Lietuvos turizmo naujienos 2025: būtina aplankyti. Naujos ir atnaujintos vietos
KeliaujameLietuva

Lietuvos turizmo naujienos 2025: būtina aplankyti

Atnaujinta: 2025-05-09

Kasmet keliaujant po Lietuvą galima pastebėti, kaip sparčiai keičiasi lankytinos vietos – atidaromi nauji takai, atnaujinami muziejai, o į pramogų žemėlapį įtraukiama vis daugiau įdomių erdvių šeimoms. Jei ieškote įkvėpimo jau prasidėjusiam kelionių sezonui, šiame straipsnyje – Lietuvos turizmo naujienos 2025: būtina aplankyti – rasite daugybę idėjų, ką pamatyti ir patirti su vaikais ar artimaisiais.

Nuo naujų pažintinių takų regioniniuose parkuose iki interaktyvių muziejų ar atsinaujinusių kultūrinių objektų – Lietuvos turizmo naujienos 2025: būtina aplankyti apima tiek naujai atvertas, tiek atnaujintas vietas, kurios šiemet neabejotinai vertos keliautojų dėmesio. Šis gidas padės susiplanuoti turiningas išvykas Lietuvoje!

Lietuvos turizmo naujienos 2025: būtina aplankyti. Naujos ir atnaujintos vietos
Lietuvos turizmo naujienos 2025: būtina aplankyti. Naujos ir atnaujintos vietos

Lietuvos turizmo naujienos 2025: būtina aplankyti

TOP naujiena vasaros sezonui – Sariai vandens parkas

Šią vasarą viena ryškiausių naujienų Lietuvoje – naujai atidaromas Sariai vandens parkas. Įsikūręs vaizdingoje Sarių ežero pakrantėje Švenčionių rajone, šis vandens batutų parkas tituluojamas didžiausiu šalyje po atviru dangumi. Nuo birželio 8 dienos čia laukia tikra šventė – oficialus atidarymas su muzika, pramogomis ir galimybe pirmiesiems išbandyti viską nemokamai.

Parkas skirtas šeimoms su vaikais, draugų kompanijoms ir visiems, kurie nori aktyviai, smagiai ir saugiai leisti laiką vandenyje. Batutų trasos – įvairaus sudėtingumo, todėl pramogauti gali ir mažesni vaikai, ir suaugusieji. Apgalvota infrastruktūra – gelbėtojai, saugos priemonės, poilsiavietės, grilio zonos, lauko žaidimai – dieną čia praleisiti visą be rūpesčių.

Vos valanda kelio nuo Vilniaus ar Molėtų, šis vandens parkas – puikus vasaros savaitgalio planas.

Naujas nemokamas parkas Mini Lietuva

Mini Lietuva: naujas nemokamas parkas Ukmergėje, kuris Jus nustebins. Ukmergėje įsikūręs Mini Lietuva parkas – unikalus projektas, leidžiantis vienoje vietoje apžiūrėti sumažintas žymiausių šalies architektūrinių objektų kopijas. Parkas, užimantis 1,65 ha plotą, yra sukurtas buvusio karinio miestelio teritorijoje, kurioje įrengtas sumažintas Lietuvos teritorijos modelis su pažymėtomis savivaldybėmis ir jų reprezentaciniais statiniais.

Daugiau apie šią vietą skaitykite straipsnyje.

Lietuvos turizmo naujienos 2025: būtina aplankyti
Lietuvos turizmo naujienos 2025: būtina aplankyti

Drift kartingai Kaune 

Kaunas šiais metais sparčiai atsinaujina su vaikų žaidimų aikštelėmis, į savo naujienų sąrašą įtraukė dar vieną fantastišką vietą. Tai drift kartingų trasa „Need For Drift“ prie prekybos centro „Mega“. Nauja pramoga, kurioje vaikai nuo 4 metų gali patys valdyti kartingus, o mažesnieji važiuoti kartu su tėvais. Trasa pritaikyta visai šeimai.

Mums taip patiko, kad drąsiai galime rekomentuoti! Daugiau apie šią pramogą straipsnyje – Drift kartingai Kaune: nauja pramoga šeimai.

Drift kartingai Kaune: nauja pramoga šeimai
Drift kartingai Kaune: nauja pramoga šeimai

Splatter studio Kaune

Kaune naujai duris atvėrusi netradicinė, kūrybiška ir vaikams draugiška pramoga – Splatter studio. Įsikūrusi buvusiame Drobės fabrike, ši veiksmo tapybos studija – tai vieta, kurioje galima išsitaškyti dažais, išsilieti kūrybiškai ir susikurti savo meno kūrinį, kuris po kelių dienų grįžta namo jau kaip unikalus prisiminimas.

Studijoje kiekvienas šeimos narys gauna savo drobę, dažus ir laisvę veikti – lieti, taškyti, purkšti ar net sprogdinti dažų balionus. Tai ne tik kūrybinis procesas, bet ir emocinė iškrova – viso šio proceso metu patirsite tikrą džiaugsmą ir kūrybos laisvę.

Pirmą kartą apsilankėme Splatter studijoje Vilniuje ir mums taip patiko, kad tik išgirdę, jog Kaune atsidaro nauja studija, iškart nusprendėme ją aplankyti.

Daugiau apie mūsų patirtį ir nuolaidos kodą rasite straipsnyje „Nauja pramoga Kaune: Splatter studio“.

Splatter studio Kaune
Splatter studio Kaune

Kovo 11-iosios parkas

Kaip ir minėjome, Kauną tikrai galima vadinti naujų žaidimų aikštelių sostine – net nespėji sekti, kiek visko daug šis miestas paruošė patiems mažiausiems. Viena iš visai šviežių naujienų – Kovo 11-osios parkas, įsikūręs kitoje Girstučio baseino gatvės pusėje.

Nauja vaikų žaidimų aikštėlė Kovo 11-osios parke
Nauja vaikų žaidimų aikštėlė Kovo 11-osios parke

Čia pastatytos visai nematytos žaidimų aikštelės – iš medžio, skirtingų geometrinių formų. Vaikai čia gali laipioti, pereiti pro tinklinį tunelį, nučiuožti nuo čiuožyklos. Šiek tiek paėjus toliau, yra kalva – padaryta kaip laipiojimo siena. Vaikams smagu užlipti ir vėl nulipti. Iš viršaus matosi visas parkas, todėl tėveliai gali drąsiai pasiimti pleduką, atsisėsti viršuje ir stebėti žaidžiančius savo vaikus, kurie jau drąsiai gali tyrinėti parką vieni.

Parke yra ir dar viena stotelė – pintos supynės, hamakai bei skirtingų dydžių blokai. Blokeliai labiau patiks vyresniems vaikams, kurie galės laisvai šokinėti per juos. Pats parkas tikrai labai erdvus, medžių apsuptyje – saugi erdvė vaikams. Nors netoliese yra gatvė, visas parkas yra „duobėje“, todėl visai atsiskiria nuo važiuojančių automobilių.

Kovo 11-osios parkas Kaune
Kovo 11-osios parkas Kaune

Taip pat yra ir fontano zona su judančiomis srovėmis – tikras džiaugsmas vasaros dieną, kai galima basomis bėgioti per vandenį. Aplinka tvarkinga, švari, netoliese yra tualetai.

Vasaros skaityklos Kauno parkuose

Vasara Kaune prasideda ne tik su saule, bet ir su knygomis po atviru dangumi – į miestą grįžta Vasaros skaityklos! Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia šeimas ir knygų mylėtojus leisti laiką Dainavos, Kalniečių ir Santarvės parkuose, kur visą vasarą veiks mažosios bibliotekėlės.

Sezonas startavo jau gegužės 29 d. Skaityklų veiklose – ne tik knygos, bet ir žaidimai, edukacijos, kultūriniai susitikimai bei smagūs renginiai visai šeimai. Vasaros skaityklos veiks iki pat rugpjūčio pabaigos, tad tai puiki proga paprastą pasivaikščiojimą parke paversti įdomesne edukacine patirtimi.

Vasaros skaityklos Kauno parkuose
Vasaros skaityklos Kauno parkuose

Naujienos Zaraso ežero Didžiojoje saloje

Zarasuose šią vasarą įrengtos naujos poilsio ir laisvalaikio vietos Zaraso ežero Didžiojoje saloje. Auksiniame paplūdimyje atsirado sūpynės vandenyje – vieta atsipalaidavimui ir poilsiui prie ežero. Mažajame slėnyje, vakarinėje salos pusėje, įrengti metaliniai laiptai ir aikštelė ant vandens, iš kurios matosi Zarasų miestas ir bažnyčia.

Patarlių takas Krekenavos regioniniame parke

Krekenavos regioniniame parke, nuostabiame pušyne netoli Krekenavos miestelio, įrengtas unikalus „Patarlių takas“. Šis takas, vinguriuojantis per Gringalių mišką, pasakoja apie lietuvių liaudies išmintį ir gyvenimo patirtį per dešimt stilizuotų patarlių stendų. Kiekviena patarlė – tai ne tik žodžiai, bet ir gyva lietuvių tautos etninės kultūros dalis, kurią verta atrasti tiek suaugusiems, tiek vaikams.

Takas, kurio ilgis – apie 1 kilometrą, pritaikytas įvairaus amžiaus lankytojams. Kiekvienas stendas papuoštas vaizdingais piešiniais, kurie dar labiau sustiprina patarlės prasmę. Svarbu, jog „Patarlių takas“ yra pritaikytas ir žmonėms su regėjimo negalia – visi užrašai pateikiami ir Brailio raštu, kad kiekvienas galėtų pilnai mėgautis šia edukacine gamtos kelione.

Jausmų muziejus Anykščiuose – būsima erdvė emociniam pažinimui

Anykščiuose, birželio 10 dieną, duris atvers Jausmų muziejus – nedidelė, bet itin prasminga erdvė, kurioje bus galima tyrinėti jausmus ir emocijas per kūrybines veiklas, pojūčius ir edukacinius sprendimus. Ši idėja gimė iš noro apie emocinį intelektą kalbėti ne tik žodžiais, bet ir patyrimais, kuriuos suprastų ir maži, ir dideli. Šeimoms tai gali tapti įdomia stotele kelionėje po Anykščius.

Naujienos 2023-2024

2024 metų turizmo naujienos – tai vietos, kurias verta aplankyti, jei dar nespėjote. Tarp jų – ir viena 2023-ųjų naujiena, jau spėjusi tapti traukos objektu: Pagramančio apžvalgos bokštas.

Pagramančio apžvalgos bokštas Tauragėje

Pagramančio apžvalgos bokštas – tai viena ryškiausių naujienų Tauragės krašte, atidaryta 2023 m. vasarą. Įsikūręs šalia lankytojų centro „Almančios rėvos“, šis 12 metrų aukščio bokštas leidžia iš trijų skirtingų lygių grožėtis įspūdinga Akmenos ir Jūros upių santaka. Greta – ilgas apžvalgos tiltas virš slėnio, o netoliese – pažintiniai takai ir galimybė užsukti į parko lankytojų centrą. Per pirmuosius mėnesius bokštas sulaukė dešimčių tūkstančių lankytojų ir buvo pripažintas sėkmingiausiu 2023 m. turizmo projektu Lietuvoje.

Atidarytas Sėlių šventtakis Gražutės regioniniame parke

2025 metų rugpjūčio 25 d. Gražutės regioniniame parke oficialiai atidarytas pirmasis Lietuvoje Sėlių šventtakis. Unikalus 11 km ilgio pėsčiųjų maršrutas, vedantis per baltų šventąsias vietas. Šis maršrutas driekiasi vaizdingomis Antalieptės apylinkėmis ir supažindina lankytojus su baltų religijos šventvietėmis, kuriose mūsų protėviai šventė šventes, aukodavo dievams ir meldėsi už sveikatą.

Sėlių šventtakis prasideda Antalieptės miestelyje ir veda per Lūžų mišką, Šventosios versmę, Lūžų piliakalnį ir pilkapius, taip pat aplanko mitologinius akmenis, tokius kaip Šavašos akmuo su pėda ir Lūžų akmuo su dubeniu. Maršruto pabaigoje – alkakalniai „Dievaičiukas“ ir „Dievaitytė“, esantys Jakštų kaime.

Keliaujant Šventtakiu, pažinsite senąsias baltiškas tradicijas ir vietoves tokias kaip Švento ežeras, Šventosios upė ir Šveicarkos šaltinis.

Sėlių šventtakis Gražutės regioniniame parke
Sėlių šventtakis Gražutės regioniniame parke

Naujas pažintinis takas Punios šile

Nemuno kilpų regioniniame parke lankytojams pristatytas naujas daugiau nei 8 kilometrų ilgio pažintinis takas, vedantis per vieną įspūdingiausių Lietuvos girių – Punios šilą. Maršrute įrengti nauji laiptai ir lieptai, padedantys įveikti statesnes atkarpas.

Vienas įdomiausių tako objektų – Panemuninkų piliakalnis, atrastas visai neseniai – tik 2015 metais. Takas taip pat atveria vaizdus į kitoje Nemuno pusėje esantį garsųjį Punios piliakalnį. Šile aptinkami ir Raudonosios knygos augalai, todėl labai svarbu augalų neskinti – jie itin reikalingi pavasario vabzdžiams.

Paskutinė maršruto atkarpa veda Punios rezervato pakraščiu, kurį žymi aiškūs įspėjamieji ženklai – ši teritorija nėra atvira lankymui.

Aleksandriškių basakojų takas

Šis 2,1 km ilgio takas, atidarytas 2024 m. vasarą, tampa smagiu išbandymu net ir tiems, kurie į mišką įpratę eiti tik su batais. Skirtingos dangos – nuo šiltų akmenukų iki šiurkščios žievės ar smulkintų plytų – sužadina pojūčius, kuriuos kasdien užmirštame.

Vaikščiojimas basomis stiprina pėdų raumenis, lavina pusiausvyrą, gerina kraujotaką ir veikia raminančiai – tai naudinga ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Šalia miško takų yra pavėsinė kur galėsite pailsėti ir pasidalinti basų kojų įspūdžiais!

Kuršių nerijos nacionaliniame parke atidarytas naujas lankytojų centras

2024 metų spalio 4 d. Juodkrantėje, Kuršių nerijos nacionaliniame parke, buvo atidarytas modernus lankytojų centras su unikaliu ekspoziciniu projektu, kuris kviečia susipažinti su šio regiono gamtos ir kultūros vertybėmis. Lankytojai čia galės sužinoti apie Kuršių nerijos kraštovaizdį, jos pažeidžiamumą ir būtinybę saugoti šią UNESCO pasaulio paveldo teritoriją.

Centro ekspozicija „Sukurta vėjo, smėlio ir vandens“ leidžia giliau pažinti, kaip gamta ir žmogaus veikla formuoja šį unikalų regioną. Interaktyvių priemonių dėka lankytojai gali įsitraukti į edukacinę patirtį, o išpildyta puiki infrastruktūra užtikrina patogų lankymą visiems, įskaitant žmones su negalia.

Stasio Eidrigevičiaus menų centras Panevėžyje „Stasys Museum“

Panevėžyje duris atvėręs Stasio Eidrigevičiaus muziejus – ne tik meno gerbėjams. Ryškus pastato dizainas traukia akį, o viduje galima apžiūrėti menininko kūrybą – piešinius, plakatus, skulptūras, instaliacijas. Edukacijoms skirta erdvė pritaikyta ir vaikams, o ant stogo įrengta terasa – smagi stotelė trumpam atokvėpiui su miesto vaizdu.

Tamsa – pilna atradimų“ nauja patirtis Plokštinėje

Požeminis Šaltojo karo muziejus Plokštinėje siūlo išskirtinę patirtį – ekskursiją „Tamsa – pilna atradimų“. Lankytojai žygiuoja tamsoje su žibintuvėliais, tyrinėdami raketinės bazės erdves. Šis pasivaikščiojimas – kiek neįprastas, bet įsimintinas, ypač tiems, kurie domisi istorija ar mėgsta šiek tiek paslaptingesnes vietas. Tinka vyresniems vaikams.

Memel Automuseum istorinių automobilių pasaulis Klaipėdoje

Naujasis Memel Automuseum Klaipėdoje – vieta, kur senoviniai automobiliai pasakoja savo istorijas. Muziejų įkūręs kolekcionierius pats pasakoja apie kiekvieną eksponatą – nuo techninių smulkmenų iki kurioziškų nutikimų. Tai vieta, kur smagu tiek mažiesiems automobilių fanams, tiek tėvams.

Lietuvos turizmo naujienos 2025: būtina aplankyti
Lietuvos turizmo naujienos 2025: būtina aplankyti

Mokslo sala Kaune

2024 metų pabaigoje Kaune atidaryta „Mokslo sala“ – moderni, interaktyvi erdvė, kuri iškart tapo traukos tašku šeimoms. Čia viskas sukurta tyrinėjimui per patirtį: galima išbandyti virtualios realybės eksperimentus, valdyti robotus, atlikti fizikos bandymus, o netikėčiausias įspūdis – gravitacijos tunelis. Viskas – per judesį, smalsumą ir atradimo džiaugsmą. Lankytojai randa ir ramybės zonas, kavą tėvams, bei daugybę veiklų skirtingo amžiaus vaikams.

Naujos ir atsinaujinusios žaidimų aikštelės Kaune

Šį sąrašą būtinai norime papildyti naujomis bei atsinaujinusiomis žaidimų aikštelėmis Kaune, nes žinome, kaip svarbu rasti smagią vietą kur pažaisti vaikams vasarą. Šiame straipsnyje – Geriausios žaidimų aikštelės Kaune, rasite ne tik jau pamėgtas, bet ir naujai sutvarkytas arba visiškai naujas žaidimų aikšteles Kaune. Žaidimų aikštelės parkuose, miestų rajonuose, Kauno miesto širdyje ar net prie vandens! Šiais metais Kaunas tikrai pasirūpino pačiais mažiausiais.

Viena iš jų – tai Kalniečių parke įsikūrusi nauja žaidimų aikštelė, kuri mums tikrai labai patiko!

Atnaujinimai

LABI parkas

Šalia Anykščių esantis Labirintų parkas atsinaujino – nuo šiol jis vadinasi „LABI parkas“ ir siūlo gerokai daugiau nei tik labirintus. Daugiau nei 50 pramogų visai šeimai, įskaitant naujieną – „Toks kitoks miestelis“ su iliuzijų erdvėmis ir vieninteliu Baltijos šalyse Zipline Rollercoaster atrakcionu kurį mes jau išbandėme ir dalinamės savo įpūdžiais straipsnyje. Tai dinamiška trasa, kurioje galima saugiai patirti skrydžio jausmą – adrenalino tiek, kiek reikia geram prisiminimui!

Daugiau apie atsinaujinusį LABI parką straipsnyje.

LABI parkas su vaikais
LABI parkas su vaikais

Atnaujintas Šiaulės apžvalgos bokštas Tytuvėnų regioniniame parke

Tytuvėnų regioninis parkas pasitinka lankytojus su atnaujintu Šiaulės apžvalgos bokštu, kuris po remonto vėl atvėrė duris. Apžvalgos bokštas, stovintis tarp Šiaulėnų ir Šaukoto miestelių, buvo uždarytas dėl medinių konstrukcijų atnaujinimo, tačiau dabar vėl kviečia pasigrožėti nuostabiais kraštovaizdžiais.

Remontuojant buvo pakeista medinė apdaila, užtikrinanti apsaugą nuo nepalankių oro sąlygų, ir įrengtas naujas žaibolaidis, kad bokštas būtų saugus nuo žaibo smūgių.

Užlipus į 21 metro aukščio bokštą, atsiveria ne tik Tytuvėnų regioninio parko kraštovaizdis, bet ir tolimi vaizdai į Radviliškio miestą, Rėkyvą, Šiaulių daugiabučius bei aplinkinius kaimus.

Prie apžvalgos bokšto įrengtas pėsčiųjų takas, kuriuo galima pasiekti Šiaulės kalną (Kudinų piliakalnį) ir Varpinės kalną, o šiek tiek toliau – ir Kartuvių kalną.

Atnaujintas Šiaulės apžvalgos bokštas
Atnaujintas Šiaulės apžvalgos bokštas

Atnaujintas Šeirės pažintinis takas Žemaitijos nacionaliniame parke

Šeirės pažintinis takas – vienas lankomiausių Žemaitijos nacionaliniame parke. 4,1 km maršrutas veda per kalvotą kraštovaizdį, Šeirės mišką, Gaudupio pelkę, šalia tyvuliuoja Piktežeris ir Platelių ežeras.

Metų pabaigoje buvo atnaujintas medinis tiltas per Gaudupio pelkę, o lankytojai dabar turi galimybę naudotis dviem naujomis edukacinėmis audio stotelėmis. Šios stotelės – naujas įgyvendinto projekto „NATURA2000 tinklo valdymo optimizavimas Lietuvoje“ elementas, kurio tikslas – supažindinti visuomenę su Natura 2000 tinklu. Dabar, sukant rankenėlę, lankytojai gali pasiklausyti įdomių istorijų apie pelkių ekosistemas ir Platelių ežerą. Elektrą šiems įrašams gamina patys lankytojai, pasukdami rankenėlę, taip suteikdami interaktyvumo ir įtraukdami visus į aktyvų gamtos pažinimą. Įdomu ir tai, kad audio stotelės kalba žemaitiškai, tad atvykusieji iš kitų regionų turės pasitelkti savo žinias, kad suprastų pasakojimus. O lankytojams iš užsienio audio įrašai skamba anglų kalba.

Šeirės takas yra pritaikytas ir žmonėms su negalia. Apie 700 metrų tako atkarpa yra pritaikyta judėjimo negalią turintiems asmenims, o du informaciniai stendai pateikia informaciją Brailio raštu. Garso įrašai, kurie yra pasiekiami audio stotelėse, yra vienas iš būdų gauti informaciją žmonėms su regos negalia, kad ir jie galėtų mėgautis edukacinėmis istorijomis apie šį gamtos kampelį.

Atnaujinta „Olando kepurė“ Pajūrio regioniniame parke

Pajūrio regioniniame parke užbaigti tvarkybos darbai prie vienos lankomiausių Lietuvos gamtos vietų – „Olandų kepurės“ skardžio. Teritorijoje, kur intensyvus lankytojų srautas kasmet sukelia eroziją, buvo sutvarkyti pažeisti plotai – užpilti ir sutvirtinti molio-žvyro mišiniu, artimu natūraliai morenai. Tokie sprendimai padeda stabdyti paviršinio smėlio nupūtimą, apsaugoti augaliją ir sumažinti trypimo padarinius.

Skardį kasmet aplanko šimtai tūkstančių žmonių, tad tokie darbai svarbūs ne tik aplinkos išsaugojimui, bet ir lankymo patogumui bei saugumui. Ateityje planuojama įrengti papildomus lentinius takus, kurie dar labiau pagerins lankymosi sąlygas.

Atnaujinti turizmo objektai Lietuvoje
Atnaujinti turizmo objektai Lietuvoje

Sapiegų rūmai Vilniuje

Po ilgų restauracijos metų Sapiegų rūmai Vilniuje 2024 m. atvėrė duris naujam gyvenimui. Antakalnyje esantis baroko laikų pastatas dabar tapo kultūrine erdve su modernia šiuolaikinio meno ekspozicija, edukacijų ir renginių sale, kavinuke ir net skaitykla. Rūmuose galima ne tik pasivaikščioti po atnaujintus istorinius interjerus, bet ir iš arčiau susipažinti su freskomis bei autentiškais dekoro elementais.

Žemaičių vyskupystės muziejus Varniuose

2024 metų pavasarį Varniuose atsidarė atnaujintas Žemaičių vyskupystės muziejus. Tai istorinis pastatas, kuriame kadaise veikė pirmoji Žemaitijos kunigų seminarija.

Muziejuje galima pamatyti senų spaudinių, liturginių indų, seminarijos klasės atkūrimą ir patalpas, kuriose gyveno būsimieji dvasininkai. Visa ekspozicija paruošta taip, kad būtų įdomu ne tik istorijos žinovams.

Varnikų pažintinis takas

Trakų pašonėje esantis Varnikų pažintinis takas po atnaujinimo tapo dar patrauklesnis keliaujančioms šeimoms. Atnaujintos poilsio vietos su pavėsinėmis, suoliukais ir apžvalgos kampeliais.

Norite išgirsti įdomybių apie gamtą vaikštant? Tai galėsite padaryti įdiegto audiogido pagalba. Informacija pateikiama paprastai ir suprantamai, todėl tinka ir mažesniems klausytojams. Tai puiki vieta, jei norisi ramesnio, bet prasmingo pasivaikščiojimo gamtoje.

Varnikų pažintinis takas
Varnikų pažintinis takas

Gardų ozo takas – atsinaujinęs maršrutas Žemaitijoje

Plungės apylinkėse esantis Gardų ozo takas po atnaujinimo dar patogesnis – sutvarkyti laiptai, pažintinis takas, apžvalgos aikštelė ir poilsio vieta. Ozo viršumi veda medinė danga, o nuo jos atsiveria platus kraštovaizdis. Tai trumpas, bet vizualiai įdomus maršrutas, tinkantis šeimoms, norinčioms daugiau pamatyti be ilgo vaikščiojimo.

Lopaičių takas Žemaitijoje

Lopaičių pažintinis takas 2024-aisiais buvo pilnai atnaujintas – dabar tai dar patogesnė vieta lėtam žygiui su šeima. Jis vingiuoja per Žemaitijos miškus, vedančius prie mitologinių akmenų, piliakalnio ir apeiginių vietų.

Atnaujintas Dainų slėnis Kaune

Po rekonstrukcijos 2024-ųjų vasarą Dainų slėnis Kaune vėl tapo gyvu kultūros centru. Tvarkingi laiptai, atnaujinta šokių aikštelė ir sutvarkyta aplinka pavertė šią vietą patrauklia tiek šventėms, tiek ramiam poilsio praleidimui su šeima. Net ir tuomet, kai čia nevyksta renginiai, galima užlipti ant laiptų viršaus, atsisėsti kol vaikai laksto.

Beje, į Dainų slėnį galite patekti praėjus kauniečių mėgstamą vietą – Ąžuolyno parką. Šiame parke yra atskiri tiek pasivaikščiojimo tiek dviračių takai, o prie pat Dainų slėnio rasite vaikų žaidimų aikštelę.

Žemaičių muziejus „Alka“ Telšiuose

Po rekonstrukcijos 2024 m. rudenį duris atvėręs Žemaičių muziejus „Alka“ pasitinka moderniai sutvarkytomis erdvėmis ir atnaujintomis ekspozicijomis. Dabar lankytojai gali apžiūrėti daugiau kaip 50 tūkstančių eksponatų: nuo seniausių Žemaitijos archeologinių radinių iki tarpukario meno kūrinių, buities daiktų ir tautinių rūbų.

Šeimoms tikrai patiks žemaitiškų interjerų ekspozicijos – autentiškai įrengta troba primena vaikystę ar pasakojimus apie prosenelius. Vaikams bus įdomu apžiūrėti senovinius įrankius, indus ar žaislus, o suaugusieji gali įsigilinti į krašto istoriją patogiai pateiktuose tekstuose.

Skrydžio pažinimo centras Kaune

Lietuvos aviacijos muziejus Kaune atsinaujino taip, kad lankytojus dabar pasitinka ne tik istoriniai lėktuvai, bet ir moderni patyriminė erdvė. Skrydžio pažinimo centre kiekvienas – tiek mažas, tiek didelis – gali išbandyti, ką reiškia valdyti lėktuvą, patirti nesvarumo jausmą ar pasijausti tarsi paukštis virš miestų.

Virtualūs skrydžiai vyksta naudojant profesionalius simuliatorius, tarp jų – interaktyvus lėktuvo valdymas, parasparnio pojūčiai specialiame lopšyje, paukščio skrydis tarp dangoraižių ar net dinozaurų laikais. Yra ir 360 laipsnių giroskopas tiems, kurie mėgsta stipresnius įspūdžius. O vaikams ypač smagu pasivaikščioti po lėktuvo kabiną – net jei tik virtualiai.
Atnaujinimai už lankytojų bilietus

Kai keliaujame po nacionalinius ir regioninius parkus, dažnai džiaugiamės įrengtais pažintiniais takais, pavėsinėmis ar patogiais laiptais į apžvalgos vietas. Mažai kas susimąsto, kad visa tai reikia ne tik pastatyti, bet ir prižiūrėti. Dalis šių darbų vykdoma už simbolinius lankytojų bilietus, kuriuos daugelis sąmoningai įsigyja – tiesiog norėdami prisidėti prie gamtos vietų puoselėjimo.

2024 metais už surinktus lankytojų bilietų pinigus daugelyje parkų buvo atlikti labai konkretūs darbai: suremontuoti takai, atnaujintos stovyklavietės, sutvirtinta infrastruktūra. Visa tai – tam, kad kelionės su vaikais po Lietuvos gamtą būtų dar jaukesnės, patogesnės ir saugesnės.

„Pojūčių takas“ Krekenavos regioniniame parke

Vos pusės kilometro ilgio, bet daugybę potyrių žadantis „Pojūčių takas“ Krekenavoje 2024 metais buvo atnaujintas. Čia mažieji lankytojai (ir ne tik!) gali pasisupti ant sūpuoklių „Pajusk vėją“, pažadinti garsus „Muzikuoklyje“, paliesti skirtingas gamtines tekstūras. Medinės konstrukcijos, kurios per laiką susidėvėjo, buvo pakeistos į patvaresnes metalines, kad potyriai būtų ne tik smagūs, bet ir saugūs.

Mūšos tyrelio pažintinis takas Žagarės regioniniame parke

Ilgiausias pelkėje įrengtas lentų takas Lietuvoje – Mūšos tyrelio pažintinis takas – 2024 m. buvo tvarkomas ir atnaujintas. Po audros padarinių sutvarkytas pontoninis tiltas, patikrinta ir sutvirtinta kita tako infrastruktūra. Šis 5,7 km maršrutas veda per vieną unikaliausių Aukštaitijos pelkių, leidžia stebėti gamtą iš arti ir saugiai, o dabar – dar patikimiau. Vieta puikiai tinkama ilgai, bet lengvai pasivaikščioti su vaikais ir tyrinėti natūralią gamtą.

Raudondvario „Dramaturas“

Raudondvario dvaro parkas šiandien – ne tik graži vieta pasivaikščioti. 2024-aisiais čia pristatytas išskirtinis maršrutas „Raudondvario dramaturas“, kuriame pasakojimas apie Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės meilę atgyja per ausines – o balsas, kurį girdi, sukurtas ne žmogaus, o dirbtinio intelekto.

Viskas veikia paprastai. Įsigijus specialų ausinuką, keliaujama po dvaro teritoriją, o garsinis pasakojimas kinta priklausomai nuo to, kur esi ir koks paros metas. Tai sukuria jausmą, lyg pasakojimas prisitaikytų būtent prie tavęs.

„Dramaturas“ jau įvertintas ir Lietuvoje – šiai idėjai 2024 m. skirtas apdovanojimas už inovatyviausią turistinę patirtį.

Atnaujintas lankytojų centras Kernavėje

Kernavėje 2025 metais duris atvers atnaujintas lankytojų centras, kuriame istorija pateikiama visai kitaip nei vadovėlyje – per virtualios realybės akinius. Tai viena iš tų vietų, kur vaikai ne tik sužino, kaip atrodė senovės gyvenvietės, bet ir pasineria į jas tarsi patys jose gyventų. Lankytojai galės iš arti „pažinti“ piliakalnius, stebėti protėvių kasdienybę ir kartu su šeima diskutuoti, kaip viskas keitėsi per šimtmečius. Interaktyvi aplinka padeda vaikams geriau suprasti istoriją.

Merkinės fabrikas

Merkinėje esantis buvęs fabrikas tapo jaukia vieta, kur susitinka skoniai, idėjos ir renginiai. Šiandien čia rengiamos kulinarinės dirbtuvės, vyksta kino vakarai, koncertai, parodos – kiekvieną kartą atvykus galima rasti ką nors naujo. Šeimoms tai puiki stotelė keliaujant po Dzūkiją – čia ne tik gardžiai pavalgyti, bet ir pasimėgauti kultūra.

Aukštaitijos nacionalinis parkas: Ladakalnis ir atnaujintos stovyklavietės

Aukštaitijos nacionaliniame parke 2024 metais pasirūpinta keliais ypač lankomais objektais. Ladakalniui, nuo kurio atsiveria įspūdingas vaizdas į šešis ežerus, atlikti priežiūros darbai. Prie Ginučių piliakalnio, Juodųjų Lakajų, Lakajos pakrantėse ir Labanoro girios pažintiniame take suremontuotos pavėsinės bei lauko tualetai. Tai pagerino ne tik poilsio sąlygas, bet ir švarą bei bendrą tvarką šeimoms pamėgtose vietose.

Dzūkijos nacionalinis parkas: Merkinė, Čepkeliai ir Bobos daržas

Dzūkijos nacionaliniame parke 2024 m. atlikti keli svarbūs atnaujinimai. Merkinės apžvalgos bokšte pakeisti nusidėvėję turėklai – dabar saugiau tiek vaikams, tiek vyresniems lankytojams. Stėgalių stumbryne įrengtos naujos rodyklės, padedančios orientuotis didelėje teritorijoje, o Čepkelių rezervate atsirado stebėjimo kameros lankytojų srautų reguliavimui. Dar vienas subtilus, bet svarbus atnaujinimas – suremontuoti laiptai prie Skroblaus upelio ištakų, vadinamų „Bobos daržu“.

Pagramančio regioninis parkas: pavėsinė ir poilsio suoliukai

Nedidelis, bet vertingas pokytis – prie Pagramančio regioninio parko lankytojų centro įrengta nauja pavėsinė ir suoliukai. Tai ne tik papildomas patogumas keliautojams, bet ir gera vieta trumpam atsikvėpti prieš leidžiantis į ilgesnį pasivaikščiojimą po šio regioninio parko gamtos takus ar dalyvaujant edukacijose.

Sabalunkų stovyklavietė Gražutės regioniniame parke

Gražutės regioniniame parke esanti Sabalunkų stovyklavietė 2024-ųjų pabaigoje pasipildė naujais patogumais. Tai vienintelė stovyklavietė prie Luodžio ežero, pritaikyta žmonėms su judėjimo negalia – įrengti takai, paviršiai ir poilsio zonos, kurias galima pasiekti vežimėliu. Atnaujinimo metu pakeistas pavėsinės stogas ir pastatyti nauji suoliukai.

Lietuvos turizmo naujienos 2025: būtina aplankyti. Gražutės regioninis parkas
Lietuvos turizmo naujienos 2025: būtina aplankyti. Gražutės regioninis parkas
Straipsnyje naudotos nuotraukos iš asmeninio archyvo ir Lietuvos turizmo naujienų socialinių tinklų paskyrų.
Straipsnis yra autorinis, jį paruošė „Kelionės su vaikais ®“. Kopijuoti ir naudoti be leidimo yra griežtai draudžiama.
Nepamirškite sekti mūsų socialiniuose tinkluose. Daugiau apie keliones Lietuvoje rasite mūsų Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais“.
Apie keliones po pasaulį – Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“.
Ieškote daugiau lankytinų vietų su vaikais, kelionių patarimų ir rekomendacijų?! – prisijunkite prie keliautojų su vaikais grupės. Čia taip pat kviečiame dalintis savo kelionių įspūdžiais.
Norite pasidalinti savo kelione ar keliavimo su vaikais patirtimi – parašykite mums el. paštu.
Pasidalink straipsniu

Taip pat skaitykite