Marokas su vaikais - Kelionės su vaikais
Marokas su vaikais
Marokas su vaikais
2023-07-15

Marokas su vaikais

Jolitos iš „Kelionės su vaikais” šeima su Greta bei Oskaru priešakyje šįkart išsiruošė į visiškai nepažįstamą žemyną – Afriką. O pirmai pažinčiai su šiuo žemynu pasirinko egzotišką Maroką – jei tiksliau pietinę Atlanto ir vakarų regiono Maroko pakrantę.

Marokas su vaikais – iššūkis, bet įgyvendinamas. Keliauti su šiek tiek didesniais vaikais manau sprendimas geras. Mes nekeliavome su agentūra, mėgstame savarankišką keliavimą ir savo tempą. Taip pažįstame šalį geriau, lankome nebūtinai turistines vietas. Tad kviečiame pakeliauti drauge ir pajusti egzotiško Maroko kvapus, garsus ir skonius.

Marokas su vaikais

Pirmas sustojimas – Taghazout

Marokas su vaikais prasidėjo nuo Taghazout – žvejų kaimelio Maroko Atlanto vandenyno pakrantėje, į šiaurę nuo Agadiro miesto. Jis garsėja banglenčių paplūdimiais. Dar Taghazout garsus dėl Paradise Valley, prie Tamraght upės – palmių apsupto tarpeklio su baseinais ir kriokliais.

Pats Taghazout – nedidelis, savo šarmo turintis miestelis, tačiau gana skurdus ir nepasižymintis švara ir tvarka.

Viešbutis ir vandens parkas Atlantica Parc

Mes pasirinkome netoli miestelio esanti kurortinį viešbutį su namukais ir vandens parku Atlantica Parc. Toks pasirinkimas buvo „duoklė vaikams“, nes pats viešbutis nebuvo labai pigus, tačiau į kainą buvo įskaičiuotas neribotas apsilankymas vandens parke. Viešbutis – tai nameliai, primenantys mano vaikystės pajūrio namelius, tik turintys visus patogumus viduje. Tačiau mūsų europietiškais standartais tai tikrai nebūtų 4* viešbutis. Patogu jog šalia buvo keli restoranai, viename iš jų du rytus labai skaniai ir nebrangiai pusryčiavome. Taip pat kelios parduotuvėlės, kur galima įsigyti užkandžių, gaiviųjų gėrimų ir vandens. Viešbutį rezervavome per booking.com – saugu ir patikima, nes bandant rezervuoti tiesiogiai sistema strigo ir nekėlė pasitikėjimo.

Taip pat šalia didelis paplūdimys, kuriame galite pajodinėti žirgais, poniais ir kupranugariais.

Vandens parkas marokietiškais standartais buvo tikrai neblogas. Nors nedidelis, bet su daugybe veiklų įvairaus amžiaus lankytojams, animatorių programomis, daugybe gelbėtojų. Vandens parke yra kelios maitinimo įstaigos – greito maisto ir normalaus šviežio maisto restoranas.

Jei ilsitės Agadire, bet neturite automobilio – galite patogiai pasiekti vandens parką su pervežimu ir įskaičiuotais bilietais.

Paradise Valley

Rojaus slėnis yra Maroko Aukštojo Atlaso kalnų dalis. Jis yra maždaug už 20 min nuo Taghazout, apsuptas palmių ir krioklių. Atvykus iki vietos turėsite dar 15 min eiti pėstute iki to grožio, kuris turbūt apdovanoja didesniu įspūdžiu ne vasarą, o kitu metų laiku.

Jei norite nebrangiai ir be rūpesčių nuvykti į Paradise Valley su esksursija ir gidu – įsigykite iš anksto ir saugiai.

Mums labiau patiko sustoti pakelėje esančiame restoranėlyje su NATURAL FISH SPA – tokiame dar nesame buvę, atsigaivinome prisėdę prie staliuko vandenyje, gavome šviežių sulčių ir nerealiai skanų tadžiną su ožkiena. Labai rekomenduojame, atpažinsite iš mūsų nuotraukų. Šeimininkas netgi šiek tiek kalba angliškai, o ir mokėti galėjome eurais.

Sekanti stotelė – Essaouira

Važiuodami nuo Taghazout link Essaouira dairykitės į pakeles – jei pasiseks, pamatysite medžius aplipusius ožkytėmis. Argano medžiai joms tikras delikatesas.

Essaouira – miestas šalia Atlanto vandenyno. Čia renkasi vandens sporto mėgėjai (mūsų šeimos kaituotojas šį spotą išbandė ir pats). Šis kurortas pasižymi ir uostu bei gynybiniu fortu, o Essaouira Medina įrašyta į UNESCO saugomų objektų paveldą. Pačiame miestelyje nėra labai daug modernių viešbučių, tačiau čia visada rasite nedidelį, bet jaukų viešbutuką ar riadą.

Mes gyvenome nedideliame viešbutuke VENT DEL DUNES ne pačioje Medinoje, o šalia, bet turinčioje ir nedidelį baseiną. Su vaikais keliaujant tas mums labai svarbu. Viešbutuko savininkai prancūzai, turintys panašaus amžiaus kaip mūsiškiai sūnų. Viešbutį rezervavome per booking.com ir kaip GENIUS 3 gavome nemokamus nuostabius pusryčius kasdieną.

Beje šeimininkai kasdieną siūlo dienos pietus – apie 15 eur asmeniui su desertu. Vieną dieną grįžome pietauti būtent čia – nes marokietė šefė gamino patiekalą, kurį tiekia per marokietiškas vestuves. Tokio įprastai negausi restoranuose, todėl džiaugėmės šia galimybe. Ragavome Seffa patiekalą iš mažų makaroniukų, kuriuose slepiasi vištiena. Makaroniukai paskaninti razinomis, cinamonu ir cukraus pudra. Saldi egzotika – ne kitaip.

Kiekvieną vakarą ėjome į Mediną, vaikščiojom siauromis gatvelėmis, virtusiomis ištisiniu turgumi, kvėpavome nebūtinai visada gerais kvapais, skaičiavome tiesiog gatvėse gyvenančius katinukus ir bandėme prisijaukinti tą marokietišką “bardaką”.

Netoliese pagrindinis paplūdimys – tikrai gražus, bet itin nešvarus. Jame visi ir viskas. Kupranugariai, arkliai, kaituotojai, besimaudantys… Šiukšlių kiekis vandenyje tiesiog pritrenkia, o mūsų vienintelis šeimos narys išbandęs vandens pramogas, deja sunegalavo…

Jodinėjimas kupranugariais labai mus viliojo, bet mūsų vaikai taip ir neišdrįso – neatrodė jiems labai jauku joti ant didelio gyvūno. Užsakyti galite iš anksto ir be didelių deybų – neslėpsiu mane labiausiai šitai išmuša iš vėžių, derėtis ir suprasti paslaugos vertę, kad nepermokėti, nes pirma kaina gali siekti ir dešimtis ir net šimtus eurų.

Ką ir kur valgyti Essaouira

Labai rekomenduojame aplankyti dvi vietas Medinoje, kurios siūlo skanų maistą. Pirma mūsų atrasta vieta vadinasi M’RISTE JOUHAR. Autentiško maisto vieta, su nerealiai svetingu savininku, kuris ne tik skaniai pamaitino, bet nemokamai vaišino tradicine mėtų arbata ir sausainiais. Valgėme tadžinus, kuskusą (kuris beje mūsų vaikų favoritas buvo šioje kelionėje). Tikrai rekomenduojame.

Antroji palikusi labai gerą įspūdį, o ir turintį nerealų vaizdzą nuo stogo – KSOU. Čia skanavome marokietiškos ceviche, sardinių ir kuskuso.

Už Medinos ribų pasiilgusiems labiau europietiškų skonių rekomenduojame LA COUPOLE, kuriame dar vyksta ir gyvos muzikos vakarai, bei BEACH AND FRIENDS, kuriame pietums gavome labai skanius patiekalus, kurie tikrai nenusileido savo skoniui (beje ir kainai) europietiškiems restoranams.

Paskutinė stotelė – Agadiras

Agadiras – mažiausiai turbūt mus traukusi, bet būtina stotelė dėl skrydžio namo. Tai turistinis miestas, kuris 1960 metais buvo sugriautas Žemės drebėjimo, todėl atstatytas kaip modernus turistams pritaikytas miestas. Čia galima mėgautis rytietiškomis pramogomis: kaljanas, jodinėjimas kupranugariu smėlynuose, jodinėjimas arkliais pajūriu, žvejybos ypatumai jūroje, golfo laukai bei teniso aikštelės, naktiniai klubai ir diskotekos. Agadire yra trys traukos zonos – miesto centras (pagrindinės gatvės – Hassan II, Mohamed V), pakrantės zona (turistinė zona, kurioje įsikūrę viešbučiai, restoranai, kavinės, barai) ir New Talborjet zona (lankytinų objektų zona).

Mes aplankėme ir Mediną, tačiau šioji lyginant su jau aplankyta Essaouira Medina neturėjo nieko bendro. Atstatyta 1992 metais yra labiau kaip muziejus be būdingo Medinos šurmulio, vos su keliais prekeiviais ir labai jau turistinis. Įėjimas kainuoja 4 eur suaugusiam, 2 eur vaikams.

Jei neturite galimybės keliauti savo transportu, galite įsigyti ir pilna ekskursiją su pervežimu bei bilietais.

Išbandėme ir DANIALAND funikulierių, kuriuo pasikėlus atsiveria kvapą gniaužianti viso Agadiro miesto panorama.

Agadiro Oufelos kasba yra didingiausia miesto vieta. Tai tvirtovė, iš kurios atsiveria vaizdas į miestą ir paplūdimį ir kuri yra 236 metrų aukštyje. Po 1960 m. žemės drebėjimo gynybiniai įtvirtinimai buvo atstatyti senose vietose, autentiškos išliko tik paradinės durys.

Ši vieta idealiai tinka grožėtis miestu iš visų pusių ir stebėti saulėlydžius.

Galite užsakyti ir iš anksto su patogiu pervežimu.

Beje, čia mes sužinojome, jog dar šiais metais turėtų atsidaryti vandens parkas ir kitų pramogų parkas. Todėl Marokas su vaikais matyt nuo šiol ne tik pasibaigs, bet ir prasidės ties šiuo parku.

Ką ir kur valgyti Agadire

Quickitchen – Sushi, Wok & more – pirmą vakarą Agadire radome šiek tiek toliau nuo centro labai fainą restoranėlį, kuriame galite rinktis iš Azijos, Amerikos, Italijos ir Meksikos virtuvių. Tas miksas daug nežadėjo, bet tai ką ragavome buvo tikrai šviežia ir skanu. Ypač patiko ramenas, sušiai bei sušių pica. Likome labai nustebinti skania vakariene.

YUZAKI – Azijos (Japonijos ir Thai) virtuvė. Restoraną pasieksite automobiliu ar taksi, bet tikrai nesigailėsite. Europietiškas interjeras, maistas šviežias, aptarnavimas superinis. Mes po savaitės marokietiško maisto labai pasiilgome Azijos virtuvės, todėl po pirmo vakaro sėkmės, vėl rinkomės panašų restoraną ir buvome maloniai nustebinti.

Marokas su vaikais – praktiniai patarimai

Asmens dokumentai

Lietuvos Respublikos piliečiams vykstant į Maroką privaloma turėti pasą. Jis turi galioti ne trumpiau kaip 6 mėn. nuo kelionės pabaigos. Trumpalaikiam buvimui Lietuvos piliečiams vykstant į Maroką vizos nereikia.

Mobilus ryšys ir internetas

Iškart orouoste įsigykite interneto kortelę, nes keliaujant po šalį lietuviško ar europietiško nepanaudosite arba tai kainuos labai daug. Tam iš anksto pasiimkite nenaudojamą telefoną be kortelės, į kurį galėsite įdėti kortelę.

Mes pirkome ORANGE kortelę – 20 GB už 20 eur.

Valiutos keitimas ir mokėjimas kortele

Maroko piniginis vienetas – Maroko dirhamas (MAD). Pinigus keičia bankai, viešbučiai, oro uostų keityklos. Išsivežti iš šalies Maroko dirhamus draudžiama. Išvykstant iš šalies, vietinę valiutą būtina išsikeisti į eurus ar kitą leistiną valiutą.

Mes keitėmės orouoste pirmus 100 eurų, nes buvome girdėję, kad daug kur galima atsiskaityti tik grynais. Orouoste deja kursas buvo prasčiausias. Kai keitėmės Essaouira Medinoje gavome geresnį kursą. Tačiau vidutiniškai reikia skaičiuoti jog už 100 EUR gausite 1000 MAD.

Nemažai restoranų, viešbučių priima ir mokėjimus kortele. Kelionėse mes naudojame myTU mokėjimo kortelę, nes:

  • Galime išsiimti iki 200 eur nemomamai, o išsiimti vietine valiuta pinigus bankomate yra pigiau nei išsikeisti eurus oro uoste.
  • Mokėdami užsienyje visada renkamės „mokėti vietine valiuta”. Kai išsiimant grynuosius ar atsiskaitant mokėjimo kortele mūsų klausia, ar norime mokėti eurais, ar vietine valiuta – visada renkamės mokėjimą vietine valiuta, kad išvengtume papildomų valiutos konvertavimo mokesčių!
  • Mokant myTU kortele netaikomi papildomi mokesčiai už tai, kad mokama ne eurais (kaip įprastai taiko kiti tradiciniai bankai). Mokėjimams kortele ne eurais taikomi standartiniai valiutų kursai.

Automobilio nuoma

Nors turėjome kelis kontaktus iš vietinių gidų ar draugų, kurie jau lankėsi Maroke, bet visgi pigiausiai ir geriausiomis sąlygomis radome mūsų partnerių sistemoje, kur su pilnu draudimu automobilis mums savaitę kainavo vos 220 eur.

Turite žinoti kelis svarbius dalykus:

  • Visos nuomos kompanijos ima depozitą nuo 500 iki 1500 eurų.
  • Kreditinė kortelė depozitui privalo būti vairuotojo vardu, nes jei esate šeimos narys – Jūsų kortelė nebus tinkama, jei nesate vairuotojas.
  • Papildomas vairuotojas kainuoja papildomai.

Viešbučiai ir riadai

Nakvynės Maroke pasirinkimas labai platus – nuo labai pigių nakvynės namų iki prabangių viešbučių. Tačiau lankantis Maroke verta bent kartą pasirinkti tradicinius namus – riadus. Žodis „riad“ kilęs iš arabų termino sode “Ryad„. Tai tradicinis Maroko namas su pagrindine interjero detale – sodu ir mažu vandens telkiniu, dažniausiai fontanu.

Viešbučiai nebūtinai atitinka europietiškus standartus. Mūsų patirtis tokia, kad 4* viešbutyje nebuvo nė gabalėlio muilo, arba kitame viešbutyje išlūžusios dušo durelės buvo standartas. Viešbutyje Essaouira pasigedome bent jau nedidelio šaldytuvo vandens atvėsinimui karštai dienai.

Booking.com

Maroko virtuvė

Maroko virtuvė dėl savo panašumų į gretimo Alžyro ir Tuniso kulinarines tradicijas, ji priskiriama Magrebo virtuvei, kuri yra Islamo virtuvės dalis.
Maroko virtuvė kildinama iš vietinės berberų virtuvės, kuri čia egzistavo nuo seniausių laikų. Kuskusas ir tadžinai yra vietinis berberiškas maistas.

Troškiniai tadžinai gaminami to paties pavadinimo moliniame inde, kuris turi piltuvėlio formos dangtį. Gaminant tadžinus, daržovės ir mėsa sudedami sluoksniais, įpilama labai nedaug vandens ir troškinama keletą valandų. Kuskusas tiekiamas su džiovintais vaisiais ir riešutais. Nuo VII a. Maroką įjungus į Kalifatą, virtuvę veikė islamo tradicijos. Jų ypatumai yra gausus vaisių (abrikosų, razinų) naudojimas prie mėsos.

Maroke paplitusios keletas duonos rūšių – traški khobz duona, harcha (gaminama iš manų kruopų), baghira, bet mums patys skaniausi buvo Msmen blynai-duonelės.

Maroko virtuvės produktai nesiskiria nuo kitų islamo ir Magrebo virtuvių produktų. Bet yra keletas produktų, kurie būdingi tik Maroko virtuvei.

Pirmiausia tai – argano aliejus, kuris, nors būdamas brangus, kartais pakeičia alyvų aliejų. Maroke naudojama daug citrusinių vaisių (išskirtinis – Maroko citronas). Iš mažųjų citrinų gaminama Maroko įžymybė – fermentuotos druskoje citrinos, kurios naudojamos kaip svarbus pagardas įvairiuose patiekaluose.

Saldieji patiekalai – dažniausiai vietos saldumynai gaminami iš kvietinės tešlos, kuri verdama riebaluose, o vėliau mirkoma meduje ar cukraus sirupe (pvz., spurgos sfenj, zlebia). Iš datulių kepami garsūs datulių sausainiai meskuta.

Mėtų arbata yra Maroko virtuvės pasididžiavimas. Jos gėrimas Maroke išsivystė į labai savitą arbatos ceremoniją – Atai. Arbata verdama iš žaliosios arbatos, mėtų ir daug cukraus. Tada pilama iš specialaus arbatinuko ir 0,5 metro aukščio, kad susidarytų putos.

Fotografavimas ir filmavimas

Griežtai draudžiama fotografuoti ir filmuoti karinius ir kitus valstybinės paskirties objektus. Vietiniai gyventojai mėgsta fotografuotis už atlygį, bet prieš tai jų būtinai reikia atsiklausti.

Nesivežkite dronų – šioje šalyje jie griežtai draudžiami.

Geriamasis vanduo

Vandentiekio vandens gerti nerekomenduojama. Patartina nusipirkti vandens buteliukuose. Mes ir dantis valėme su vandeniu iš buteliukų.

Vaistinėlė ir kosmetika

Kremas nuo saulės yra būtinas keliaujant po bet kurias pietų šalis. Mes naudojame šią kosmetiką kelionėse – pakuotės tinkamos keliauti su rankiniu bagažu, nes įprastai tik taip ir keliaujame.

Vaistai – būtinai pasiimkite svarbiausius vaistus, įsidėkite gerų bakterijų ir vaistų virškinimo sistemai. Keliaujant su vaikais pasiimkite ir vaistų nuo temperatūros.

Kada keliauti

Keliauti į Maroką galima bet kada. Nuo kovo pabaigos iki gegužės paplūdimiai yra jau šilti ir saulėti, keliauti į kalnus taip pat tinkamas laikas. Mėgstantiems šilumą ir karštį patariame keliauti vasarą (birželį – rugsėjį). Mes keliavome liepą – tikrai nebuvo per karšta, o vandenyno vanduo maloniai vėsino.

Kalba ir religija

Maroke gyventa kelios etninės grupės. Dalį sudaro berberai, o didžiausia etninė grupė yra arabai. Maroke valstybinė kalba arabų, neoficiali antroji Maroko kalba – prancūzų, paplitusi pietų ir šiaurės regionuose.

Islamas yra dauguma ir konstituciškai įteisinta valstybinė religija Maroke. Antra pagal dydį religija šalyje yra krikščionybė.

Du kartus per metus yra švenčiamos labai reikšmingos religinės šventės. Šventas musulmonų mėnuo – Ramadanas. Ramadano metu dienomis gali nedirbti parduotuvės ir restoranai. Dar viena šventė tai Eid-Al-Adha (aukojimo šventė). Ji švenčiama po 70 dienų nuo Ramadano pabaigos. Eid-Al-Adha dažniausiai švenčiama 2-3 dienas. Šiuo metu, panašiai kaip ir per Ramadaną, daug marokiečių atostogauja.

Apranga

Šiuo metu lankantis Maroke nėra ypatintgų reikalavimų – turistai gali rengtis jiems įprasta apranga. Visgi reikia nepamiršti, jog Marokas yra islamiška šalis, kur apranga čia turi tam tikrų apribojimų, ypač moterims. Čia galima rašyti atskirai ir daug, nes būtent lankantis Maroke asmeniškai daug skaičiau apie moterų teises, statusą šeimoje ir apribojimus aprangai. Trumpai tariant pačios vietinės moterys rengiasi labai skirtingai – vienos nieko nesiskiria nuo europiečių, kitos dėvi itin uždarą burką.

Suvenyrai ir lauktuvės

Populiariausios lauktuvės iš Maroko yra prieskoniai, datulės, keramikos, odos, metalo dirbiniai, audiniai, skaros, skraistės, kilimai, papuošalai, kosmetika iš argano aliejaus.

Marokas su vaikais

Marokas su vaikais

Marokas su vaikais – vaikams labai patiko ir jie sakė tikrai kartotų. Mes tikėjomės galbūt mažesnių kainų, tačiau keliavome vietinių atostogų metu.Džiaugiamės, kad išbandėme ir pažinome šį egzotišką kraštą.
Šis straipsnis yra autorinis, jį paruošė „Kelionės su vaikais ®“. Kopijuoti ir naudoti be leidimo yra griežtai draudžiama.
Daugiau informacijos apie lankytinus objektus visoje Lietuvoje rasite mūsų Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais“.
Nepamirškite sekti mūsų socialiniuose tinkluose.
Apie keliones po pasaulį – Facebook paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“ bei Instagram paskyroje „Kelionės su vaikais po pasaulį“.
Ieškote daugiau lankytinų vietų su vaikais, kelionių patarimų ir rekomendacijų?! – prisijunkite prie keliautojų su vaikais grupės. Čia taip pat kviečiame dalintis savo kelionių įspūdžiais.
Norite pasidalinti savo kelione ar keliavimo su vaikais patirtimi – parašykite mums el. paštu.
Agadir, Atostogos Maroke, Essaouira, Kelionė į Maroką, kelionės su vaikais, Kur gyventi Maroke, Marokas su vaikais, Maroke su vaikais, Maroko pajūris, Paradise Valley, patarimai ir rekomendacijos, Pramogos Maroke, Taghazout, Vandens parkas Maroke