Sovietinė branduolinių raketų bazė - Kelionės su vaikais
Sovietinė branduolinių raketų bazė
sovietinė branduolinių raketų bazė
2022-09-22

Sovietinė branduolinių raketų bazė

Norite aplankyti kažką įspūdingo ir netikėto? O gal parodyti vaikams tai, ko nerasite jokiuose maršrutuose ar žemėlapiuose. Ir galime lažintis tikrai nėra aplankę nei Jūsų draugai nei artimieji. Tuomet skaitykite toliau – šis straipsnis kaip tik Jums.

Sovietinė branduolinių raketų bazė Vepriuose – visiškai apleista, bet labai įdomi vieta.

Netikėtai miškuose aptikta raketinė bazė

Esate girdėję apie Lietuvos teritorijoje esančias slaptas bazes. Vieną tokią – Veprių branduolinę raketinę bazę – atradome visai netikėtai. Esate apie ją girdėję? Mes ne, o atradome ją visai neseniai ir netikėtai, kai nusipirkome sodybą ir ieškojome vietų, kur rudenį grybauti.

Važiuojant smėlėtu siauru miško keliuku, staiga prasideda pylimai. Na pagalvojome – gal kokie griuvėsiai. Pavažiavus toliau – pastatų liekanos, griuvėsiai užpilti žemėmis ir apželdinti. Pavažiavę į miškus dar giliau – gelžbetoniniai angarai, paleidimo aikštelės, daugybę kitokių sugriuvusių pastatų. Prisipažinsiu, pirmą kartą pasirodė tikrai baugiai. Tad apsisukome ir išvažiavome greitai namo. O grįžę namo puolėme ieškoti informacijos ir skaityti. O tada jau vedini didelio smalsumo grįžome atgal.

Sovietinė branduolinių raketų bazė ir jos istorija

Raketinės bazės statybos prasidėjo 1958 metais. Maždaug po poros metų jau buvo atvežtos raketos ir 1960 m. spalio 1 dieną įvestas kovinis budėjimas. Veprių bazė turėjo 4 balistinių raketų R-12 paleidimo aikšteles.

Raketos bazėje buvo laikomos stipriai paslėptuose angaruose. Vepriuose galite rasti tokius išlikusius 4 angarus.

Branduolinis ginklas raketoms buvo laikomas atskiroje teritorijoje, tačiau už poros kilometrų. Priešais kiekvieną angarą yra starto aikštelė. Raketos galėjo skristi iki 3000 km ir gabenti 2 -3 mega tonų galingumo branduolinį užtaisą.

Ar galėjo Vepriuose paleista raketa sukelti atominį kartą?

Yra trys raketos kovinės padėtys: pastovi, padidinta ir pilnos parengties. Vepriuose raketos buvusios pastovioje padėtyje. O tai reiškia, jog jos be branduolinio užtaiso buvo saugomos angare. Gavus įsakymą raketas paruošti padidintai kovinei padėčiai, jos nutempiamos iki starto aikštelės, prijungiama branduolinė galvutė.

Šiuo metu visiškai apleista ir net sunkiai randama.

Veprių bazė tarnybą baigė 1998 metais ir nuo to laiko yra visiškai apleista. Teritorija tikrai turėjo būti didelė, nes užima nemažai vietos, važiuojant net galima pasiklysti. Kadangi ji – visai prie mūsų sodybos, kartais užsukame žygiuodami miške ar grybaudami. Nors ši raketinė bazė yra visai netoli žymios Kopūstėlių raketinės bazės, tačiau ji beveik niekam nežinoma. Čia skirtingai ne Kopūstėlių raketinėje bazėje nevyksta nei ekskursijos, nei edukacijos.

Sovietinė branduolinių raketų bazė – jeigu norite apsilankyti tikrai slaptoje vietoje ir prisiminti gyvai pamatyti Šaltojo karo reliktus – keliaukite būtent čia.

Šis straipsnis yra autorinis, jį paruošė „Kelionės su vaikais ®“. Kopijuoti ir naudoti be leidimo yra griežtai draudžiama.
Nepamirškite sekti mūsų socialiniuose tinkluose. Daugiau apie keliones Lietuvoje rasite mūsų Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais“.
Apie keliones po pasaulį – Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“.
Ieškote daugiau lankytinų vietų su vaikais, kelionių patarimų ir rekomendacijų?! – prisijunkite prie keliautojų su vaikais grupės. Čia taip pat kviečiame dalintis savo kelionių įspūdžiais.
Norite pasidalinti savo kelione ar keliavimo su vaikais patirtimi – parašykite mums el. paštu.