  • Dantų šepetėlį odontologai pataria pradėti naudoti išdygus pirmiesiems pieniniams krūminiams dantims (maždaug apie 1-1,5 metų). Dantų šepetėlis turėtų būti vaikiškas: minkštas, maža suapvalinta galvute. Iki to laiko mes visada naudodavome silikoninį antpirštį su šepetėliu, švelniam apnašų nuvalymui ir dantenų masažiukui. 
  • Vyresni vaikai jau gali naudotis ir elektriniu dantų šepetuku. Jei nepavyksta kokybiškai išsivalyti su paprastu šepetėliu, elektrinis tikrai pagelbės, tačiau reikia nepamiršti, jog paprastas danties šepetėlis lavina rankų riešo judesius. Mūsų stomotologai juokais elektrinius šepetėlius vadina tinginukų šepetėliais, bet tikrai jie gali būti ir labai naudingi, jei vaikams nepavyksta išsivalyti paprastu šepetėliu.

Dantų pastos pasirinkimas:

  • Vaikišką dantų pastą galima pradėti naudoti sulaukus dvejų. Pasitarkite su odontologu, kokią pastą vaikas turėtų naudoti – su fluoru ar be jo. Yra ir švelnių gelių, tinkamų nuo pirmojo dantuko, tačiau tokio gelio sudėtis turi būti švelni, visiškai natūrali ir be fluoro.
  • Iki 3 metų vaikams – valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 500 ppm fluoridų tik tėvų priežiūroje. Dantų pasta tik suvilgyti dantų šepetėlio šerelių galiukus. Po dantų valymo išspjauti dantų pastos likučius, galima neskalauti.
  • 3 – 6 metų vaikams rekomenduojama valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų tėvų priežiūroje. Dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio – žirnio dydžio. Po dantų valymo išspjauti dantų pastos likučius, išskalauti nedideliu kiekiu vandens.
  • Vyresniems nei 6 metų vaikams rekomenduojama valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm – 1450 ppm fluoridų. Dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio – 1-2 cm. Po dantų valymo išspjauti dantų pastos likučius, išskalauti nedideliu kiekiu vandens.
  • Daug mokslinių tyrimų įrodė, kad fluoridų vartojimas mažina ėduonies riziką. Fluoridai stiprina dantų emalį, slopina rūgščių formavimąsi apnašose. Fluoras dalyvauja emalio atsikūrimo (remineralizacijos) procese, mažina fermentinį mikroorganizmų aktyvumą ir trukdo danties apnašoms prisitvirtinti prie danties paviršiaus.
Vaikų dantų priežiūra

Vaikų dantų priežiūra

Apsilankymas pas specialistus:

  • Nuo pirmojo iki ketvirtojo gimtadienio, pas dantų gydytoją reikėtų apsilankyti bent kartą per metus, sulaukę ketverių lankykitės pas dantų gydytoją kas pusę metų.
  • Jei įtariate kokių nors problemų, apsilankyti reikėtų nelaukiant kito vizito. Dažnai tėveliai klausia, ar taisyti sugedusius pieninius dantukus? Taip, nes negydomi pieniniai dantys gali sukelti skausmą ir infekciją, kuri gali pažeisti nuolatinių dantų užuomazgas.
Šis straipsnis yra autorinis, jį paruošė „Kelionės su vaikais ®. Kopijuoti ir naudoti be leidimo yra griežtai draudžiama.
Daugiau informacijos apie lankytinus objektus visoje Lietuvoje rasite mūsų Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais“.
Nepamirškite sekti mūsų socialiniuose tinkluose.
Apie keliones po pasaulį – Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“.
Ieškote daugiau lankytinų vietų su vaikais, kelionių patarimų ir rekomendacijų?! – prisijunkite prie keliautojų su vaikais grupės. Čia taip pat kviečiame dalintis savo kelionių įspūdžiais.
Norite pasidalinti savo kelione ar keliavimo su vaikais patirtimi – parašykite mums el. paštu.
Burnos higiena, Dantukai, Dygsta dantukai, Informacija tėvams, Kaip padėti dygstant pirmiesiams dantukams, kelionės su vaikais, Kūdikis, Kūdikiui, Patarimai tėvams, Pirmieji dantukai, reklama, Rekomendacijos tėvams, Sveiki vaikai, Vaikai, Vaikų sveikata, Vaikui dygsta dantys