Įdomiausi technikos objektai Lietuvoje - Kelionės su vaikais
Įdomiausi technikos objektai Lietuvoje
Įdomiausi technikos objektai Lietuvoje. Geležinkelių muziejus
2023-01-18

Įdomiausi technikos objektai Lietuvoje

Turite smalsius vaikus, kurie domisi technika, automobiliais, išradimais? Tuomet šis straipnis kaip tik Jums. „Kelionės su vaikais ®“ paruošė Jums TOP10 įdomiausių technikos objektų Lietuvoje sąrašą.

Aplankykite šiuos objektus, grantuojame bus įdomu ir vaikams ir saugusiems. Įdomiausi technikos objektai Lietuvoje nepaliks abejingų.

Energetikos ir technikos muziejus

Šeimoms draugiška įdomaus laisvalaikio erdvė, kur po vienu stogu telpa unikalus industrinis paveldas, interaktyvus mokslo pažinimas ir kultūriniai renginiai.

2022 m. gruodžio 28 d. Energetikos ir technikos muziejuje atidaryta nauja nuolatinė ekspozicija – Virsmo salė, – kurta 2018–2022 m. Tai moderniausia Baltijos šalyse ekspozicija apie energetiką ir energijos transformacijas. 1000 kv. m ekspoziciją sudaro daugiau nei dvi dešimtys interaktyvių eksponatų. Ekspozicija įrengta 6 m. po žeme. Joje laukiami lankytojai iš visos Lietuvos ir aplinkinių šalių.

Energetikos ir technikos muziejuje organizuojamos apžvalginės ir teminės ekskursijos, edukacinės programos bei kūrybinės dirbtuvės įvairaus amžiaus moksleiviams. Edukacinių užsiėmimų metu ugdomas dalyvių kūrybiškumas, žingeidumas, per praktines užduotis gilinamos ir įsisavinamos naujos gamtos bei techninių mokslų žinios. Dalį edukacinių programų galima užsakyti per Kultūros paso sistemą. Energetikos ir technikos muziejus – tai vienas įdomiausių technikos objektų ne tik Vilniuje, bet ir Lietuvoje.

Geležinkelių muziejus

Geležinkelių muziejus savo metus skaičiuoja nuo 1966 metų. Geležinkelių muziejus įsikūręs istoriniuose 19 amžiuje pastatytuose Vilniaus geležinkelio stoties keleivių rūmuose.

Geležinkelių muziejus per savo veiklos metus sukaupė apie 14 tūkstančių geležinkelių istorijos eksponatų. Geležinkelių muziejus turi ir lauko ekspoziciją, kurioje eksponuojama daugiau kaip trisdešimt  įvairios istorinės geležinkelių technikos eksponatų.

2022 m. pavasarį atnaujintas muziejus po 2,5 metų pertraukos atvėrė duris lankytojams. Pagrindinė modernaus muziejaus idėja – „Spalvinga kelionė”!  Čia lankytojų laukia daugybė skirtingų erdvių, suskirstytų į stotis ir peronus! Tai Traukinių, Signalų, Darbo ir kitos stotys, kur savarankiškai ar gido lydimi lankytojai interaktyvių priemonių pagalba galės atrasti geležinkelių istorijos paslaptis. Kviečiame pasinerti į traukinio mašinisto darbą, interaktyvių grindų pagalba atverti geležinkelio depo užkulisius, o Panerių tunelio projekcijose sužinoti, kas tyko tunelyje, kai traukiniai sustoja. Mažiesiems muziejaus svečiams skirtoje Vaikystės stotyje pamatysite veikiantį Mažojo vaikų geležinkelio maketą ir užklyskite į Iššūkių, Mažylių, Pažinimo ar Žaidimų peronus! Ekspoziciją galima aplankyti ir su audiogidu, kurį nemokamai paskirs muziejaus darbuotojai.

Geležineklių muziejus – tai vienas unikaliausių ir įdomiausių technikos objektų Lietuvoje. Ypatingai jis patiks vaikams ir geležinkelių entuziastams.

Bėgių parkas

Unikali ir nemokama erdvė vaikams ir suaugusiems Vilniaus geležinkelio stotyje. Autentiškoje erdvėje galite apžiūrėti istorinius riedmenis: šilumvežius, automotrises,  tankinį vilkiką, garvežį, restoraną–vagoną, įvairius bėgių priežiūrai naudotus įrenginius, miegamajį vagoną ir daugybę kietų kelio riedmenų.

Smagiausia – kad į daugelį iš jų galite įlipti ir pasivaikščioti viduje. Smagiausia dalis vaikams – viską galima paliesti, išbandyti, pačiupinėti. Patys galėsite išbandyti rankinę dreziną, pasisupti iš aširačių pagamintose supynėse. Taip pat čia Jūsų lauks ir stebuklingas, kelionių norus pildantis istorinis varpas.

Pasidarysite daug smagių ir gražių nutraukų! Bėgių parko lankymas NEMOKAMAS. Veikia kiekvieną darbo dieną nuo 8.00 iki 20.00 val. Parkas įsikūręs Vilniaus geležinkelio stotyje, patekti galima nuo pėsčiųjų tilto (per Pelesos ar Geležinkelio gatvę). Būdami čia būtinai apsilankykite ir moderniausiame geležinkelių muziejuje Baltijos šalyse.

Karo technikos muziejus VI forte

Karo technikos muziejus – tai vienas įdomiausių technikos objektų Kaune. VI forte įsikūręs Karo technikos ekspozicijos muziejus yra Vytauto Didžiojo karo muziejaus padalinys po atviru dangumi, kuriame gausi karinės technikos ekspozicija. Aplankyti fortą šiuo metu galima tik iš anksto užsiregistravus ir tik su grupę lydinčiu gidu.

Kolekcija pradėta kaupti nuo 2008 metų, ją sudaro karinių jūrų, oro ir sausumos pajėgų technika ir ginkluotė, kurią naudojo atsikūrusi Lietuvos kariuomenė. Tai ratinė, vikšrinė technika, artilerijos pabūklai, kateriai, lėktuvai – iš viso daugiau nei 150 eksponatų.

Molėtų technikos muziejus

2019 metais atidarytame privačiame muziejuje eksponuojama virš 250 lengvųjų automobilių, sunkvežimių, autobusų, motociklų, priekabų bei kitų transporto priemonių. Veikia senovinės radijo, audio, TV aparatūros ekspozicija. Lankytojams suteikiama galimybė kai kuriuos eksponatus ne tik apžiūrėti, bet ir patiems išbandyti.

*Vaikams iki 5 metų muziejaus lankymas nemokamas.

Šis muziejus ne tik, kad vienas smagiausių ir įdomiausių technikos objektų vaikams Lietuvoje, nes į daugelį objektų galima įlipti. Bet tėvams jis primims senus laikus, nes muziejuje yra gausu jų vaikystę primenančių daiktų.

Kęsčių gaisrinės muziejus

2014 metais Kęsčiuose atidarytas Vlado Liekio vardo muziejus, kuriame ilgametis ugniagesys eksponuoja per gyvenimą surinktus trofėjus, susijusius su ugniagesio-gelbėtojo, arba kaip pats įkūrėjas sako, – gaisrininko darbu.

Čia vaikai gali įlipti į pačią tikriausią gaisrininko mašiną.

Šis objektas yra MB „Kelionės su vaikais” socialinės iniciatyvos objektas. “Kelionės su vaikais” – ne tik keliauja su vaikais, bet ir siekia padėti senyvo amžiaus žmonių (sulaukusių senatvės pensijos amžiaus) turizmo verslams būti matomiems ir žinomiems visuomenei. Daugiau apie mūsų socialinę iniciatyvą galite paskaityti straipsnyje „Kelionės su vaikais“ socialinė iniciatyva.

Siauruko muziejus

Tarsi legendomis apipintas – Anykščių siaurukas traukia aplankyti ne kartą ir ne du. Medinė siauruko stotis, išrykiuoti ir kelionių laukiantys traukiniai, rankinė drezina – tai, ką pamatai, vos atvykus į objektą. O toliau tik įdomiau.

Siauruko stotyje laukimo salė, atkurtas stoties viršininko kabinetas. Antrame aukšte – stoties viršininko butas. Kaip juokauja siauruko muziejaus gidas „viršininkas niekada nevėluodavo į darbą“. Prie šio objekto žavesio prisideda čia dirbantis gidas Raimondas, kuris -tikras siauruko ambasadorius, žinantis begalę istorijų ir mokantis taip puikiai jas perteikti.

Vilanda užsimena, kad mažesnio amžiaus vaikams pasakojimai nepadaro didelio įspūdžio, bet muziejaus ekspozicijose yra įdomių objektų ir mažiausiesims. Nuostabą sukels senas telefonas, kuris neturi klaviatūros, o norint surinkti numerį reiks sukti ratuką. Didelės svarstyklės, kurios sveria mus visus kartu. Ant bėgių stovinti rankinė drezina, kuria nuriedėsite iki ekspozicijos.

Vos pravėrus duris pasitinks dėmesį sukaustantis eksponatas – senas, garu varomas, garvežys, į kurį galima įlipti ir dar pasimatuoti geležinkeliečio kepurę! Ekspozicijoje be garvežio yra ir kitų geležinkelio transporto priemonių.

Senovinės technikos muziejus

Senovinės technikos muziejus Smalininkuose pradėjo veikti 2004 m. Muziejui pradžią davė jo įkūrėjo Justino Stonio tėvams ir seneliams priklausę dokumentai, knygos, daiktai. Keliolika metų eksponatų buvo ieškoma Klaipėdos krašte ir visoje Lietuvoje, jie buvo perkami arba gaunami dovanų. Tokiu būdu sukaupta per 7000 eksponatų, atspindinčių žemės ūkio, buities, amatų, technikos raidą. Tai įvairūs senoviniai vidaus degimo varikliai, traktoriai ir transporto technika, elektros, radijo, kino, foto ir kita senovinė technika. Kartu eksponuojami ir kitokie senoviniai daiktai: nuo mėsmalių iki skaičiavimo mašinų. Renkamas ir kultūrinis paveldas, susijęs su švietimu, mokslu, istorija. Muziejus  nuolat pildomas naujais eksponatais.

Senovinės technikos muziejuje galima pademonstruoti 34 senovinės gamybos technologijas ir 19 amatų: pradedant bitininkyste, baigiant geležies išgavimu iš balų rūdos (ši technologija atkurta Kauno technologijos universitete ir pasiūlyta įdiegti Smalininkų muziejuje).

Šis muziejus yra MB „Kelionės su vaikais” socialinės iniciatyvos objektas. “Kelionės su vaikais” – ne tik keliauja su vaikais, bet ir siekia padėti senyvo amžiaus žmonių (sulaukusių senatvės pensijos amžiaus) turizmo verslams būti matomiems ir žinomiems visuomenei. Daugiau apie mūsų socialinę iniciatyvą galite paskaityti straipsnyje „Kelionės su vaikais“ socialinė iniciatyva.

Dviračių muziejus

Dviračių muziejus – tai vienintelis Lietuvoje specializuotas muziejus, skirtas dviračio istorijai. Prieš beveik keturis dešimtmečius įkurtame muziejuje dera tradicinės ekspozicijos ir naujausios technologijos. Kiekvienas lankytojas čia tampa aktyviu dalyviu, galinčiu susipažinti su dviračio istorija ir išmėginti šios transporto priemonės teikiamas galimybes ir pramogas.

Pirmame muziejaus aukšte tiek suaugusiesiems, tiek vaikams džiaugsmo suteikia varžybos šiuolaikiniu ir senoviniu dviračiais. Senovinis medinis dviratis sukonstruotas pagal beveik penkių šimtmečių senumo brėžinius. Trečio aukšto ekspozicijoje galima išbandyti plento dviračių sportą, antrame aukšte – paminti netradicinę sporto priemonę – velomobilį.

Apsilankiusieji muziejuje sužinos ne tik apie šios, vienos iš seniausių susisiekimo, sporto, ekologiškos transporto priemonės raidą, bet ir pažins dviratininkus, savo žygiais garsinusius Lietuvos vardą pasaulyje. Lankytojų patogumui įrengta poilsio zona, sukurta speciali informacinė erdvė.

Senovinės technikos muziejus Sodeliškių dvaro sodyboje

Muziejuje išvysite senovinių garo traktorių, traktorių, autobusų, sunkvežimių, spec. paskirties technikos, prieškarinių, bei tarybinių automobilių, motociklų, dviračių kolekcijas. Muziejuje pamatysite tokius eksponatus kaip: 1898-tųjų metų garinį CASE traktorių, 1929-tųjų metų Oldsmobile, 1942-tųjų Cadillac, bei prabangiasias GAZ 13 ir GAZ 14 „Čaikas“.

Šis straipsnis yra autorinis, jį paruošė „Kelionės su vaikais ®“. Kopijuoti ir naudoti be leidimo yra griežtai draudžiama.
Daugiau informacijos apie lankytinus objektus visoje Lietuvoje rasite mūsų Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais“.
Nepamirškite sekti mūsų socialiniuose tinkluose.
Apie keliones po pasaulį – Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“.
Ieškote daugiau lankytinų vietų su vaikais, kelionių patarimų ir rekomendacijų?! – prisijunkite prie keliautojų su vaikais grupės. Čia taip pat kviečiame dalintis savo kelionių įspūdžiais.
Norite pasidalinti savo kelione ar keliavimo su vaikais patirtimi – parašykite mums el. paštu.