Kaip mokytis skaityti - Kelionės su vaikais
Kaip mokytis skaityti
Kaip mokytis skaityti
2024-01-23

Kaip mokytis skaityti

Kai mažas vaikas pradeda kalbėti vis daugiau, o sakiniai tampa vis labiau logiški ir sudėtingi, susimąstome apie artėjančią jo pažintį su raidėmis ir skaitymu. Bet kaip mokytis skaityti ir kada geriausia vaikams pradėti šį procesą?

Dalinamės su Jumis mūsų patarimais, kaip mokytis skaityti, ir geriausiomis Yes for skills edukacinėmis priemonėmis, kurios padės lengviau išmokti raides, skiemenis ir jų jungimą į žodžius. Beje, dėka šių priemonių vienos iš ,,Kelionės su vaikais” įkūrėjų Agnės šešiametis Motiejus ir pradėjo skaityti.

Kaip mokytis skaityti

Kada ir kaip mokytis skaityti? Pažintis su raidėmis ir skaitymo pradžia tai labai svarbus žingsnis augančio mažylio gyvenime. Labai tikėtina, jog tai, kaip jam pristatysite raides, žodį, knygas ir skaitymą nulems ne tik jo gebėjimą mokytis, bet svarbiausia – gali nulemti jo NORĄ mokytis, pažinti ir, žinoma, skaityti. Jei raidžių ir skaitymo pažinimą tėveliai įves pamažu, palaipsniui ir šis procesas bus kupinas kantrybės, ramybės ir supratimo, tuomet vaikas jaus suaugusiųjų paramą, bus daug labiau užtikrintas mokslų pradžios kelyje. Tačiau jei kartais tėveliai perspaustų, nekantrautų ir kritikuotų, mažojo pasaulio tyrinėtojo susidomėjimas skaitymo ir mokymosi procesu gali smukti, o jo vietoje kilti pyktis, nepasitenkinimas, nenoras mokytis ir ypač skaityti.

Kaip mokytis skaityti

Kaip mokytis skaityti

Tad ką verta žinoti apie raidžių pažinimą ir skaitymą? Štai keli įdomūs faktai:

  • Vaikai dažniausiai pradeda skaityti 5-7 metų. 
  • Vaikai gali pradėti skaityti tada, kai sugeba atpažinti raides ar raidžių derinius ir sujungti tas raides su garsais.
  • Labai svarbi mokymosi skaityti dalis yra garsų supratimas. Vaikai turėtų mokytis atpažinti skirtingus garsus, kuriuos jie girdi savo aplinkoje, o tame gali padėti bendri žaidimai, muzikos klausymasis, dainavimas.
  • Vaikai gali mokytis skaityti ne tik iš žodžių, bet ir iš paveikslėlių. Net labai maži vaikai, matydami paveikslėlius, galės suprasti, kas yra veikėjai, kas vyksta istorijoje ir kaip jie gali suvokti knygos siužetą.
  • JAV nacionalinis literatūros institutas nurodo, kad laikas, kurį suaugusieji skaito kartu su ikimokyklinukais, numato jų skaitymo įgūdžius pradinėje mokykloje. Jeigu vaikai namuose ir mokykloje praleis daug laiko skaitydami, jie turės galimybę susipažinti su naujais žodžiais ir jų reikšmėmis, tokiu būdu turtindami savo žodyną ir gerindami gramatines žinias.
  • Skaitymo nauda mažiesiems – milžiniška! Knygų skaitymas užkuria jų vaizduotę, pasakoja apie situacijas, kurių realiame gyvenime vaikas nepatiria, parodo žmonių skirtumus, emocijų paletę, moko įvardyti emocijas ir situacijas, pasakoja apie žmonių tarpusavio santykius. 
Yes for skills edukacinės priemonės vaikams

Yes for skills edukacinės priemonės vaikams

Ankstyvasis skaitymas

Manoma, jog būtent skaitant su vaiku iki dvejų metų formuojasi įpročio skaityti pagrindai. Kaip pažymi doc. dr. V. Schoroškienė (šalt. Lietuvos Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos inf.), psichologai pirmuosius dvejus vaiko metus laiko svarbiausiu laikotarpiu kalbai mokytis, todėl vaikui ne tik naudinga, bet tiesiog būtina girdėti tėvų balsą, kalbą, jausti jos ritmą. Skaitykime išraiškingai, su intonacijomis, keisdami kalbos tempą, balsą. Pamėgdžiokime gyvūnų balsus. Kiek paaugusius vaikus drąsinkime reaguoti, labiau įsitraukti: drauge tarkime pasikartojančius žodžius, plokime, sugalvokime judesius, pasitelkime aplink esančius daiktus ar žaislus.

Mokslininkė pabrėžia, jog ankstyvasis skaitymas siejamas ne tik su kalbos, bet ir su socialinio aktyvumo ugdymu. Todėl svarbu naudoti priemones, kurios skatina bendravimą, o ne siūlo veikti vienam.

Manoma, jog ankstyvasis skaitymas intensyvina tėvų ir vaikų bendravimą (pavyzdžiui, akių ir kūno kalbą su kūdikiu), tad jis naudingas šeimos santykiams, emociniam klimatui ir net psichologinei vaikų sveikatai.

Kaip išmokti skaityti

Kaip išmokti skaityti

Kaip mokytis skaityti – TOP10 patarimų, padėsiančių lengviau išmokyti vaiką skaityti

Mokyti pradėkite anksti

Vaiką su kalba ir knygomis supažindinkite nuo mažens. Skaitykite jiems garsiai nuo pat kūdikystės, vėliau skaitykite ir rodykite mažyliui žodžius atitinkančius paveikslėliu. Tokia veikla padeda ugdyti vaiko meilę ir susidomėjimą knygomis nuo mažens.

Sukurkite skaitymui palankią aplinką

Apsupkite vaiką knygomis. Įsitikinkite, kad vaikas nuo mažumės gali lengvai pasiekti savo amžiui tinkamas knygas, leiskite jam savarankiškai jas vartyti. Vaikui paaugus palydėkite jį į biblioteką ar knygyną, paverskite tai tradicija.

Mokykite pažinti raides

Padėkite vaikui atpažinti ir pavadinti abėcėlės raides. Mokytis raidžių labai patogu su įvairiomis žodžių, raidžių kortelėmis.

Žaiskite žaidimus su raidėmis

Sugalvokite paprastų bet smagių žaidimų, kuriuose panaudosite raides. Pvz.:

  • Pakvieskite vaikus rasti namuose viską, kas prasideda konkrečiu garsu. 
  • Žaiskite klausimų žaidimus: pavyzdžiui, pradėkite užduodami tokius klausimus kaip: „Kokiu garsu prasideda žodis?“; ,,Kokiu garsu baigiasi žodis?“; ,,Kokie žodžiai prasideda garsu?“ ir „Koks žodis rimuojasi su ?“.

Dainuokite dainas ir deklamuokite eilėraščius

Vaikų dainelės ir eilėraščiai yra ne tik linksmybės – eilė ir ritmas padeda vaikams išgirsti žodžių garsus ir skiemenis, o tai padeda išmokti skaityti. Geras būdas ugdyti fonetinį suvokimą (būtinasis įgūdis mokantis skaityti) yra ritmiškai ploti kartu ir deklamuoti dainas. Ši žaisminga veikla yra puikus būdas vaikams netiesiogiai lavinti raštingumo įgūdžius, kurie padės jiems sėkmingai skaityti.

Pradėkite nuo paprastų tekstų

Skaitymo kelionę pradėkite nuo tekstų, parašytu dideliu šriftu, aiškiais, įdomiais paveikslėliais ir paprastais sakiniais. Tai padės stiprinti vaiko pasitikėjimą savimi ir motyvaciją. Gerėjant skaitymo įgūdžiams, atitinkamai atrinkite sudėtingesnių tekstų.

Reguliarus skaitymas

Mokymo procese labai svarbus nuoseklumas. Skaitymui laiko skirkite kiekvieną dieną, paverskite tai malonia bei interaktyvia patirtimi. Tai gali tapti ir šeimos ryšius stiprinančia bendra veikla.

Skatinkite klausti ir klausinėkite

Skatinkite vaikus užduoti klausimus apie skaitomą istoriją, herojus, daryti prognozes ir susieti tekstą su asmenine patirtimi. Klausimų užduokite ir Jūs: pvz.: ,,kaip manai, kaip jaučiasi katinas, šioje istorijoje?“.

Naudokite interaktyvias ir įtraukiančias lavinimo priemones

Tradicinio vadovėlio skaitymas gali būti šiek tiek nuobodus. Siekdami paįvairinti mokymosi procesą, naudokite interaktyvias mokymo priemones ir žaidimus. Lavinamųjų priemonių rinkoje gausu tiek kompiuterinių mokymo programų, tiek įvairių užduočių knygučių, lavinimo kortelių pvz. mūsų išbandytos ir labai efektyvios “Yes for skills” kortelės skaitymui”.

Leiskite vaikui pasirinkti knygas, kurios jį domina

Visuomet pasiūlykite bent kelias skirtingas knygas ir leiskite vaikui pasirinkti. Taip galėdamas priimti sprendimą, Jūsų vaikas jausis savarankiškesnis ir mažiau priklausomas.

Be to, atkreipkite dėmesį į vaiko interesus ir pažangą. Stebėkite, kokio pobūdžio ir tematikos knygos vaikui įdomiausios, pastebėkite didžiausias kylančias problemas. Visuomet tiek skaitomo turinio pasirinkimą, tiek patį mokymo procesą organizuokite, atsižvelgdami į vaiką.

Geriausios priemonės išmokyti vaiką skaityti

Su mūsų vaikais teko išbandyti tiek tradicinių, tiek naujoviškų priemonių. Laimei, kai Motiejų pradėjome mokyt skaityti, sužinojome apie ,,Yes for skills” mokomasias korteles. Ir nors dabar daug tėvelių šią įmonę pažįsta iš kontrastinių kortelių kūdikėliams ar kitų smagių lavinamųjų priemonių mažiesiems, mūsų namuose jos atsirado pačiu laiku, pradedant skaitymo kelionę. Na o gimus Paulei jau žinojome kur ieškoti kokybiškų priemonių kūdikiams – jaunėlė išbandė ir mažiausiusiems skirtą ,,Yes for skills” asortimentą.

Yes for skills skaitymo kortelės – paremtos Montessori filosofija ir sukurtos įdomesniam, linksmesniam ir efektyvesniam vaiko mokymuisi skaityti. Kortelės yra nedidelės, nešiojamos, malonios liesti, o svarbiausia, jas galima naudoti įvairiais būdais, susigalvoti savo žaidimų. Taip skaitymo įgūdžius galima lavinti nepastebimai, linksmai, tiesiog žaidžiant.

Pažinkite raides, junkite jas į skiemenis, o skiemenis į žodžius. Ištarkite garsus, suskaičiuokite raides, suplokite tiek kartų, kiek žodis turi skiemenų, raskite žodžius atitinkančius paveikslėlius. Tėveliai gali įsitraukti į mokymosi skaityti procesą, sugalvoti žaidimų variacijų, taip mokantis skaityti galima užmegzti gilesnį ryšį su savo vaiku.

Lavinamosios Montessori priemonės Yes for skills

Lavinamosios Montessori priemonės Yes for skills

Edukacinės skaitymo kortelės padeda pažinti žodžius, skiemenis, rasti žodžio atitikmenį pagal paveikslėlius, lavina pradinius skaitymo ir mąstymo įgūdžius, kalbinę klausą, pastabumą bei atmintį.

Mokymasis skaityti skiemenimis yra vienas iš efektyviausių būdų vaikus išmokyti raiškaus skaitymo. Skaitymo kelionę pradėkite nuo paprastų, dviejų bei trijų skiemenų žodžių.

Tad jei auginate ikimokyklinuką, kuris jau šiek tiek pažįsta raides ir estate pasiruošę pradėti skaitymo kelionę, pristatome 3 šauniausius rinkinukus, kurie padės išmokyti vaiką skaityti:

Skaitymo kortelės „Sudėk žodį. Dviskiemeniai žodžiai“ – pradedantiems mokytis skaityti

  • 60 iliustruotų kortelių su dviskiemeniais žodžiais. Kiekvieno žodžio kortelė suskirstyta į dvi dalis po skiemenį, 10 x 7 cm;
  • Kortelės tvirtos, užapvalintais kraštais;
  • Dviskiemenių žodžių korteles iki 3 metų rekomenduojama naudoti prižiūrint suaugusiesiems.

Edukacinės priemonės vaikams

Edukacinės priemonės vaikams

Skaitymo kortelės „Dviskiemeniai žodžiai“

  • Rinkinyje rasite 60 įvairių žodžių (10×14 dydžio) ir žodžius atitinkančias paveikslėlių korteles (10×7 dydžio);
  • Rekomenduojame skaitymo užduotis pradėti nuo dviskiemenių žodžių, o vėliau pereiti prie sudėtingesnių kortelių su trimis skiemenimis.

Skaitymo kortelės

Skaitymo kortelės

Skaitymo kortelės „Sudėk žodį.Triskiemeniai žodžiai“ –  jau įgudusiems vaikams

  • Kortelių rinkinyje rasite 40 įvairių triskiemenių žodžių su iliustruotais paveiksliukais.
  • Vieną triskiemenį žodį sudaro trys kortelės, jas sujungiant skiemenimis kartu. Kiekvienas žodis yra iliustruotas, todėl atlikti užduotis bus kur kas smagiau ir įdomiau.
  • Kortelės puikiai tinka vaikams, kurie jau atpažįsta ir geba jungti dviskiemenius žodžius, trijų skiemenų žodžiai padės praturtinti vaiko žodyną ir taps nauju išbandymu skaitymo kelyje, gilinant ir lavinant kalbines žinias.

Skaitymo kortelės „Triskiemeniai žodžiai“ – įgudusiems vaikams

  • Rinkinyje rasite 40 įvairių žodžių (10×14 dydžio) ir žodžius atitinkančias paveikslėlių korteles (10×7 dydžio).
  • Rinkinyje rasite po vieną žodžio kortelę, prie kurios vaikas turi priskirti ir atitinkamo paveikslėlio kortelę. 

Svarbiausia – būkite kantrūs, palaikykite vaiką. Atminkite, kad kiekvienas vaikas mokosi savo tempu. Skatinkite juos, pagirkite už pastangas ir pažangą nedarykite jiems pernelyg didelio spaudimo. Skaitymą paverskite smagia ir teigiama patirtimi!

Kaip naudotis skaitymo kortelėmis?

Rinkinyje rasite žodžio ir atitinkamo paveikslėlio kortelę. Pavyzdžiui žodis “KATĖ”. Paprašykite vaiko išvardinti visas raides: „ka“, „a“, „tė“, „ė“.
Pagal atitinkamus ženklus:
• • • Ištarkite garsus: „k“, „a“, „t“, „ė“.
~~ Suplokite tiek kartų, kiek yra skiemenų (KA – TĖ). Įvardiname skiemenis paeiliui, koks pirmas ir koks antras, sujungiame juos kartu.
———> su pirštu veskite rodyklę ir bandykite greitai ištarti žodį.
Suraskite žodžiui atitinkamą paveikslėlį ir priskirkite prie perskaityto žodžio.

Kodėl pasitikime ,,YES FOR SKILLS”?

  • Tai šeimos verslas, prasidėjęs nuo ieškojimo ir lavinamųjų priemonių kūrimo savo pačių sūneliui. 
  • Visos siūlomos priemonės yra kuriamos ir parenkamos, kad atitiktų natūralistinę Montessori metodiką.
  • Montessori metodu remiantis sukurtos kortelės ne tik moko vaikus pažinti naujus objektus, pavadinimus, tačiau moko ir savarankiškumo, laisvės, išlaisvina vaizduotę, suteikia individualumo. 
  • Visos parduodamos priemonės yra saugios vaikams ir daugkartinio naudojimo.
  • Pradėję verslą nuo kortelių, dabar ,,Yes for skills” turi didžiulį lavinamųjų priemonių asortimentą, kuriame rasite lavinamasias korteles, knygeles su lipdukais, konstruktorius, žaidimus, lavinamuosius kilimėlius, rutinos lenteles, magnetines lentas ir net kalbančius robotus bei lavinamuosius baldus!

Daugiau apie Yes for skills edukacines priemones skaitykite straipsnyje Lavinamosios Montessori priemonės Yes for skills.

Šis straipsnis Kaip mokytis skaityti yra autorinis. Kopijuoti ir naudoti be autorių leidimo yra griežtai draudžiama.
Daugiau informacijos apie lankytinus objektus visoje Lietuvoje rasite mūsų Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais“.
Nepamirškite sekti mūsų socialiniuose tinkluose. Apie keliones po pasaulį – Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“.
Ieškote daugiau lankytinų vietų su vaikais, kelionių patarimų ir rekomendacijų?! – prisijunkite prie keliautojų su vaikais grupės. Čia taip pat kviečiame dalintis savo kelionių įspūdžiais.
Norite pasidalinti savo kelione ar keliavimo su vaikais patirtimi – parašykite mums el. paštu.