Tradicinių amatų pamokos vaikams Jonavoje - Kelionės su vaikais
Tradicinių amatų pamokos vaikams Jonavoje
Tradicinių amatų pamokos vaikams Jonavoje

Tradicinių amatų pamokos vaikams Jonavoje

Tradiciniai amatai yra neatsiejama lietuviškosios kultūros dalis, tačiau norint šį paveldą perduoti ateities kartoms, reikia vaikus su jais pradėti supažindinti nuo mažumės. Tad šį kartą lankomės Jonavoje, kurioje dalyvaujame tradicinių amatų edukacijose.

Tradicinių amatų pamokos vaikams Jonavoje – kviečiame ir Jus susipažinti su Jonavos krašto muziejaus tradicinių amatų edukaciniais užsiėmimais, kurių metu vaikai mokosi pagaminti jaukių namų puošybos elementų, žaisliukų, išskirtinių rūbų ir aksesuarų su etniniais motyvais, šventinių atributų.

Atlaidų tradicija: kermošinių saldainių gamyba

Užsiėmimo dalyviai supažindinami su garsiausiais XX a. atlaidais, ta proga rengiamomis linksmybėmis ir pramogomis, demonstruojamas baltos masės karamelės paruošimo procesas, gaminami ilgieji atlaidų saldainiai.

Medžio kultūra: „vilkelio“ dekoravimas

Užsiėmimo metu tradicinė kultūra pristatoma kaip medžio kultūra, didesnis dėmesys skiriamas mediniams žaislams, išryškinama liaudies skulptūros vertė. Užsiėmimo dalyviai dekoruoja medinį „vilkelį“.

Lino kelias

Užsiėmimo metu išryškinama išskirtinė lino vieta tradicinėje kultūroje, susipažindinama su bendruomeninėmis talkų ir patalkių vakarėlių tradicijomis, mokomasi senųjų lino apdirbimo darbų: linų karšimo, kūlimo, mynimo, brukimo, šukavimo, verpimo.

Lietuviškos Kūčios ir Kalėdos

Užsiėmimo metu kalbamasi apie sakralų švenčių laiką, erdvę, burtus, draudimus ir stebuklus; liejama žvakė su forma.

Užgavėnės: tradicija ir dabartis

Užsiėmimo metu supažindinama su Užgavėnių apeigomis, valgiais, burtais ir žaidimais, Užgavėnių kaukės gaminamos naudojant papje maše techniką ant medinių pagrindų.

Vilniaus krašto verbos

Užsiėmimo metu išryškinamos estetinės ir apeiginės verbų funkcijos. Vilniau verba pristatoma ne tik kaip Verbų sekmadienio atributas, bet ir kaip populiarus suvenyras, interjero puošybos elementas. Užsiėmimo dalyviai riša figūrinę verbą.

Bitės liemuo, lino gelmuo

Užsiėmimo dalyviai supažindinami su bičių šeimos struktūra, bičių produktais, įvairiais žvakių gamybos būdais. Iš natūralaus vaško žvakės liejamos senuoju pylimo būdu ir su forma.

Švento Jono vakarėlį

Užsiėmimo dalyviai supažindinami su Joninių šventės mitais, simboliais ir žolynais, aptariamos šventės apeigos ir jų prasmė, išryškinamas raganavimo fenomenas, mokomasi Joninių sutartinių ir ratelių.

Veltinio fenomenas: tradicija ir inovacija

Užsiėmime supažindinama su veltinio istorija, tradicinio veltinio gamybos technologijomis Lietuvoje, išryškinama maginė ir ritualinė veltinio prasmė, aptariamas veltinio fenomenas šiuolaikinėje Lietuvos kultūroje. Užsiėmimo metu veliamas veltinio sviedinukas.

Tarpe nyčių nytužėlių

Užsiėmimo dalyviai supažindinami su tradicinės tekstilės dirbiniais, išryškinama audimo amato svarba tradicinėje kultūroje. Užsiėmimo metu audžiama juostelė vijimo būdu.

Šeimos vertė

Užsiėmimo metu supažindinama su žmogaus gyvenimo ciklo papročiais: gimtuvių, vestuvių, laidotuvių apeigomis. Pristatoma etnografinės ekspedicijos „Šeimos kūrimas. Gyvenimas šeimoje“ medžiaga.

Autentiškos Vėlinių tradicijos

Užsiėmimo metu pristatoma etnografinės ekspedicijos medžiaga, akcentuojami bendruomenę vienijantys ritualai, išryškinamas tradicinėje kultūroje vyravęs didžiulis dėmesys ir pagarba mirusiajam.

Etninio tapatumo ženklai kasdienybėje: lininio maišelio dekoravimas

Užsiėmimo dalyviai supažindinami su linų, vilnų, kanapių, dilgėlių pluoštais bei jų panaudojimu tradicinėje kultūroje. Lininis pirkinių maišelis dekoruojamas Jonavos krašto audinių raštų motyvais.

Laumių dovanos

Užsiėmimo metu supažindinama su lietuvių mitologiniais įvaizdžiais ir personažais, aptariamas „blogos akies“ fenomeną, klausomasi mitologinių sakmių, šokama „Raganos“ polką, ragaujama „Laumės“ pyrago.

Dailieji Jonavos krašto amatai

Užsiėmimo dalyviai susipažins su Jonavos krašto tradicinio meno kūrėjais ir jų darbais, virtualiai aplankys tautodailininkų kūrybines dirbtuves, ieškos atsakymų į jų pateiktas interaktyvias užduotis.

Šiaudiniai sodai tradicinėje ir šiuolaikinėje kultūroje

Edukacinė programa skirta suaugusiesiems. Užsiėmimo dalyviai supažindinami su tarptautinės sodų konferencijos medžiaga, su sodų pynimo technologiniu procesu, simbolikos archetipais; mokomasi rišti ir dekoruoti sodą.

Šiaudiniai žaislai eglutei

Užsiėmimo dalyviai supažindinami su šiaudinių dirbinių pavyzdžiais bei pynimo technologijomis. Iš rugio šiaudo užsiėmimo dalyviai mokomi suverti reketuką bei šiaudinę girliandą eglutei.

Jonavos turizmo informacijos centras padėjo paruošti straipsnį. Nuotraukos –  Jonavos turizmo informacijos centro.

Jums gali būti naudingas šis anksčiau mūsų ruoštas straipsnis Top15 lankytinų Jonavos vietų su vaikais.

Šis straipsnis yra autorinis, jį paruošė „Kelionės su vaikais ®“. Kopijuoti ir naudoti be leidimo yra griežtai draudžiama.
Nepamirškite sekti mūsų socialiniuose tinkluose. Daugiau apie keliones Lietuvoje rasite mūsų Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais“.
Apie keliones po pasaulį – Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“.
Ieškote daugiau lankytinų vietų su vaikais, kelionių patarimų ir rekomendacijų?! – prisijunkite prie keliautojų su vaikais grupės. Čia taip pat kviečiame dalintis savo kelionių įspūdžiais.
Norite pasidalinti savo kelione ar keliavimo su vaikais patirtimi – parašykite mums el. paštu.