Pasiruošimas Kalėdoms - kaip į šį procesą įtraukti vaikus
Pasiruošimas Kalėdoms – kaip į šį procesą įtraukti vaikus
Pasiruošimas Kalėdoms - kaip į šį procesą įtraukti vaikus

Pasiruošimas Kalėdoms – kaip į šį procesą įtraukti vaikus

Artėjant gražiausioms metų šventėms, daugelis pradeda ruoštis iš anksto. Kai kurie apie dovanas artimiesiems ir draugams pagalvoja gerokai anksčiau. Natūralu, kad šiuo laikotarpiu neišvengiame išaugusių išlaidų, todėl pradėti ruoštis anksčiau – sveika ne tik piniginei, bet ir nervams.

Kalėdinė karštinė ir šurmulys tam tikra prasme turi savo žavesio, visgi lakstymas po parduotuves paskutinę minutę, grūstys eilėse, apsunkintos dovanų paieškos ir galiausiai pirkimas “iš reikalo”, sukelia nemažai streso ir dažniausiai pareikalauja daugiau išlaidų nei planuota. Pasiruošimas Kalėdoms – kaip į šį procesą įtraukti vaikus?

Dovanas planuokite kartu su vaikais dar prieš prasidedant šventiniam laikotarpiui

Labai rekomenduoju pradėti galvoti apie artėjančias šventes jau dabar, o geriausia – dar anksčiau. Juk tai – elementarus biudžeto planavimas. O jei įtrauksite ir vaikus – nauda bus dar didesnė. Asmeninių finansų valdymo vaikai mokosi iš mūsų pavyzdžio. Tad jei elgiamės spontaniškai ir neapgalvotai, dovanas perkame paskutinę minutę, didelė tikimybė, kad taip ateityje elgsis ir mūsų vaikai. Kartu diskutuokite, kokios dovanos nudžiugins artimuosius. Daug smagiau dovanoti apgalvotas, atsakingai, nuoširdžiai išrinktas ir reikalingas dovanas. O jei nesiruoši iš anksto, tenka pirkti “iš reikalo”.  Net neabejoju, kad vaikai pateiks įdomių pasiūlymų ir rekomendacijų, apie kurias net patys nesusismąstome. Taip pat, pradėjus ruoštis iš anksto, didesnė tikimybė sulaukti nuolaidų. Dažnai įvairiose parduotuvėse skelbiamos nuolaidos žaislams, knygoms, namų aksesuarams ir pan. Tad jei pavyksta pasinaudoti akcijomis, susitaupo nemažai pinigų. Vaikams tai naudinga pamoka, nes pamato, jog planavimas ir pasiruošimas leidžia daug efektyviau valdyti pinigus.

Pasiūlykite traukti dovanų burtus!

Pastaruoju metu pastebiu, kad vėl tampa populiaru artimųjų bei draugų rate traukti dovanų burtus. Tai leidžia išvengti perteklinio pirkimo, nereikalingų daiktų ir sutaupo pinigų. Jei šventes leidžiate didesniame rate, verta pasinaudoti šia idėja įtraukiant ir vyresnius vaikus. Galima susitarti dėl didesnio dovanos biudžeto, nes bus perkama tik viena dovana ištrauktam asmeniui, o ne kiekvienam. Arba kaip tik nustatyti mažą pinigų sumą – juk Kalėdos – tai labiau geras laikas kartu! Na ir žinoma pats dovanų įteikimo procesas, kuomet šventinį vakarą paaiškėja, kas ką buvo ištraukęs, tampa labai įdomiu ir įsimintinu ne tik vaikams, bet ir suaugusiems.

Gaminkite kartu rankų darbo dovanas!

Mano nuomone, Kalėdos kasmet tampa per daug sukomercinta švente. Perteklinis vartojimas, intensyvi reklama į pirmą vietą iškelia dovanas, jos tampa vis brangesnės ir svarbesnės. Pamirštame tikrąją šių švenčių prasmę – buvimą su artimaisiais, dalijimąsi dėmesiu, gerais darbais, aukojimą. Suprantu, kad vaikams – tai magiška šventė, kurios jie laukia visus metus. Tad suteikime jiems džiaugsmą dovanomis. Kalbant apie suaugusiuosius, manau, labai išlaidauti neverta. Man šis laikotarpis yra apie tradicijas, šilumą, dalijimąsi gėriu, todėl pačių gamintos dovanos atrodo nuoširdžiausias pasirinkimas. Įvairios uogienės ir džemai, džiovintų uogų/vaisių ryšulėliai, sausainiai bei rankų darbo saldainiai, pačių surinktos arbatų ar prieskonių žolelės gali tapti nepamirštama dovana. Būtinai į šį procesą įtraukite vaikus! Galbūt jie patys turi pomėgių gaminti rankdarbius. Laikas, praleistas kartu ruošiant kalėdines dovanas bus smagus ir puoselėjantis tarpusavio ryšį. O vaikai supras, kad ne nupirktos dovanos kuria džiaugsmą, o mes patys!

Linkiu, kad pasiruošimas didžiosioms metų šventėms būtų sklandus, apgalvotas ir finansiškai efektyvus. Jei ir nepavyko sutaupyti iš anksto, dar nevėlu jau dabar pagalvoti apie dovanas artimiesiems, pasidomėti nuolaidomis,  pasiūlyti vaikams pasigaminti rankų darbo gaminių. Kalėdos yra apie tradicijas, apie laiką su mylimiausiais, gerus darbus. Nors šis laikotarpis ir reikalauja pasiruošimo, kviečiu nesureikšminti dovanų, o vadovautis savo vertybėmis, jas perduoti vaikams, mėgautis tiek pasiruošimo, tiek šventimo procesu.

Straipsnį apie pasiruošimą Kalėdoms ir kaip į šį procesą įtraukti vaikus paruošė myTU blogą vedanti Vaikų finansinio raštingumo edukatorė Eglė Laurišonienė.

Pasilengvinkite savo kasdienybę pirkdami dovanas kartu su visa šeima naudodami myTU Lietuva mobiliąją bankininkystę. Tėvai gali patogiai naudotis nemokamomis finansinėmis paslaugomis, o nuo 7 metų amžiaus, atidaryti sąskaitą mobiliuoju telefonu ir savo atžaloms.

myTU – „Kelionės su vaikais ®“ partneris.