Į Alytaus kraštą – pažinti dzūkišką paveldą - Kelionės su vaikais
Į Alytaus kraštą – pažinti dzūkišką paveldą
2022-06-02

Į Alytaus kraštą – pažinti dzūkišką paveldą

Keliaujant po Alytaus kraštą galima paragauti ne tik dzūkiškos virtuvės perliukų, bet ir užsiimti nepažintomis veiklomis, įdomiai praleisti laisvalaikį. Vaizdai, kvapai, skoniai išlieka ilgam ir primena vietą, kurioje lankėtės.

„Kelionės su vaikais” keliavo į Alytaus kraštą – pažinti dzūkišką paveldą ir pasižvalgyti po neatrastas vietas!

Alytaus kraštotyros muziejaus ekspozicija „Sodzius Dzūkijon“

Dzūkiška sodyba „Sodzius Dzūkijon”. Nauja ekspozicija apie dzūkiškus papročius, tautosaką, buitį, kostiumą, dzūkų patarmę autentiškoje aplinkoje, kurioje naudojamos šiuolaikiškos technologijos. Muziejininkai pasirinko edukacinio teatro metodą, leidžiantį pasakoti apie praeitį dabarties kalba, ypač suprantama jauniesiems muziejaus lankytojams. Ekspozicijoje sumontuoti mediniai autentiškos sodybos fragmentai: specialiai apdorota mediena yra dalimis perkelta iš nukeltos senos sodybos. Įrengtas kambarys, klėtis, kamara, ūkinio pastato fragmentas. Mediniai elementai derinami su spausdintais etnografinės sodybos vaizdais. Įkurdinti autentiški eksponatai, dzūkiškos sodybos rakandai, kurie yra sukaupti Kraštotyros muziejaus fonduose. Ekspozicija leidžia susidaryti labai realų įspūdį, kaip atrodė senoviška dzūkų pirkia ir jos aplinka.

Daugiau informacijos su tiksliomis šios vietos koordinatėmis „Kelionės su vaikais ®“ lankytinų vietų žemėlapyje.

Edukacinė programa „Duonos kelias iki stalo“

Alovės amatų kiemelyje bendruomenės visuomeninė organizacija „Susiedai“ besidomintiems Dzūkijos krašto praeitimi siūlo teatralizuotą mokomąją pažintinę programą „Duonos kelias iki stalo“. Ji vyksta autentiškai atkurtoje XIX a. šio krašto valstiečio pirkios aplinkoje. Dalyviai patys susiformuoja užminkytos duonos kepalėlius, išsikepa ir išsineša savo duonelę.

Šiame amatų kiemelyje puoselėjamos ne tik duonos kepimo tradicijos, čia galima išmokti kepti ir dzūkiškas bulvines bandas, pinti iš vytelių, drožti iš medžio, iš vilnos velti veltinius ir lieti žvakes iš bičių vaško.

Daugiau informacijos ir registracija edukacinei programai.

Į Alytaus kraštą – pažinti dzūkišką paveldą

Į Alytaus kraštą – pažinti dzūkišką paveldą

Anzelmo Matučio memorialinio muziejaus edukacinės programos

Muziejus siūlo devynių pavadinimų temines edukacines programas įvairaus amžiaus vaikams. Programos parengtos pagal A. Matučio kūrinius skatina mažuosius skaitytojus gilintis į gamtos paslaptis, dažniau į rankas paimti poezijos knygelę. Vyresniems vaikams siūloma artimiau susipažinti su rašytojo biografija, pomėgiais, turtinga jo asmenybe.

Daugiau informacijos su tiksliomis šios vietos koordinatėmis „Kelionės su vaikais ®“ lankytinų vietų žemėlapyje.

Edukacinė programa „Lėlininko dirbtuvėlė“

Lėlių teatre „Aitvaras“ vyksta edukacinė programa „Lėlininko dirbtuvėlė“, kurios metu vaikai supažindinami su lėlių teatro specifika, lėlių technikomis, užsiėmimo tema (pvz.: pirštininių lėlių gamyba ir jų valdymo ypatumai arba pasirinktinai pagal pageidavimą), lėlių gaminimas.

Daugiau informacijos su tiksliomis šios vietos koordinatėmis „Kelionės su vaikais ®“ lankytinų vietų žemėlapyje.

Teatras "Aitvaras"

Teatras „Aitvaras”

Alytaus miesto teatro edukacinės programos

Edukacija „Žaidžiame pasaką“. Pasaka – tai pati įdomiausia, sudėtingiausia, bene daugiausia galvosūkių kelianti liaudies kūrybos dalis, kur išmonė įgauna neišmatuojamą erdvę, kurioje slypi ypatingo patrauklumo ir įdomumo pasaulis. Geriausias būdas ištirti ir suprasti stebuklingą pasakos pasaulį – žaidimas. O teatras –tikrų tikriausia žaidimų erdvė. Čia kiekvienas gali tapti pasakos herojumi, pakliūti į neįprastas situacijas, susidurti su kliūtimis, jas įveikti ir pasiekti savo tikslą. Ši patirtis padeda suprasti pasaulio sudėtingumą, išmokti kūrybiškai vertinti gyvenimo reiškinius, pastebėti aplinkinius žmones, padėti, spręsti problemas, būti drąsiems, aktyviems.

Edukacija „Atšvaitą deduosi pats“. Kas pirmas pataikys į kelio ženklą – nežiūrėdamas – iš popieriaus gniūžtės? Kas galvoja, kad užmiesčio keliuose nėra pavojų – tik pievos, avys ir laukai? Kas pamiršęs atšvaitą kišenėje šalia judrios gatvės, sugalvoja žaisti žaidimą „nematomas”? Ir štai – Špunkė ir Berniūkštis netikėtai užsimiršo, kad gatvė – tai ne krepšinio aikštelė ir atšvaito vieta – ne stalčiuje šalia spalvotų konstruktoriaus detalių. Tikra Špunksumaištis! Oi! Bet juk Atšvaitulės lagamine telpa daug saugaus elgesio gatvėse ir keliuose taisyklių, kurias pats metas priminti Špunkei ir Berniūkščiui. Užvedam Špunkmobilį ir riedam saugaus eismo keliais, o dieną pradedam su šūkiu… „Atšvaitą deduosi pats, Nepamiršiu, kad ir kas“.

Daugiau informacijos ir registracija edukacinėms programoms.

Nuotykių parko „Tarzanija“ edukacinės programos

Akmens galia. Tai programa apie akmens atsiradimo paslaptis ir jo kelią iki šių dienų. Šios programos metu kiekvienas dalyvis susikuria paveikslėlį, kurį vėliau pasilieka sau.

Kūčiukų kepimas. Šios programos metu kepami tradiciniai kūčiukai. Puiki proga pasitikti artėjančias šventes!

Dzūkiškų bandų kepimas. Dzūkiškos bandos – tai ant džiovinto kopūsto lapo tradicinėje duonkepėje krosnyje kepamas senovinis patiekalas, kurio paslaptys atskleidžiamos šioje edukacinėje programoje.

Vizdgirio botaninis draustinis. Šios programos metu sudaryta galimybė pabūti gamtoje, papildyti savo istorijos, biologijos, geografijos bei kitas žinias.

Pasigamink kibiną pats. Šios programos metu mokinama gaminti ir sukti kibinus pagal ypatingą tautinio paveldo receptūrą. Bus galima paskanauti ne tik savo, bet ir parko gamybos kibinų su kiauliena bei karštu sultiniu.

Duonos saldainių gamyba. Šios programos metu turėsite puikią galimybę – sužinoti, pasigaminti ir paragauti įvairių duonos saldainių.

Sapnų gaudyklių pynimas. Savomis rankomis pagaminta sapnų gaudyklė įgyja visai kitokias galias. Jūsų rankomis sukurti pynimo raštai atspindi vidinius jausmus bei išgyvenimus, tokia sapnų gaudyklė žymiai geriau saugos jūsų sapnus.

Muilo gamyba. Visi žinote kas yra muilas, bet ar žinote jo atsiradimo istoriją, gamybos technologijas? O ši ko gaminamas kvepiantis muilas? Muilo edukacijos metu įminsite visus šiuos klausimus.

Edukacijos vykdomos ne mažiau kaip 10 asmenų grupei.

Daugiau informacijos ir registracija edukacinėms programoms.

Dzūkiškas paveldas Pivašiūnuose

Pivašiūnų amatų centre svečiui bus suteikta galimybė pačiam suformuoti ir ką tik iškūrentoje duonkepėje išsikepti savo ruginės duonos kepalėlį, sumušti sviestą dzūkiška „buikele“ ir čia pat jį skanauti. Norintiems pajusti dzūkišką skonį – pasiūlys bulvinių dzūkiškų bandų, grikinių babkų, pyragų, pyragėlių, kūčiukų kepimą ir ragavimą.

Keliaukime į Alytaus kraštą – pažinti dzūkišką paveldą. Vaikai turės puikią galimybę pasimokyti senųjų amatų: medžio drožybos, puodžiaus amato, velti veltinius, pinti įvairius dirbinius iš vytelių arba dzūkiškus kašikus (pintines), lieti žvakes ir megzti raštuotas vilnones kojines ir pirštines.

Daugiau informacijos ir registracija edukacinėms programoms.

Šaltalankių ūkio „Amberry“ edukacinė programa

Šaltalankių ūkio šeimininkai mielai papasakos apie šių uogų savybes ir naudą organizmui.

Kviečiamos įvairaus dydžio grupės susipažinti su šaltalankių auginimo bei produkcijos gamybos procesu.

Daugiau informacijos ir registracija edukacinėms programoms.

Informacija ir nuotraukos – Alytaus turizmo informacijos centro.

Šis straipsnis yra autorinis, jį paruošė „Kelionės su vaikais ®“. Kopijuoti ir naudoti be leidimo yra griežtai draudžiama.
Nepamirškite sekti mūsų socialiniuose tinkluose. Daugiau apie keliones Lietuvoje rasite mūsų Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais“.
Apie keliones po pasaulį – Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“.
Ieškote daugiau lankytinų vietų su vaikais, kelionių patarimų ir rekomendacijų?! – prisijunkite prie keliautojų su vaikais grupės. Čia taip pat kviečiame dalintis savo kelionių įspūdžiais.
Norite pasidalinti savo kelione ar keliavimo su vaikais patirtimi – parašykite mums el. paštu.