Šveicarija su vaikais: TOP lankytinos vietos - Kelionės su vaikais
Šveicarija su vaikais: TOP lankytinos vietos
Šveicarija su vaikais: TOP lankytinos vietos

Šveicarija su vaikais: TOP lankytinos vietos

Pirmame straipsnyje Šveicarija su vaikais: bendri patarimai Rita Danė dalijosi patarimais apie keliavimą po Šveicariją. Šiame straipsnyje Rita su mūsų skaitytojais dalijasi TOP lankytinomis vietomis.

Šveicarija su vaikais: TOP lankytinos vietos

Interlaken regionas

Jam vienam rekomenduočiau bent savaitę, nes lankytinų vietų apstu. Tad jei tik tiek ir turite – važiuokite ten. Įsikūręs tarp dviejų skirtingos spalvos ežerų Thun ir Brienz, netoliese trijų milžinų Trio baltomis kepurėmis – the Eiger, Mönch ir Jungfrau. Pats Interlaken miestelis man didelio įspūdžio nepaliko, bet gamta aplink nuostabi ir jis patogus dienos ekskursijoms.

Rekomenduočiau dvi ekskursijas, kuriose atsivers baltų kalnų grandinės. Harder Kulm – į 1322 užsikėlę su funikulieriumi rasite įspūdingą apžvalgos platformą. Į Schynigge Platte per valandą pakilsite senovinio garvežio traukiamais vagonais iš Wilderswil. Kelionė neprailgs, nes geru oru galėsite grožėtis ledynų panoramomis. Viršuje yra neilga haikinimo trasa, restoranas, suvenyrų parduotuvė.

Jei žavitės kriokliais, laivu Brienz ežeru pasieksite Giessbach krioklį su nuostabiai išsilaikiusia senovine ankstyvosios Belle Époque vila, dabar tapusia 5* viešbučiu. Kita įspūdinga šlapia vieta prie Thun ežero – St.Beathus olos su vandeniu viduje ir išorėje.

„Kelionės su vaikais“ rekomenduoja plaukimą laivu ežerais. 

Jungfrau regionas

Kelionės trukmė: ~40 min. mašina nuo Interlaken, be abejo, yra ir traukiniai. Šiam regionui siūlyčiau skirti porą dienų.

„Kelionės su vaikais“ rekomenduoja pasidomėti traukinio bilietais.

Čia galite pamatyti Lauterbrunnen slėnį, dar žinomą kaip 72 krioklių slėnį. Iš vienos pusės – 400+ metrų uola, iš kitos – kalnų masyvas su anksčiau minėtais Trio. Vienas žymiausių krioklių – Staubbach, nes pagal savo laisvą kritimą yra vienas aukščiausių Europoje. Staubbach smagus ne tik vaizdu iš apačios, už jo galima užeiti. Nelabai aukštai, gal 30 – 50 metrų nuo apačios. Įspūdinga, šiek tiek šlapia ir nemokama.

Nepraleiskite Trümmelbach krioklių. Į juos kelia liftas kalno viduje, o tada kalnų galerijose ir padarytose terasose gali grožėtis 10 apšviestų krioklių kalno viduje. Milžiniška vandens masė, maitinama ledynų nuo trijų kalnų, krintanti per amžius švelniai nugludintomis uolienomis. Iki 20 tonų vandens per sekundę, vieninteliai prieinami kalne ledyno kriokliai Europoje. Nuo aukščio dreba kinkos, bet visiškai nerealu. Įėjimas apie 10 CHF.

Dar be abejo pamatysite ir Mürrrenbach krioklį, krentantį iš 417 m. aukščio.

Labai rekomenduoju Lauterbrunnen turizmo centre pasiimti lankstinuką. Gerai susiplanavę kelionę nueisite iki Schilthornbahn, užsikelsite į Murren (labai jaukus miestelis be automobilių) ir atgal grįšite traukiniu viršumi. Geri vaizdai garantuoti. Jei netingite pasivažinėti pakeltuvais, aplankykite Schilthorn, kur buvo filmuojama viena iš Bondiadų. Kelionė tinkama su vaikais, vežimas būtų pravartu, nes slėnis ilgas. Kitu atveju nešite ant sprando.

Jungfraujoch

Kita super verta dėmesio stotelė – 4158 m. aukščio Jungfraujoch. Ten yra aukščiausia pasaulyje stotis, į kurią kilsite didžiąją laiko dalį kalno vidumi. Viršuje laukia žiema, tad pasirūpinkite tinkama apranga. Galima pasivaikščioti lauke, pačiuožinėti ant sniego, pasigrožėti baltomis kalnų grandinėmis, o viduje bent pora restoranų (vienas su vaizdu į ledyną), ledo skulptūrų muziejus, daugybė parduotuvių. Visi lankytini objektai viršuje nebekainuoja, nes bilietas pasikelti kainuoja suaugusiam 200 CHF. Nebent būsite įsigiję Half Fare Card arba pasidomėsite kitais pasiūlymais – tada gerokai pigiau. Bet kuriuo atveju, itin rekomenduotina vieta su fantastiškais vaizdais į ilgiausią Alpėse Aletsch ledyną.

First

Jei jau būsite vietoje, nemažai šaunių veiklų radome First pusėje. Pajusti skrydį, pasivaikščioti Tissot trasa, nusileisti žemyn paspirtukais buvo labia smagu su paaugliais, tad ir jums galiu drąsiai rekomenduoti.

Pasikėlimas pirmyn-atgal.

 

Liucerna ir apylinkės

Jei norite pabūti Šveicarijos širdyje – būtina aplankyti Liucerną. Ji įsikūrusi prie Keturių Kantonų Ežero, kuriam eilėraštį sukūręs Maironis. Jei pasiplaukiosite laivu po ežerą, galimai pamatysite ir vietą, kurioje Šveicarijai buvo padėti pagrindai trijų kantonų susitarimu 1291 metais kaip aliansas prieš Habsburgus.

Liucerna yra be galo architektūriškai gražus miestas, kuriam tikrai rekomenduoju skirti gerą pusdienį. Pažadu, kad fotografuosite kas antrą namą senamiestyje. Tiltas per upę yra miesto pasididžiavimas ir ne tik gražus, bet ir įdomus savo forma.

Su vaikais privaloma aplankyti transporto muziejų

Jį galite pasiekti laivu, viešuoju transportu arba pėsčiomis, gražiu pakrantės taku. Tai yra vienas įspūdingiausių muziejų, kuriuose teko lankytis. Rasite visų rūšių transporto istoriją – lėktuvus, traukinius, automobilius, netgi su kosmosu susijusią ekspoziciją, planetariumą ir 3D kino teatrą su įvairiais filmais. Mane užbūrė Gotthard geležinkelio tunelio ekspozicija, o dukra tuo tarpu vaikštinėjo po lokomatyvo apačia. Mes ten praleidome visa dieną gana greitu tempu. Muziejus tikrai bus įdomus įvairaus amžiaus vaikams ir suaugusiems. Bilietus rekomenduoju nusipirkti internetu. Eilės prie kasų ilgos, į kino ar planetariumo seansus gali nebūti bilietų.

Įspūdingi kalnai

Iš Liucernos, kaip keleivinis transportas, plaukia laivai į nedidelius pakrantės miestelius. Jie gražūs, jaukūs ir tylūs. Mes buvome apsistoję Weggis tam, kad pasikeltume į Rigi Kulm. Nakvynės gal ir nerekomenduočiau – Rigi Kulm galima pasiekti laivu ir grįžti į Liucerną tą pačią dieną. Turbūt sakyti nereikia, kad nuo Rigi irgi atsiveria gražūs vaizdai.

Rigi Kulm

Rigi Kulm

Na o pats įspūdingiausias kalnas netoli Liuzernos – Mount Pilatus (Piloto kalnas). Užsikelti į jį galima dviem būdais – traukiniu ir pakeltuku. Verti dėmesio abu. Iš Alpnachstad (jį galite pasiekti laivu arba traukiniu iš Liucernos) kyla krumpliaratinis traukinys itin stačiu keliu į pačią kalno viršūnę, o per kitą kalno pusę panoraminiu pakeltuku nusileisite į Kriens, iš kur autobusu lengvai grįšite į Liucerną.

Viršuje rasite takus pasivaikščioti (su vežimėliais bus sudėtinga), restoranus, nuostabius vaizdus ir neįtikėtiną kalnų ramybę. Dar matėme žmones haikinančius į kalną, bet kadangi pati nebandžiau, detalių daug nežinau. Vienok, kopimas ne iš lengvųjų, o ir netrumpas.

„Kelionės su vaikais“ rekomenduoja visą paketą – pasikėlimą į Pilatus, pasivažinėjimą traukinių ir kruizą ežeru.

Lavaux / Lac Leman regionas

Šiam regionui reikėtų bent trijų dienų, kad apžiūrėtumėte visas vietos įžymybes. Pradėkim nuo pačios įspūdingiausios vietos – Lavaux vynuogių terasų. Tai bent keliolika kilometrų besidriekiantys, prie Leman ežero įkurdinti, šlaituose dirbtinai suformuoti vynuogynai. Pradėti vienuolių dar XII amžiuje, šiandien vietovė ežero šlaite įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą. Jei turite nedaug laiko, labiausiai rekomenduoju atkarpą nuo Epesses iki Rivaz (apie 4 km ilgio) būtent tokia kryptimi. Nemaža dalis tinkama ir vežimėliams, pramoga nemokama. Jei turite daugiau laiko, gali būti smagu pasivažinėti dviračiais. Na ir jei pageidaujate – paragaukite vietinio vyno vienoje iš daugybės nedidelių vyninių. Populiariausia vynuogių rūšis – Chasselas (tariasi šasla), kurios už Šveicarijos ribų nelabai ir sutiksite.

Regionas patogus pasiekti traukiniais arba laivu. Vaizdas iš ežero pusės taip pat labai įspūdingas. 

Montreux

Miestas garsėja ne tik kasmetiniu džiazo festivaliu, Freddie Mercury įrašų studija (nemokamas apsilankymas) bet ir įspūdinga promenada palei ežerą. Tikrai rekomenduoju pasivaikščioti. Neįtikėtina spalvų ir formų gausa! Ši pramoga nemokama, bet turbūt susigundysite vyno taure, kava ar ledais vienoje iš kavinių.

Jei pasiilgote aukščio ir uolų – iš Montreux į Rochers de Naye, šiek tiek virš 2000 m., galima užkilti traukinuku ir pasidžiaugti ežero panorama. Regione nemažai haikinimo takų, o gegužės mėnesį apylinkėse galima pamatyti pievas laukinių narcizų.

Rochers de Naye

Rochers de Naye

Glacier 3000

Jei norisi dar aukščiau, valanda kelio nuo Montreux galima pakilti į Glacier 3000. Užsikėlimas brangus – 80 CHF pirmyn-atgal suaugusiems (galioja ½ Fare kortelė, apie kurią pasakojau anksčiau), vaikams – 40 CHF (primenu pasidomėti ir Family Card, kad vaikai keliautų nemokamai), bet jei trokštate žiemos viduryje vasaros – jums reikia ten. Viršuje yra vasaros rogučių trasa, galima pasivaikščioti niekada neištirpstančiu sniegu ir nebijantiems aukščio – kabantis 100 m. ilgio tiltas tarp dviejų uolų. Tiesą sakant, jau ir be to dėl praretėjusio oro jautresniems gali pradėti skaudėti galvą, bet ekstremalių pojūčių mėgėjų niekuo neišgąsdinsi. Apie vaizdus nėra net ką kalbėti – geru oru pamatysite visą snieguotą Alpių kalnų grandinę su pagrindiniais Šveicarijos kalnais. O gal net ir Mont Blanc – aukščiausią Alpių viršukalnę, esančią Prancūzijoje.

„Kelionės su vaikais“ rekomenduoja pasidomėti Glacier 3000 ekskursija.

Charlie Chaplin muziejus

Grįžtam atgal prie ežero, į Vevey. Netoliese yra dar viena įdomi vieta su vaikais – Charlie Chaplin muziejus. Taip jau atsitiko, kad šią įžymybei vietos JAV nelabai liko dėl politinių įsitikinimų (jis niekada neturėjo JAV pilietybės), tad paskutinius gal net 20 metų su šeima praleido labai gražioje viloje aukščiau Vevey, nuo kur atsiveria puiki Leman ežero panorama. O šiandien ten įkurdintas ir ir jo veiklos muziejus, kur rasite atkurtas filmų scenas. Net jei nei vieno filmo ir nematėte – ta vieta tikrai nepaliks abejingų. Suplanuokite ten apie tris valandas. Pasiekiama autobusu iš Vevey arba automobiliu. Vietoje yra restoranas, jei praalksite.

Lozana

Žemyn palei ežerą link Ženevos nepraleiskite Lozanos. Miestas dažnai vadinamas olimpiniu dėl čia įsikūrusio Tarptautinio Olimpinio Komiteto ir daugybės sporto federacijų būstinių. O ir šiaip miestas sportui pritaikytas. Taip pat svarbus faktas, kuris kelionėje gali praversti: Iš visų fontanų vanduo yra geriamas, tad nepraleiskite progos nemokamai pasipildyti gertuves. Tas pats ir kalnuose – jei nėra užrašo, kad vanduo netinkamas gėrimui (o taip būna retai), galite drąsiai jį piltis.

Lozanoje rasite įspūdingą katedrą miesto centre ir gana jaukų centrą (įskaitant ir geras kebabines, kur galite pavalgyti gerokai pigiau, kebabas kainuoja apie 10 CHF ). Kelios rekomendacijos: – olimpinis muziejus, pakrantės promenada nuo jo link Ouchy ir baseinai.

Išsimaudyti Lozanoje bus ne viena proga. Jei norite ežere – geriausiai atvykti į Vidy pliažą. Ten ir grilinimo vietos, ir daugybė erdvės sportinėms pramogoms. Jei labiau patinka baseinai – didelė teritorija su baseinais ežero pakrantėje. Įėjimo bilietas tikrai nebrangus, apie 6 CHF suaugusiems ir perpus pigiau vaikams. Viduje rasite persirengimo kabinas, didelę pievą, kur galite pasitiesti pledą ir degintis bei kelis baseinus. Ir bokštelį šokinėjimui. Baseinuose budi gelbėtojai.

Na o jei jei kartais būsite kovo -balandžio mėnesais – Lozana visa bus paskendusi magnolijų žieduose.

Ženeva

Paskutinė stotelė palei Leman ežerą, kurį Ženevos gyventojai vadina Ženevos ežeru, be abejo yra Ženeva.

Miesto orientyras – Jet d‘Eau – milžiniškas fontanas ežere. Pastatytas 1886 m. jis buvo skirtas kontroliuoti slėgį hidraulinėje elektrinėje. Šiandien ši funkcija nebereikalinga, tad fontanas, siekiantis 140 m aukštį dirba turistų ir miestiečių džiaugsmui.

Pats miestas man nepasirodė labai jaukus, gal daugiau nuobodus ir biurokratiškas, bet aš ten trumpai buvau, gal neatradau kokių įdomių vietelių. Gražių vietų yra, o apsilankyti prie Jungtinių Tautų būstinės visai smagu.

„Kelionės su vaikais“ rekomenduoja pakeliauti po Ženevą atviru autobusu.

Rekomenduojame apžvelgti miestą ir iš laivo.

Netoli Ženevos yra CERN (čia suklūsta mokslo gerbėjai), į kur galima patekti tiesiog apžiūrėti parodas arba su ekskursija. Online rezervacijos nebedaromos, teks atvykti ir aiškintis vietoje, ar yra galimybė patekti į turą. Man, deja, nepasisekė – dėl kovid‘o viskas buvo uždaryta, bet pasižiūrėkite, gal jums pavyks?

Šveicarija su vaikais: TOP lankytinos vietos

Šveicarija su vaikais: TOP lankytinos vietos

Graubünden regionas

Tai plotu didžiausias kantonas, bet retai apgyvendintas ir neturintis didelių miestų. Gana nesunkiai pasiekiamas iš Ciūricho arba nuo itališkos Šveicarijos dalies (taigi ir nuo Milano), o kelias nuo Bellinzonos yra ypatingai gražus!

Graubünden‘e rasite žymųjį Davos‘ą, kuriame renkasi pasaulio lyderiai ir prabangųjį St.Moritz. Aš ten važiavau kelioms dienoms ir gaila, kad neturėjau progos grįžti, nes bent kelios žavios vietos liko neaplankytos. Alpės ten iš tiesų kitokios. Iš aplankytų atrakcijų rekomenduočiau Bernina Express traukinį. Linija jungia Chur miestą su Tirano Italijoje ir po pusantros valandos važiuoja atgal. Kaip tik užtenka papietauti Italijoje (regiono ypatumas – pasta iš grikių). Kelionė į vieną pusę nuo Chur trunka apie keturias su puse valandos, mes keliavome nuo Bergun miesto, užtrukome apie tris valandas. Bet pažadu, kad jos tikrai neprailgs, nes mėgausitės nuostabiausiais vaizdais. Važiuoti reikia tik saulėtą dieną, kad matytumėte visą Engadin Alpių grožį – ledynus, aukštikalnes, pievas, krioklius, snieguotas viršūnes. Traukinyje galima prisijungti prie aplikacijos ir klausyti gido pasakojimų anglų kalba.

Kuo unikalus šis maršrutas? Traukinys pravažiuoja per 55 tunelius ir 196 tiltus, o taip pat turi ir unikalų viaduką. Aukščiausiame taške (apie 2.2 km) traukinys trumpam sustoja, kad būtų galima pasigrožėti nuostabia panorama. Dalis atkarpos įtraukta į pasaulio UNESCO paveldo sąrašą.

„Kelionės su vaikais“ rekomenduoja pirkti bilietus iš anksto.

Glacier Express

Mano neįgyvendinta svajonė –Glacier Express. Tai lėčiausias ekspresas nuo St.Moritz iki Zermatt – net 8 valandų kelionė. Ji logistiškai sudėtinga (nes reikia atvykti be nuosavo transporto į pradžios tašką ir grįžti iš visai kitos Alpių pusės), brangi, paprastai reikia užsisakyti iš anksto ir žaisti orų loterijoje. Vis tik lemiamą žodį tarė pandemija ir visos kelionės buvo atidėtos neribotam laikui. O paskui nebeliko galimybės.

Šveicarijos nacionalinis parkas

Kita unikali vieta Graubünden‘e – Šveicarijos nacionalinis parkas. Seniausias Alpėse, įsteigtas prieš daugiau nei šimtą metų, UNESCO biosferos rezervatas. Labiausiai laukinis kraštas, ką teko aplankyti. Jei kituose haikuose kartais galima rasti poilsio vietas ar suolelius, čia nebus nieko panašaus. Verta važiuoti, jei norisi pasimėgauti laukiniu gamtos grožiu ir visiška ramybe. Mūsų sutikto alpinio ožio ragai tikrai padarė įspūdį. Sako, kad jie nėra agresyvūs, bet jį pamačius už dvidešimties metrų skabantį krūmus, norėjosi kuo tyliau pasišalinti. 21 haikinimo trasa, įvairiuose aukštingume; mūsų pasirinktoji pasirodė kiek ilgiau trunkanti, nei nurodyta oficialiai. Beje, čia gana dažnas atvejis, kad iš tiesų užtrunama ilgiau, nei rodo ženklai, tad jei nesate labai patyrę haikintojai – visada susiplanuokite daugiau laiko.

Mobilus ryšys yra ne visur, trasa nebuvo labai aiškiai sužymėta – teko kliautis įvairiomis haikinimo aplikacijomis. Parko lankymas nemokamas, automobilių aikštelės parko prieigose taip pat. Grįžome nuo Italijos pasienio su autobusu. Su mažais vaikais leistis į tokį žygį nerekomenduočiau, nebent su ūgtelėjusiais ir atitinkamai pasirenkant trasą pagal savo galimybes. Trasų, tinkamų vežimėliams, nėra.

Jei norite, kad kelionės planavimu pasirūpintų patikima kelionių agentūra – mes rekomenduojame kreiptis į Pasirink Sparnus. Mūsų draugai Pasirink Sparnus dovanoja mūsų skaitytojams ir sekėjams ypatingą nuolaidą kelionėms!

Su nuolaidos kodu KELIONESSUVAIKAIS jums pritaikys net 4 proc nuolaidą kelionėms. O perkantiems Itaka ir JoinUP organizuojamas keliones padovanos nemokamą KELIONĖS DRAUDIMĄ visiems keliaujantiems!

Kopijuoti ir naudoti be autorės ar „Kelionės su vaikais ®“ leidimo yra griežtai draudžiama.
Nepamirškite sekti mūsų socialiniuose tinkluose. Daugiau apie keliones Lietuvoje rasite mūsų Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais“.
Apie keliones po pasaulį – Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“.
Ieškote daugiau lankytinų vietų su vaikais, kelionių patarimų ir rekomendacijų?! – prisijunkite prie keliautojų su vaikais grupės. Čia taip pat kviečiame dalintis savo kelionių įspūdžiais.
Norite pasidalinti savo kelione ar keliavimo su vaikais patirtimi – parašykite mums el. paštu.
atostogos Šveicarijoje, Atrandame pasaulį, Bernina express, Čaplino muziejus, Glacier express, Keliaujame su vaikais, Keliaujančios šeimos, Kelionė į Šveicariją, Kriokliai, Šveicarija, Šveicarija su vaikais, Šveicarijos ežerai, Šveicarijos kalnai, Šveicarijos miestai, Šveicarijos nacionalinis parkas, TOP lankytinos vietos, Transporto muziejus, Ženeva