Panevėžys: ką pamatyti? - Kelionės su vaikais Keliaujame
Panevėžys: ką pamatyti?
Panevėžys: ką pamatyti?
2022-10-30

Panevėžys: ką pamatyti?

Dviejų vaikų mama Vilanda dalijasi savo atradimais, patirtimis ir rekomendacijomis, kurios, tikimės bus naudingos ir įkvėps ieškoti nuotykių. Vilanda dirba Turizmo srityje jau dešimtus metus. Laisvalaikiu mėgsta keliauti, tuo užkrėtė ir savo šeimą. Keliones šeima renkasi atsakingai ir jas planuoja ieškodami rekomendacijų. Kol neturėjo vaikų keliavo svetur, tačiau atsiradus jiems kelionės po Lietuvą ir savo gimtą kraštą tapo šeimos laisvalaikio dalis. Keliauti su mažais vaikais, dovanoti jiems atradimo džiaugsmą – šiai mamai atrodo be galo svarbu.

Panevėžys: ką pamatyti? Nereikia toli keliauti, užtenka šalia esančių vietų, miškų, paupių, parkų ir trupučio fantazijos.  Vilanda dalijasi savo patirtimi ir atradimais su Jumis. Atraskite laiko ir noro leistis į savo šeimos keliones.

Bistrampolio dvaras

Visai netoli nuo Panevėžio miesto esantis Bistrampolio dvaras puikus pasirinkimas trumpai išvykai arba pabėgimui iš miesto. Iki šių dienų išlikę didingi 1850 m. statyti dvaro rūmai.

Didelė dvaro teritorija, kurioje dar 10 kitų dvaro sodybos ansamblio pastatų, kurių seniausias 1820 m. Sutvarkytas dvaro parkas su patogiais takeliais, tvenkiniais ir tilteliais – puiki vieta pasivaikščiojimams su vaikais.

Atvykus į dvarą galite administracijoje pasiimti dvaro žemėlapį ir leistis į pažintinę kelionę. Ši maža detalė vaikams taps tarsi rimtas iššūkis surasti visus pavaizduotus objektus. Raskite vežiminę, ledainę, sodininko namą, rotondą, koplyčią ir kitus dvaro objektus. Žemėlapio pagalba susikurkite žaidimą, kuris viešnagę dvare padarys dar įdomesnę.

Pagrindinis akcentas kodėl šis dvaras taip patinka vaikams – danieliai. Buvusiame dvaro sode įrengtame aptvare ganosi dvaro elniai (danieliai) itin mėgstantys skanias lankytojų atneštas vaišes. Vos pamatę ateinančius svečius jie būriuojasi prie tvoros laukdami kokius skanėstus atvežė mažieji lankytojai. Jie mielai vaišinasi obuoliais arba morkomis. Važiuodami nepamirškit įsidėti vaišių, galimybė pamaitinti danielius iš rankų, tikras džiaugsmas vaikams.

Taip pat dvaro teritorijoje veikia žirgynas, kuriame galima pajodinėti, pasivažinėti karieta arba tiesiog pasigrožėti žirgais. Galite iš namų įsidėti užkandžių ir prisėdę parko paviljone-rotondoje pailsėti.

Dvare veikia restoranas, kuriame galite užsisakyti maisto ar karštų gėrimų išsinešimui. Šalia dvaro rūmų yra pavėsinė su staliukais, taip pat vaikų žaidimų aikštelė.

Puikiai sutvarkyta infrastruktūra, išpuoselėtas parkas, tiek vaikams, tiek suaugusiems tikrai patiks.

Daugiau informacijos su tiksliomis šios vietos koordinatėmis „Kelionės su vaikais ®“ lankytinų vietų žemėlapyje.

Mokomasis – pažintinis „Girinio takas“

Šis mokomasis – pažintinis takas ideali vieta pasivaikščiojimams su šeima. Jo ilgis siekia tik pusę kilometro, tad net dvimečiui šis takas įveikiamas. Šiuo taku drąsiai galima keliauti su vaikišku vežimėliu, net sportinuko ratai puikiai rieda geru miško takeliu.

Takas įrengtas 2003 metais Krekenavos girininkijos Varnakalnio miške prie pat Krekenavos girininkijos. Jį rasti nesunku, kelias Ramygala – Krekenava, nuo pagrindinio kelio stovi pažintinio tako kelio ženklas su rodykle.

Įrengta stovėjimo aikštelė su informaciniais stendais informuoja, kad atvykote. Pažintinio tako pradžią nurodo mediniai vartai prie kurių pateikta informacija koks tako tikslas – natūralioje aplinkoje supažindinti lankytojus su mišku, jo struktūra bei jame vykdomais darbais, pratinti žmones kultūringai elgtis gamtoje. Takelis vingiuoja per gražų mišką. Pavasaris ir bundanti gamta puikus metas apsilankyti tokiame pažintiniame take ir stebėti kas vyksta gamtoje. Nebijokite nuklysti nuo takelio į mišką, paieškokite su vaikais atsibudusių skruzdėlių, mėlynuojančių žibučių. Improvizuokite, leiskite vaikams surasti nuvirtusią eglę ir pasislėpus po jos šakomis susikurti tikrą slėptuvę.

Neskubėkite ir eidami miško taku stabtelėkite įrengtose stotelėse, kuriose įdomiai ir aiškiai pateikta informacija. Stotelių yra penkios. Kiekvienoje stotelėje rasite pažintinės informacijos apie mišką, medžius, miško apsaugos priemones, kirtimus. Pasakokite vaikams kas miške auga, kas miške gyvena. Klausykitės miško garsų. Tako pabaigoje stovi Girinio namelis-pavėsinė, kurioje eksponuojamos miško žvėrių ir paukščių nuotraukos, jaunųjų miško lankytojų piešiniai, kūrybiniai darbai.

Šalia įrengtas bokštelis-regykla, nuo kurio atsiveria vaizdingas Linkavos upelio slėnis ir skardis. Pavasarį kol dar medžiai be lapų tam tinkamiausias metas, kuomet gali matyti upelio vingius ir skardžius. Bokštelis ypač patiko vaikams, kuris tapo tikru pasakų nameliu.

Šalia stotelių galima pailsėti ir prisėsti ant suolelių, slėnyje įrengta laužavietė. Tako pabaigą žymi prie skardžio pastatytas suolelis su Maironio žodžiais. Ir čia pažintinis takas baigiasi. Tačiau netoli girininkijos yra įrengti žvėrių aptvarai, kuriuos taip pat galite aplankyti. Aptvaruose ganosi danieliai ir muflonai, tačiau prie tvoros šie ateina nedrąsiai ,tad juos pamatyti ne visada pasiseka.

Daugiau informacijos su tiksliomis šios vietos koordinatėmis „Kelionės su vaikais ®“ lankytinų vietų žemėlapyje.

Akmuo Rapolas

Šalia pažintinio „Girinio tako“ dešiniajame Linkavos upelio krante guli ledynų atridentas akmuo unikaliu vardu – Rapolas. Iki jo veda gražus takelis. Dėl savo įspūdingo dydžio: 14,54 m apimties, 2,55 aukščio, 5,14 m ilgio ir 4,18 m pločio, jis nuo 1964 m. paskelbtas saugomu gamtos paminklu. Neįprastas akmens vardas siejamas su netoliese XX a. gyvenusiu sodybos šeimininku. Vietiniai gyventojai ir atvykę lankytojai dėl akmens dydžio neretai Rapolą „Puntuko“ giminaičiu pavadina. Link akmens nutiestas lieptelis, vaikams smagu prieiti prie pat akmens gulinčio vandenyje. O jo įspūdingas dydis tikrai vaikus nustebins.

Daugiau informacijos su tiksliomis šios vietos koordinatėmis „Kelionės su vaikais ®“ lankytinų vietų žemėlapyje.

Akmuo Rapolas

Akmuo Rapolas

Krekenavos regioninio parko apžvalgos bokštas

Krekenavos miestelis tikrai žinomas visoje Lietuvoje. Vos tik įvažiavus į jį pasitinka didingos bažnyčios bokštai. Tai ne vieninteliai čia esantys bokštai. Krekenavos regioninio parko lankytojų centro teritorijoje 2014 m. pastatytas plieninis asimetrinis su atotampomis apžvalgos bokštas. Jo aukštis – 30 m. Apžvalgos aikštelė įrengta 25 m aukštyje nuo žemės paviršiaus. Lipti iki pat bokšto viršaus išdrįsta ne kiekvienas, tačiau palypėti bent kelis laiptelius smagu visiems. Nuo bokšto galima grožėtis Nevėžio slėniu ir apžvelgti aplinkines teritorijas maždaug 10 km atstumu giedrą dieną.

Šalia bokšto puikiai sutvarkyta teritorija su daug įdomios veiklos vaikams, įrengta pavėsinė, sūpynės, įrengti žvyro dangos takeliai, lauko tualetai. Šalia bokšto įrengtas smagus takas, leiskitės į kelionę „Pojūčių taku“.

Daugiau informacijos su tiksliomis šios vietos koordinatėmis „Kelionės su vaikais ®“ lankytinų vietų žemėlapyje.

Pojūčių takas

Šis takas ypač patiks vaikams. Eidami šiuo taku, patirsite malonių įspūdžių. Viską galima liesti, lipti, įlysti. Tako stotelėse Jūsų laukia įvairūs pojūčiai. Kas įdomiausia, kad kiekvienoje stotelėje teks skirtingos užduotys, kurias turėsite švykdyti. Kelionė taku tarsi smagus žaidimas visai šeimai. Išbandysite vėjo stiprumą sūpynėse, kursite savo melodiją, basomis išbandysite skirtingus žemės paviršius, pajusite medžio energiją medinėje lovoje, klausysite gamtos garsų klausyklėje, išmėginsite natūralų medžio masažą, palaipiosite laipynėje, pabuvosite ant plūduriuojančio liepto, atsipūsite poilsiavietėje bei gerai praleisite laiką besigrožėdami Nevėžio slėnio peizažu.

Norintiems nusifotografuoti – take įrengtas rėmas nuotraukai su natūraliu slėnio vaizdu. Pasistenkite pajusti, suprasti, išgirsti tai, ką Jums pasakys vėjas, žemė, medžiai, vanduo. Neskubėkit. Pasigrožėkit žvilgančia upės juosta, padabinta įaustais vandens augalų raštais, paklausykit medžių šnaresio, palieskit žemės dovanas, pasisėmę gyvybės energijos – tapsite gamtos dalimi.

Daugiau informacijos su tiksliomis šios vietos koordinatėmis „Kelionės su vaikais ®“ lankytinų vietų žemėlapyje.

Nevėžio upės slėnio pažintinis takas

Per Krekenavos regioninio parko teritoriją vingiuojantis Nevėžis su savo senvagėmis kurią ypatingą kraštovaizdį. Krekenavos regioniniame parke priskaičiuojama apie 100 įvairiausių formų senvagių. Palei vieną iš jų, pasagos formos senvagę, vingiuoja šis Nevėžio upės slėnio pažintinis takas.

Takas puikus pasivaikščiojimams visai šeimai, tiek mažiems, tiek dideliems. Šiuo taku galite leistis ir su vežimėliu, takai tam puikiai tinka, vietomis jie natūralaus grunto, kitose įrengti mediniai. Pažintinio tako ilgis 1,6 km.

Šiuo taku galima keliauti visais metų laikais ir stebėti gamtos kaitą skirtingų sezonų metu. Pavasarį – užliejamas pievas ir migruojančių paukščių būrius, vasarą žydinčias pievas ir pelkes, o žiemą stebėti ledo sukaustytas upės senvages.

Taką nesunkiai rasite pasukus pietų kryptimi, nuo Krekenavos apie 2 km. Tako vietą nurodo dešinėje esantis kelio ženklas. Puikiai sutvarkyta tako infrastruktūra – įrengtos vaikų žaidimo aikštelės, poilsio vietos, suoliukai su stalais, persirengimo kabinos, lauko tualetai. – viskas ko reikia smagiam ir gan komfortiškam poilsiui. Takas prasideda ties ženklu „Link senvagių“, šiek tiek paėjus iš karto matyti 6 m aukščio apžvalgos bokštas.

O šis kaip ir kiti bokštai labai patiko vaikams. Iš bokšto galima pasižvalgyti po Nevėžio senvages – buvusias upės vagos dalis, kurios dabar atskirtos nuo naujos vagos. Jeigu pasiseks nuo bokšto galima stebėti įvairių rūšių paukščius, kurių senvagėse gyvena daug. Apie paukščių rūšis rašoma šalia esančiame stende. Pasivaikščioti tarp Nevėžio senvagių tikrai verta, kitoks kraštovaizdis ir naujų patirčių atradimas vaikams labai patiko. Šis takas vienas įspūdingiausių takų Lietuvoje, kuriuo pasivaikščioti tikrai verta.

Daugiau informacijos su tiksliomis šios vietos koordinatėmis „Kelionės su vaikais ®“ lankytinų vietų žemėlapyje.

Upytės piliakalnis arba Čičinsko kalnas

Legendomis apie kadaise gyvenusį piktą poną ir jo prasmegusį dvarą apipintas piliakalnis stovi netoli Upytės. Iš toli nuo pagrindinio kelio matyti medžiais apaugusi kalva, jau per mašinos langą vaikams kelia susidomėjimą.

Įrengta mašinų stovėjimo aikštelė, informaciniai stendai, lentelė su informacija apie objektą, poilsio zona su pavėsine ir suoleliais, lauko tualetai. Link piliakalnio veda žvyruotas takelis. Piliakalnio teritorija sutvarkyta.

Kadaise aplink piliakalnį tyvuliavo Vešetos ežeras, dabar telikęs mažas upeliukas. Manoma, kad XIII–XVI a. ant 4–5 m kalvos viršūnės stovėjusi pilis buvo Upytės žemės centras, apimantis dabartinį Panevėžio rajoną. XVII–XVIII a. papilyje savo dvarą turėjo lenkų bajoras Vladislovas Sicinskis, kuris žinomas kaip pirmasis, išardęs Seimą pasinaudojęs liberum veto teise. Labiausiai šis piliakalnis žinomas Čičinsko kalno pavadinimu. Pagal vietinę legendą žiaurusis Čičinskas buvo nutrenktas Perkūno žaibo už nuodėmes, ir visas jo dvaras prasmego papilyje, iš kur ir kilęs kalvos pavadinimas – „Čičinsko kalnas“.

Perėję tiltelį, užlipę laiptais atsiduriate didelėje aikštelėje, kurios viduryje dauba. Tai šioje vietoje, manoma, prasmego pono dvaras. Vaikams puiki vieta, leiskite jiems ieškoti prasmegusio dvaro, gal bent kokį seną raktą ar daiktą iš buvusio dvaro galima rasti? Eikite kaip tikri archeologai ieškoti. O koks didelis džiaugsmas rasti seną medžio kelmą ir ten paslėptą lobį! Pasiruoškite mažų siurprizų, kuriuos paslėpus laukia tikras džiaugsmas radus. Smagu pasivaikščioti piliakalnio viršumi, geri takeliai, suoleliai, atnaujinti laiptai.

Daugiau informacijos su tiksliomis šios vietos koordinatėmis „Kelionės su vaikais ®“ lankytinų vietų žemėlapyje.

Linų muziejus

Tikras malūnas su sparnais, kaip iš pasakos – vos tik įsukus į teritoriją pasigirsta šūksnis. Tikrai taip, tikras malūnas, tai senasis Stultiškių malūnas pastatytas 1880 m. Įdomus faktas, kad malūnas buvo pastatytas aplink galingą pušį, kuri vėliau buvo nupjauta, o girnos pritvirtintos aplink jos kamieną.

Šiandien malūnas miltų jau nemala, o puikiai pritaikytas turizmo tikslams. Trijų aukštų malūne yra muziejus, kuriame galima susipažinti su XIX a. linų apdirbimo metodu, pamatyti senovinius linų apdirbimo ir buities įrankius, sužinoti lino kelią nuo stiebo iki audeklo, pamatyti audimo stakles. Prie įėjimo į malūną pasitinka medinis velniukas, kuris saugo malūną.

Teritorija sutvarkyta ir pritaikyta lankymui. Įrengtos trys pavėsinės su suolais ir stalais, jose smagu prisėsti ir papietauti, lauko tualetai. Geras privažiavimas, įrengta stovėjimo aikštelė su informaciniais stendais, informacine lentele su išsamia i formacija apie objektą.

Vaikams patiko, tai unikalus objektas, kuris žavi savo autentika ir gražia teritorija.

Daugiau informacijos su tiksliomis šios vietos koordinatėmis „Kelionės su vaikais ®“ lankytinų vietų žemėlapyje.

Vadaktėlių kabantis tiltas per Nevėžį

Puiki stotelė keliaujant link knygnešystės muziejaus. Tiltas kairėje, matomas nuo kelio Naujamiestis – Krekenava. Medinis, ant lynų kabantis tiltas, kuriuo tiesiog smagu pasivaikščioti, pasigėrėti nuostabiu kraštovaizdžiu. Jeigu vaikams neteko matyti tokio tilto, tuomet būtina sustoti ir juo pasivaikščioti. 37 m ilgio, ant lynų kabantis lieptas, dar vadinamas „beždžionių tiltu“. Lieptas jungia ne tik skirtingus Nevėžio krantus, bet ir dvi seniūnijas: Krekenavos ir Naujamiesčio.

Daugiau informacijos su tiksliomis šios vietos koordinatėmis „Kelionės su vaikais ®“ lankytinų vietų žemėlapyje.

J. Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejus

Vienintelis knygnešių muziejus visoje šalyje žinomas kaip vienos didžiausių knygnešių bendruomenės „Garšviai“ susibūrimų vieta. Muziejus pasakoja apie unikalių Lietuvos istorijos etapą. Link muziejus veda neasfaltuotas, tačiau neblogas kelias. Muziejus įsikūręs gražiame slėnyje, per kurį vingiuoja upelis, tikras džiaugsmas vaikams vasarą. Iš toli matosi senas, ąžuolinis svirnas su akmeniniais pamatais. Būtent šiame svirne ir buvo slepiama uždrausta lietuviška spauda. Svirnas sietinas su rašytojo Juozo-Tumo Vaižganto veikla, klebonavimu Vadatkėliuose 1902–1905 m. Rašytojas padėjo knygnešiams rūšiuoti spaudą, ją slėpti, rinko aukas lietuviškai literatūrai spausdinti, mėgo ilsėtis svirno antrame aukšte. Teritorija sutvarkyta, pritaikyta lankymui, įrengti informaciniai stendai, suoleliai.

Daugiau informacijos su tiksliomis šios vietos koordinatėmis „Kelionės su vaikais ®“ lankytinų vietų žemėlapyje.

 

Jums gali būti naudingas šis mūsų ruoštas straipsnis Panevėžio miestas su vaikais

Šis straipsnis yra autorinis, jį paruošė „Kelionės su vaikais ®“. Kopijuoti ir naudoti be leidimo yra griežtai draudžiama.
Nepamirškite sekti mūsų socialiniuose tinkluose. Daugiau apie keliones Lietuvoje rasite mūsų Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais“.
Apie keliones po pasaulį – Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“.
Ieškote daugiau lankytinų vietų su vaikais, kelionių patarimų ir rekomendacijų?! – prisijunkite prie keliautojų su vaikais grupės. Čia taip pat kviečiame dalintis savo kelionių įspūdžiais.
Norite pasidalinti savo kelione ar keliavimo su vaikais patirtimi – parašykite mums el. paštu.