Šveicarija su vaikais: bendri patarimai - Kelionės su vaikais
Šveicarija su vaikais: bendri patarimai
Šveicarija su vaikais: bendri patarimai
2023-01-08

Šveicarija su vaikais: bendri patarimai

Šveicarija yra labai verta dėmesio šalis, jei patinka gamta. Dar ji yra gerokai didesnė, nei galėtum pagalvoti. „Pragyvenau Šveicarijoje du metus ir niekaip negalėčiau pasakyti, kad visą aplankiau. Tikrai susirgau kalnų liga ir esant galimybei būtinai sugrįšiu” – sako Rita Danė.

Rita sutiko su mūsų skaiytojais pasidalinti naudingais patarimais, rekomendacijomis ir nukelti mus į nuostabiąją Šveicariją. Paprastai keliautojai neturi dvejų metų ir nori pasirinkti TOP10 lankytinas vietas. Bijau nuvilti, bet tai irgi sunkiai įmanoma. Vis dėlto, jei turite porą savaičių, kurias norėtumėte skirti Šveicarijai – patarti galiu.  Šveicarija su vaikais: bendri patarimai – pirmas Ritos straipsnis.

Pradėkime nuo pradžių – noriu į Šveicariją, kur ieškoti informacijos?

Pradėkite nuo My Switzerland portalo – tai labai išsamus portalas, kur rasite nemažai įkvėpimo ir lankytinų vietų.

Kada keliauti?

Jei mėgstate slidinėti – be abejonės žiemą. Slidinėjimo sezonas prasideda prieš Kalėdas (tik kainos apgyvendinimo šventiniu sezonu kosminės) ir trunka iki balandžio tuose slidinėjimo kurortuose, kurie +2000 km jūros lygio. Visuose kurortuose rasite vaikų mokyklėles ir tam pritaikytą infrastruktūrą. Šveicarų vaikai slidinėti pradeda anksčiau, nei stabiliai stovėti ant kojų.

Jei norite pasimėgauti haikingu – o tai Šveicarijoje super populiaru, keliaukite birželį-spalį. 2021 metais žiema buvo su daug sniego, o pavasaris ilgas ir vėsus, tad net ir birželio pradžioje aukštesnės trasos dar nebuvo atidarytos. Neatidarytomis trasomis eiti nerekomenduojama, nes negalioja draudimai, jei įvyktų nelaimingas atsitikimas. O straigtasparnio gelbėjimo operacija iš savo kišenės gali stipriai išpūsti kelionės biudžetą.

Kaip patekti į Šveicariją?

Pirmas variantas – atskristi į šalį. Šiuo metu jau yra tiesioginiai skrydžiai į Ciūrichą su AirBaltic, o su vienu persėdimu galima atskristi į gerokai daugiau miestų.

Antras variantas – atkeliauti automobiliu. Nepamirškite įsigyti kelių vinjetės, kuri yra vienkartinė ir suteikia teisę naudotis greitkeliais. Ji galioja metus ir kainuoja 40 CHF (~40 Eur). Be vinjetės keliauti bus labai sudėtinga ir brangu. Baudos didelės.

Šveicarija su vaikais: bendri patarimai

Šveicarija su vaikais: bendri patarimai

Svarbu žinoti

Mažas pastebėjimas ne į temą – Šveicarija nėra Europos Sąjunga. Tai reiškia, kad yra muitinės, yra reikalavimai ir įvežamų prekių apribojimai (ypač pieno produktams, mėsai, alkoholiui ir tabako gaminiams). Pvz. negalima įsivežti daugiau, nei 1 kg mėsos žmogui. Pasienyje vyksta atsitiktinis keleivių patikrinimas, tad perviršį arba teks išmesti, arba reikės susimokėti baudą. Daugiau informacijos galite rasti My Switzerland portale arba kitoje svetainėje keliaujantiems.

Kitas svarbus niuansas – tarptinklinis ryšys yra labai brangus, gali siekti iki 3 Eur už minutę, nekalbant jau apie duomenų perdavimo kainas. Prieš keliaujant pasižiūrėkite, ką siūlo jūsų tinklo operatorius – galbūt galite įsigyti papildomą paketą už geresnę kainą tam tikram dienų laikotarpiui (pvz. Tele2 tokį tikrai siūlo). Maksimaliai naudokitės wifi, parsisiųstais žemėlapiais.

„Kelionės su vaikais“ pataria pasidomėti paslauga neribotam internetui Switzerland: Unlimited 4G Internet with Pocket WiFi

Switzerland: Unlimited 4G Internet with Pocket WiFi

Switzerland: Unlimited 4G Internet with Pocket WiFi

Keliavimas po šalį

Keliavimas automobiliu

Jei atvyksite automobiliu, tai tikėtina, kad juo ir keliaustite. Keliai yra puikios kokybės, greitis miestuose 50 km/h, daugelyje vietų ir 30 km/h (ypač centruose), keliuose – 80 km/h, greitkeliuose – 120 km/h. Primygtinai rekomenduoju laikytis taisyklių, baudos nevaikiškos, o greičio radarai fiksuoja ir kelių kilometrų viršijimą. Informacija apie radarus ne visada pateikiama papildomu ženklu iš anksto. Parkuotis galima visur, kur nedraudžiama, bet aikštelėse laikykitės tvarkos. Esu gavusi baudą už tai, kad aikštelėje pasistačiau automobilį niekam netrukdančioje vietoje, deja, ne tarp dviejų linijų.

Parkavimosi aikštelės dažniausiai bus mokamos, nebent tai yra kur nors gamtoje. Prie parduotuvių parkavimas taip pat dažniausiai mokamas. Nors dažnai galima atsiskaityti kortele, kai kur parkinguose priims tik grynuosius. Šveicarija yra gerokai labiau grynųjų pinigų šalis, nei mes pratę.

Keliavimas po Šveicariją kemperiu

Kemperis taip pat yra gera priemonė, aikštelių ir tokių pačių ratuotų kolegų rasite nemažai. Aš pati nesu keliavusi po Šveicariją su kemperiu, tai daugiau ta tema patarti negaliu. Google sako, kad šeimai už naktį tai gali kainuoti 60 – 100 CHF, jei norėsite namelio – tai iki 200 CHF šeimai. Daugiau pasižvalgyti apie keliaviamą kemperiu.

Keliavimas visuomeniniu transportu

Kitas variantas – keliauti visuomeniniu transportu. Pliusai: pasiekti galima bet kurį Šveicarijos kampuką traukiniais ir autobusais, kurie kursuoja idealiai pagal grafiką. Į kai kurias lankytinas vietas automobiliu ir nepateksite, pvz. jei norite aplankyti Zermatt ir pamatyti Matterhorn‘ą. Minusai: bus brangu. Gerokai pigiau yra keliauti gyvenant Šveicarijoje, nes jie turi milžiniškų nuolaidų gyventojams. Atvykėliams, kurie nori naudotis traukiniais, galimas specialus sprendimas.

Mano rekomendacija, įsivertinus maršrutą ir keliavimo traukiniais poreikį būtų įsigyti Half Fare Card. Mėnesiui ji kainuoja 120 CHF ir su ja visi bilietai kainuoja pusę kainos. Jei keliausite bent 3-4 kartus – sutaupysite. Vaikai Šveicarijoje iki 16 metų kartu su vienu tėvu keliauja nemokamai. Kortelė Swiss Family Card išduodama nemokamai.

Kodėl sakau, kad apsimoka? Nes pvz. užsikelti/nusileisti į Jungfraujoch (o tikrai viena iš TOP lankytinų vietų) suaugusiam kainuoja 200 CHF. Su kortele jau bus perpus pigiau, o dar ir vaikai keliaus nemokamai. Tad jei Half Fare Card kaina ir gąsdina – bilietai be nuolaidos jus išgąsdins dar labiau. Half fare Card suteikia nuolaidą visiems visuomeninio transport bilietams – autobusų, traukinių ir laivų.

„Kelionės su vaikais“ pataria pasidomėti Swiss Travel Pass: Unlimited Travel on Train, Bus & Boat

Ar verta rinktis Šveicariją kelionei su vaikais?

Ir taip, ir ne. Pirmiausiai tai bus labai aktyvi kelionė, tad įvertinkite savo atžalų norus ir galimybes. Greičiausiai daug laiko praleisite gryname ore, turbūt eisite haikinti, norėsite kuo daugiau pamatyti – atsižvelkite į tai. Kita vertus, infrastruktūra yra labai išvystyta ir pritaikyta šeimoms, nors šalis tikrai kalnuota. Kartais gali tekti vežimą stumti į kalną ar nuo kalno, panešti pavargusį vaiką ar įkalbėti paauglį „užlipti į tą kalną“. Keliauti visuomeniniu transportu nebus jokių problemų nei su vežimėliais, nei su dviračiais, galima rasti haikinimo rekomendacijas šeimoms (su vežimėliais, aišku, sudėtinga, bet galima rasti), restoranėlius poilsio vietose. Viskas neįkyru, švaru ir patogu.

Bet visų pirma galvokite apie save – Šveicarija nėra Legolandas, kur važiuojama dėl vaikų. Pirmiausiai tai turi būti įdomu jums. Tai – suaugusių šalis, kuri labai gerai pritaikyta ir vaikams. O dar ji tikrai kalnuota.

Kaip susikalbėti?

Didesniuose miestuose paslaugų teikimo vietose yra kalbama angliškai (stotyse, restoranuose, muziejuose), bet mažesniuose miesteliuose dažnai tik vietine kalba. Šveicarijoje yra trys oficialios kalbos – vokiškai (šveicariškas dialektas, tad esmę suprasite, bet nebūtinai kiekvieną atskirą žodį) kalbama šiaurinėje ir rytinėje dalyje; prancūziškai (nelabai nutolusi nuo Prancūzijos bendrinės kalbos) kalbama pietvakariuose ir Itališkai pietryčiuose. Ir ne, italakalbė Šveicarija neprivalo mokėti prancūzų kalbos, tad teks derintis prie aplinkybių. Dar nacionalinė kalba yra retoromanų, bet ja kalba tik 0.5% populiacijos labai nedideliame regione rytuose, tad jos greičiausiai ir nesutiksite.

Bet kuriuo atveju, anglų kalba ir google translate tikrai padės susikalbėti. Šveicarai nors rezevuoti, bet gana paslaugūs žmonės. Tiesa, prie jūsų tikrai nepripuls aiškinti kelio, jei pamatys, kad blaškotės su žemėlapiu rankose. Teks prieiti patiems.

Haikingas

Tai – nacionalinis užsiėmimas. Atvykus iš lygumų atrodo šiek tiek keistai, bet paskui pats susergi kalnų liga. Haikinimo trasų yra nenormalus skaičius, takai yra labai gerai suženklinti. Labai didelė takų įvairovė, pradedant nuo to, kad galite užsikelti, pasivaikščioti viršuje ir nusileisti, iki labai stačių ir ilgų, kartais daugiadienių maršrutų, jei tik esate nusiteikę užkariauti pasaulį.

Kelyje greičiausiai rasite poilsio vietų (net jei tai bus improvizuotos iš akmenų ir medinių suolų), o štai šiukšles dažnai reikės parsinešti su savimi. Šveicarija yra itin švari šalis ne todėl, kad kažkas gerai šiukšles surenka, o todėl, kad žmonės savo šiukšles iš kalnų parsineša kuprinėje. Tad šiukšlių dėžių kalnuose praktiškai nėra. Kelios rekomendacijos, kuriomis aš naudodavausi ten gyvendama, kai norėdavau rasti naują maršutą savaitgaliui: Alltrails ir Schweizmobil.

Daugumoje atvejų eidami nerasite daug kioskelių su gėrimais ir ledais. Einant į kalnus visada reikia pasirūpinti pilnai pakrautu telefonu (ilgesniems maršrutams – ir power bank‘u), vandeniu, gera avalyne, kepure, kremais nuo saulės ir užkandžiais. Statesnėse trasose haikingo lazdos taip pat praverčia.

Maistas ir kainos

Šveicarija nėra labai ekskliuzyvinio maisto šalis, tad labai ypatingos nacionalinės virtuvės ieškoti nereikėtų. Šalis praturtėjo tik sulig pramonės revoliucija, kai genialūs inžinieriai sugebėjo sujungti Europą geležinkeliais per Alpes ir nutiesti naujus prekybinius kelius. Tad nacionalinė virtuvė gana skurdi, kylanti iš piemenų raciono: sūris su bulka ir bulvėmis. Vienok neparagauti sūrio fondiu ar Raclette būtų aplaidu.

Maistas brangesnis nei Lietuvoje 2-3 kartus ir, kaip jau minėjau, savo galimai nedaug atsivešite. Visų būtiniausių prekių rasite ir mažose parduotvėse, žinoma, pasirinkimas platesnis didesnėse. Asortimentas platesnis tik tam tikrose grupėse, pvz. sūrio pasirinkimas itin platus, o štai kokio majonezo galite rasti ir vos kelias rūšis. Mėsa parduotuvėse ypatingai brangi, nusiteikite už vištą mokėti 20 CHF, o už jautienos steiko gabalėlį ir visus 15 CHF. Daržovių pasirinkimas platus ir jos labai kokybiškos.

Yra du pagrindiniai prekybos tinklai – Migros ir Coop. Migros neprekiauja alkoholiu, bet kartais šalia turi atskirą alkoholio parduotuvę. Visos parduotuvės nedirba sekmadieniais.

Restoranuose pasiruoškite paišlaidauti. Šaltieji kainuoja 20 – 30 CHF, karšti nuo 40 iki 60 CHF, vyno taurė ar alaus bokalas prasideda nuo 7-8 CHF. Ne visuose restoranuose priima kortele, ypač regionuose, tad išsiaiškinkite apie atsiskaitymo galimybes prieš užsisakant. Arbatpinigių palikti neprivaloma.

Apgyvendinimas

Aš naudodavausi booking.com paslaugomis, vienok radę patinkančią vietą patikrinkite, gal jie turi savo puslapį ir galima užsisakyti tiesiogiai. Kartais tai padeda sutaupyti. Nakvynė dviems asmenis parai kainuos apie 200 CHF ir daugiau, nebent tinka kambariai su bendrais tualetais. Jie bus švarūs ir tvarkingi, tad kartais galima eiti į kompromisus.

Šveicarija su vaikais: bendri patarimai

Šveicarija su vaikais: bendri patarimai

Sekančiuose straipsniuose Rita papasakos apie TOP lankytinas vietas Šveicarijoje bei žinoma apie slidinėjimo pramogas.

Jei norite, kad kelionės planavimu pasirūpintų patikima kelionių agentūra – mes rekomenduojame kreiptis į Pasirink Sparnus. Mūsų draugai Pasirink Sparnus dovanoja mūsų skaitytojams ir sekėjams ypatingą nuolaidą kelionėms!

Su nuolaidos kodu KELIONESSUVAIKAIS jums pritaikys net 4 proc nuolaidą kelionėms. O perkantiems Itaka ir JoinUP organizuojamas keliones padovanos nemokamą KELIONĖS DRAUDIMĄ visiems keliaujantiems!

Kopijuoti ir naudoti be autorės ar „Kelionės su vaikais ®“ leidimo yra griežtai draudžiama.
Nepamirškite sekti mūsų socialiniuose tinkluose. Daugiau apie keliones Lietuvoje rasite mūsų Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais“.
Apie keliones po pasaulį – Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“.
Ieškote daugiau lankytinų vietų su vaikais, kelionių patarimų ir rekomendacijų?! – prisijunkite prie keliautojų su vaikais grupės. Čia taip pat kviečiame dalintis savo kelionių įspūdžiais.
Norite pasidalinti savo kelione ar keliavimo su vaikais patirtimi – parašykite mums el. paštu.