Kalbėkimės su vaikais apie pagalbą kitiems - Kelionės su vaikais
Kalbėkimės su vaikais apie pagalbą kitiems
Kalbėkimės su vaikais apie pagalbą kitiems
2022-12-20

Kalbėkimės su vaikais apie pagalbą kitiems

Įprotis dalį pinigų arba laiko skirti geriems darbams yra toks pat svarbus, kaip ir taupyti ar uždirbti pinigus. Kažkodėl esame linkę tai sumenkinti, nes iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad vaikams tai nenaudinga. Tačiau yra atlikta daugybė mokslinių ir sociologinių tyrimų, įrodančių, jog duodami kitam mes patiriame didžiulę naudą – psichologinį pasitenkinimą.

Žmogus – iš prigimties yra socialinė būtybė ir mums svarbu padėti, rūpintis vieni kitais. Taip užpildome save laimės jausmu. Tad perduoti šį įprotį savo vaikams nuo mažų dienų tiesiog būtina! O Kalėdinis laikotarpis – bene palankiausias metas mokyti dalintis, diskutuoti apie gerų darbų prasmę ir praktiškai tai įgyvendinti. Kalbėkimės su vaikais apie pagalbą kitiems.

Vienas efektyviausių būdų mokyti aukojimo – Jūsų pačių pavyzdys

Norint vaikus išmokyti naudingų įpročių, labai svarbu, kad Jūsų veiksmai atitiktų tai, ką kalbate. Taip ir su aukojimu. Kas iš to, jei kalbėsime, kad reikia daryti gerus darbus, bet patys taip nesielgiame. Kalėdinis periodas – ypač palankus metas parodyti savo vaikams gerą pavyzdį. Šiuo laiku gausu įvairiausių aukojimo akcijų, labdaringų renginių ir gerumo iniciatyvų, tad tereikia išsirinkti kur ir kiek aukosime. Tik nepamirškite apie tai pasidalinti su vaiku, papasakoti, kur ir kodėl aukojate. Įtraukite į šį procesą ir vaiką – atlikite pavedimą kartu, drauge nupirkite reikiamų priemonių ir nuvežkite į pasirinktas organizacijas, aplankykite senelių namus. Užtenka net paprasto veiksmo – auka sms žinute ar vaiko nupirkti maisto produktai organizuojamoms akcijoms parduotuvėje. Ir žinoma, svarbu aptarti su vaiku, kodėl svarbu aukoti, kaip tą galima padaryti, kaip jis pats jaučiasi atlikęs gerą darbą.

Idealu, kai vaikas dalį savo pinigų PATS skiria geriems darbams

Kai mes duodame vaikui aukoti savo pinigus arba įtraukiame į aukojimo procesą, yra viena. Tačiau visai kas kita, kai vaikas pats skiria dalį savo pinigų šiam tikslui. Pirmuoju atveju nauda taip pat jaučiasi ir nuo to rekomenduoju pradėti pažintį su dalijimusi. Sekantis žingsnis turėtų būti paties vaiko asmeninių pinigų skyrimas geriems darbams. Taip jis daug greičiau mokysis, nes pats pajus praktiškai, ką reiškia atiduoti dalį savo pinigų. Tačiau ir laimės bei džiaugsmo pojūtis  bus kur kas didesnis.

Aukoti galima ne tik pinigus, bet ir savo laiką

Natūralu, kad vaikai turi savo poreikių, tikslų ir išlaidų, kuriems tenka taupyti ne vieną mėnesį. O ir ne visos šeimos gali skirti tiek kišenpinigių, kad užtektų ir būtinosioms reikmėms, ir taupymui, ir aukojimui. Todėl labai rekomenduoju papasakoti vaikams apie alternatyvas. Ne mažiau svarbus yra ir aukojamas laikas bei sugebėjimai. Belieka tik pasirinkti: savanoriavimas gyvūnų prieglaudoje ar senelių namuose, pagalba senyvo amžiaus kaimynei buityje ar pamokant elgtis kompiuteriu, išmaniuoju telefonu, paukštelių lesinimas ar miško gyvūnėlių maitinimas – visa tai juk irgi geri darbai. Taip pat galima pasiūlyti peržiūrėti savo nebenaudojamus žaislus ar knygutes, išaugtus drabužius ar batus ir juos atiduoti sunkiau besiverčiantiems. Tereikia pasitelkti kūrybiškumą ir parodyti iniciatyvą.

Būdų aukoti ir daryti gerus darbus yra gausybė! Vaikai iš prigimties yra linkę padėti, nors kartais gali pasirodyti priešingai. Mūsų darbas parodyti kaip, kalbėtis ir diskutuoti, pamotyvuoti ir pasiūlyti patiems imtis iniciatyvos bei nepamiršti pagirti ir pasidžiaugti vaiko empatija ir daromais gerais darbais. Nors įprotį aukoti sunkonka greitai išugdyti, tam reikia laiko ir pastangų, tačiau ilgojoje perspektyvoje tai turės didžiulę naudą vaiko pasaulėjautai, laimės būsenai ir, tikėtina, geresnei finansinei situacijai ateityje. Linkiu pasinaudoti šiuo nuostabiu šventiniu periodu ir pradėti kartu su vaikais ugdyti šį nuostabų ir naudingą įprotį. Nepamirškite – aukoti nėra prievolė ar pareiga. Šis noras ilgainiui turėtų kilti natūraliai, iš širdies. Juk svarbu ne aukos dydis, o pats procesas. Darykime garus darbus visi kartu!

Prasmingų, jaukių ir dvasiškai turtingų švenčių!

Kalbėkimės su vaikais apie pagalbą kitiems

Kalbėkimės su vaikais apie pagalbą kitiems

Straipsnį apie dalijimosi ir gerų darbų reikšmę vaiko pasaulėžiūroje paruošė myTU blogą vedanti Vaikų finansinio raštingumo edukatorė Eglė Laurišonienė.

myTU – „Kelionės su vaikais ®“ partneris.

Pasilengvinkite savo kasdienybę pirkdami dovanas ir aukodami kartu su visa šeima naudodami myTU Lietuva mobiliąją bankininkystę. Tėvai gali patogiai naudotis nemokamomis finansinėmis paslaugomis, o nuo 7 metų amžiaus, atidaryti sąskaitą mobiliuoju telefonu ir savo atžaloms.

Skaitykite ir apie „Kelionės su vaikais“ socialinę iniciatyvą senyvo amžiaus žmonių vykdomiems bei vystomiems su turizmu ir edukacijomis susijusiems verslas.