Kovo mėnesį muziejai ir vėl kviečia lankytojus pasinaudoti proga ir aplankyti muziejus visiškai nemokamai. Šįkart netrūksta ir papildomų veiklų – nemokamas muziejų lankymas 2025: kovo renginiai apima ne tik pažįstamą paskutinio sekmadienio tradiciją, bet ir daugybę kitų veiklų, skirtų šeimoms, vaikams ir visiems kultūros smalsuoliams.
Nemokamas muziejų lankymas 2025: kovo renginiai
Nemokamas muziejų lankymas 2025: kovo renginiai – galimybė ne tik pasinaudoti nemokamu įėjimu į daugelį šalies muziejų paskutinį mėnesio sekmadienį, bet ir atrasti specialiai šiam laikui skirtas edukacijas, dirbtuves ar ekskursijas. Kovo pabaiga yra puikus metas prisiminti šią iniciatyvą ir kartu pasidairyti, ką dar įdomaus siūlo muziejai įvairiuose Lietuvos miestuose.
Primename, kad muziejų, kuriuos galima lankyti nemokamai paskutinį mėnesio sekmadienį, sąrašą rasite straipsnyje „Nemokami muziejai paskutinį mėnesio sekmadienį 2025“. O šį kartą kviečiame pasižvalgyti, kokie kovo renginiai laukia šią dieną – juk tai puikus metas praturtinti savaitgalį turiningomis patirtimis.
Nemokamas muziejų lankymas 2025: kovo renginiai
Nemokamas muziejų lankymas 2025: kovo renginiai
Vilniaus apskritis
Lietuvos nacionalinis dailės muziejus: Radvilų rūmų dailės muziejus
Kovo 30 d. 14 val. Radvilų rūmų dailės muziejuje vyks nemokamas edukacinis užsiėmimas šeimoms „Judėk kaip vanduo“. Edukacinis užsiėmimas rekomenduojamas šeimoms, auginančioms 5-10 metų vaikus.
Užsiėmimo metu dalyviai susipažins su senosios tapybos ekspozicijoje vaizduojamais peizažais ir stichijomis, aptars gamtos virsmą menininkės Eglės Budvytytės vaizdo kūrinyje „Dainos iš komposto: mutuojantys kūnai, yrančios žvaigždės“. Kūrybinėje dalyje kviečiama įsitraukti į judesio ir spontaninio piešimo veiklas – dalyviai taps augalais, vandeniu, kūrybiškai perteiks gamtos elementus bei kurs bendrą šeimos vaizdinį pasaulį.
Taip pat kviečiama nemokamai aplankyti naują parodą „Visa tai, ko negalima daryti“.
Būtina išankstinė registracija telefonu arba el. paštu.
Lietuvos nacionalinis muziejus: Signatarų namai
Signatarų namų pastatas, laikomas moderniosios Lietuvos simboliu, slepia ir senesnius istorinius sluoksnius. Kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį lankytojai kviečiami dalyvauti 20 minučių trukmės express ekskursijoje po XVI amžių menančius rūsius.
Ekskursijos metu pristatoma pastato istorija bei buvę jo savininkai – senieji vilniečiai. Tai trumpa, bet informatyvi pažintinė kelionė, leidžianti pažvelgti į mažiau matomą šio išskirtinio pastato pusę.
Ekskursijų laikai:
- 12:30 val.
- 13:00 val.
- 13:30 val.
- 14:00 val.
- 14:30 val.
- 15:00 val.
- 15:30 val.
- 16:00 val.
- 16:30 val.
Lietuvos nacionalinis dailės muziejus: Nacionalinė dailės galerija
Kovo 28 d. bus atidaroma nauja paroda „Sidabro merginos. Retušuota Baltijos šalių fotografijos istorija“. Ta progą, kovo 30 d., 15 val. po šią parodą vyks nemokama ekskursija su kuratoriais. Reikalinga registracija į ekskursiją.
Parodoje pristatoma Baltijos šalių ankstyvųjų moterų fotografių kūryba. Kai kurios iš jų paliko reikšmingą pėdsaką meno istorijoje, kitų veikla, nors nedaug, tačiau esmingai praturtina mūsų bendros praeities vaizdą.
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
Kovo 30 d. vyks atsisveikiname su paroda „Italų Renesansas iš Vavelio: Botticelli, Tiziano“. Nuo 10:00 iki 16:00 val. Jūsų lauks:
- Paskutinė galimybė nemokamai aplankyti parodą „Italų Renesansas iš Vavelio: Botticelli, Tiziano“, pristatančią penkis įspūdingus Italijos Renesanso kūrėjų darbus.
- Paroda „Atsivėrimai. Iš Lietuvos banko dailės rinkinio“. Ši paroda – unikali galimybė pamatyti nedidelę dalį iš beveik 200 Lietuvos banko dailės kūrinių. Plačiajai visuomenei jie pristatomi pirmą kartą.
- Paroda „Vilniaus pilių istorinė ikonografija“, kurioje galite retrospektyviai pažvelgti į viso Vilniaus pilių (Žemutinės ir Aukštutinės) ansamblio raidos istoriją: statybas, klestėjimo ir nuosmukio laikotarpius, griūtį, nebūtį, atmintį ir bandymus atkurti.
- Dr. Prano Kiznio paveikslų galerija, kurioje eksponuojami XV–XVII a. Europos dailininkų darbai.
- 3D virtualaus Gedimino bokšto atkūrimo projekcija, nukelsianti į virtualų Vilnių: pamatysite, kaip atrodė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino (1316–1341) laikų bokštas, jį supę daiktai. Kaina 3 eur.
- 3D virtuali kelionė laiku. Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos raida XIII–XXI a. Kaina 3 eur.
Muziejaus audiogidas kainuos 1 eur. Paskutiniai lankytojai įleidžiami likus valandai iki muziejaus uždarymo. Nemokamą muziejaus bilietą galėsite atsiimti kasose.
Energetikos ir technikos muziejus
Interaktyvi paroda iš Estijos „Adrenalinas“. Interaktyvioje parodoje „Adrenalinas“ lankytojai gali pajusti gravitacijos jėgą, išmatuoti savo reakcijos laiką ir sužinoti, kaip staigus stabdymas veikia žmogaus kūną. Tai patyriminė erdvė, kurioje mokslas atskleidžiamas per asmeninį išgyvenimą ir fizinius pojūčius. Ekskursijos parodoje „Adrenalinas“ kaina 3,50 Eur/asm.
Ekskursija „Žygis į istoriją“. Ekskursija vyksta Energetikos ir technikos muziejaus stogo terasoje. Jos metu pristatoma nuo terasos atsiverianti Vilniaus panorama – Senamiestis, Naujamiestis, Šnipiškės ir Žirmūnai – bei pasakojama miesto kūrimosi istorija. Ekskursijos pradžia – 14:00 val. ir 16:00 val. Ekskursijos kaina 2 Eur asmeniui.
„3D piešimo dirbtuvės”. Edukacijos metu moksleiviai sužinos, kokie yra 3D skenavimo principai ir patys, naudodamiesi 3D pieštukais, sukurs unikalius kūrinius. Edukacijos kaina 2 Eur/asm.
Virsmo salė. Tai interaktyvi ekspozicija apie žmogaus santykį su energija, sukurta siekiant įkvėpti domėtis mokslu, technologijomis, pristatyti tiksliuosius mokslus suprantamu ir įtraukiančiu būdu. Ekskursijos Virsmo salėje kaina 3,50 Eur/asm.
Paskutinį mėnesio sekmadieni, Energetikos ir technikos muziejuje galėsite nemokamai lankyti šias ekspozicijas: Energetikos, Pramonės, interaktyvi salė „Technikos mokslas ir technika vaikams“, Klimato muziejus.
Kernavės archeologinės vietovės muziejus
Kovo 30 d. Kernavėje vyks šeimadienis – tai ne tik nemokamas muziejaus lankymas, bet ir daugybė kūrybinių, pažintinių veiklų. Renginio metu bus gaminami dekoraciniai lizdeliai, šiaudiniai paukšteliai, vėjo malūnėliai, vyks kopimas į visus penkis Kernavės piliakalnius, o dieną vainikuos animacinio filmo peržiūra. Veiklos skirtos pasiruošimui Šv. Velykoms ir bendram šeimos laisvalaikiui.
Kovo 30 d. programa:
- 11:00 – šiaudinių paukštelių dirbtuvės.
- 11:00 – Šv. Velykų dekoracijų dirbtuvės: „Lizdelio gamyba”.
- 12:30 – penkių Kernavės piliakalnių lankymo maratonas su gide.
- 14:00 – šiaudinių paukštelių dirbtuvės.
- 14:00 – vėjo malūnėlių dirbtuvės.
- 15:00 – animacinis filmo peržiūra – NEMOKAMAI.
Užsiėmimo kaina 4 Eur/asmeniui (Jeigu norite dalyvauti visuose užsiėmimuose – kaina 8 Eur/asmeniui). Vaikams iki 4 m. edukacijos nemokamos, vaikai nuo 8 m. edukacijoje gali dalyvauti be tėvelių. Renginyje bus vaišinama kava, arbata, kakava bei skanėstais.
Kauno apskritis
Kauno IX forto muziejus
Kovo 30 d. nuo 9.00 iki 17.00 val. Kauno IX forto muziejaus ekspozicijas bus galima lankyti nemokamai. Nemokamus bilietus būtina pasiimti muziejaus kasoje (Žemaičių pl. 73) lankymosi dieną. Esant dideliam lankytojų srautui, gali būti taikomi ribojimai.
Norintys geriau pažinti Kauno tvirtovės istoriją kviečiami į teminę ekskursiją „IX forto gynybinė siena – požemiai“. Tai galimybė patekti į autentišką forto erdvę, kuri įprastai atvira tik lydint gidui. Ekskursijos metu pristatomos artilerijos pozicijos, ginkluotė, vandens šulinys ir kitos istorinės detalės.
Ekskursijos vyksta lietuvių kalba, trukmė – 45 min. Kaina – 3 Eur asmeniui. Vietų skaičius ribotas (iki 25 dalyvių), registracija nevykdoma, pirmenybė teikiama anksčiau bilietą įsigijusiems lankytojams. Ekskursijų laikai: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 ir 15:00 val.
Lietuvos aviacijos muziejus Kaune
Kovo 30 d., paskutinį mėnesio sekmadienį, lankytojai kviečiami ne tik nemokamai apžiūrėti Lietuvos aviacijos muziejaus lauko ekspoziciją, bet ir dalyvauti specialioje pažintinėje ekskursijoje, skirtoje brigados generolui Antanui Gustaičiui.
Ekskursijos metu aplankomos vietos, kuriose Gustaitis gyveno, dirbo ir projektavo legendinius ANBO lėktuvus, išgarsinusius Lietuvą visoje Europoje. Minint ANBO-I šimtmetį, ši ekskursija primena apie išskirtinę A. Gustaičio asmenybę, jo pasiekimus bei reikšmingą indėlį į Lietuvos aviacijos istoriją.
Ekskursiją veda Lietuvos aviacijos muziejaus muziejininkas, lakūnas ir aviacijos istorijos ekspertas Eugenijus Raubickas.
Ekskursijos pradžia 14:00 val., trukmė apie 2 val. Būtina išankstinė registracija.
Lietuvos etnografijos muziejus
Kovo 30 d., sekmadienį, 13 val. Lietuvos etnografijos muziejuje, Mičiūnų sodyboje (Aukštaitijoje) vyks šventinis renginys, skirtas Gandrinėms paminėti. Renginys ir muziejaus lankymas – nemokami.
Dalyviai ieškos gandro namų, tikrins, ar grįžo šeimininkas, ir švęs pavasario sugrįžimą su įvairiomis veiklomis: vyks žaidimai, šokiai, dainos, kepamos ir ragaujamos bandelės, kūrybinės dirbtuvėlės, o užsibuvus – ir pavakariai.
Šventinę nuotaiką kurs Pravieniškių bendruomenės veiklos centro vaikų folkloro ansamblis „Pravienukai“ (vad. Kristina Šinkūnienė) ir Rumšiškių kultūros centro vaikų folkloro ansamblis „Srazdelis“ (vad. Augantas Braziulis).
Nuo 15 val. lankytojai galės pasivažinėti arkliais kinkytu vežimu. Patogiausia Mičiūnų sodybą pasiekti pro muziejaus ūkinius vartus.
Šiaulių apskritis
Šiaulių Aušros muziejaus padaliniai
Chaimo Frenkelio vila-muziejus. Lankytojai kviečiami aplankyti parodą „ŠAM – 101: pirmųjų kolekcijų pėdsakais. Dvarų kultūros paveldas“, kurioje eksponuojamos vertybės iš dvarų kultūros – nuo XVIII-XIX a. porceliano ir baldų iki pirmą kartą visuomenei pristatomų eksponatų. Taip pat veikia nuolatinės ekspozicijos „Provincijos dvaras ir miestas“ bei „Žydų kultūros paveldas Šiauliuose: pirkliai Frenkeliai“. Antrasis muziejaus aukštas laikinai uždarytas dėl naujos ekspozicijos ruošimo.
Fotografijos muziejus. Ekspozicijoje „Laisvę fotografijai!“ pristatomi vertingiausi istoriniai eksponatai ir patyriminės erdvės. Taip pat – paskutinė galimybė pamatyti Ričardo Dailidės reportažinių fotografijų parodą, atskleidžiančią autentišką gyvenimą Dagestane, Kuboje ir Lietuvoje.
Venclauskių namai-muziejus. Muziejuje galima išvysti restauruotus sienų dekorus, aplankyti vaikų erdvę bei parodą „Antanas Smetona: nelengvi pasirinkimai“. Tai interaktyvi paroda, leidžianti tyrinėti istorinius sprendimus iš įvairių perspektyvų.
Šiaulių istorijos muziejus. Lankytojams pristatoma atvirų saugyklų ekspozicija bei paroda „ŠAM – 101: pirmųjų kolekcijų pėdsakais. Etninės kultūros paveldas“. Eksponuojamos kolekcijos, perduotos muziejui per ekspedicijas, asmenines dovanas ir temines parodas. Pristatomas UNESCO pripažintas Etnografinis archyvas.
Dviračių muziejus. Lankytojai galės išbandyti dviratininkų varžybas, susipažinti su senoviniais ir šiuolaikiniais dviračiais, velomobiliais bei plento dviračių simuliatoriumi.
Radijo ir televizijos muziejus. Ekspozicijoje demonstruojami veikiantys televizoriai, patefonai, magnetofonai. Lankytojai galės patys išbandyti telegrafo aparatą ir išmokti siųsti SOS signalą Morzės abėcėle. Taip pat pristatoma XX a. 7 deš. kino įranga.
Žaliūkių malūnininko sodyba-muziejus. Lankytojai kviečiami pasivaikščioti po atkurtą sodybą ir apžiūrėti atvirų saugyklų ekspoziciją, kurioje – žemės ūkio, amatų, buities daiktai.
Visuose muziejuose lankytojus pasitiks Lietuvos Raudonojo Kryžiaus savanoriai, kviesiantys daugiau sužinoti apie civilinę saugą ir išmokti pirmosios pagalbos pagrindų.